Rubriky:

Evropská liga

Trpišovského liberecká pohádka. Cestu do Evropy zahájil v baru, zocelil ho drsný Žižkov

16. září 2015 21:02 - Liberec

V Česku není mezi fotbalovou elitou mladšího trenéra. Slovan Liberec je pro Jindřicha Trpišovského první štací v první lize. Přesto bude ve čtvrtek přímým aktérem prvního kola Evropské ligy. Severočechy provedl nástrahami předkol až do základní skupiny.

 

Radek Petrášek, ČTK

A do duelu s Bragou může jít s patřičným sebevědomím. Jeho tým už deset zápasů neprohrál. „Před pár dny jsem se procházel po lese se synkem a říkal jsem si, jestli se mi to všechno jen nezdá," přiznává 39letý Trpišovský.

Důvod jeho myšlenek je prostý. Ještě před třemi měsíci se při angažmá na Žižkově zaobíral existenčními starostmi. „Občas byl fotbal na druhé koleji. Řešil jsem, jak se dostaneme na utkání, jestli budeme mít autobus, kde budeme trénovat. Teď jezdím sledovat soupeře v Evropské lize do Bragy nebo Groningenu," usmívá se nový šéf liberecké lavičky.

Marseille, ne Frýdek

Jednomu by se z rychlé cesty na výsluní mohla snadno zamotat hlava. „Sám se nabádám, abych zůstal v reálném světě a vzestup se mnou nezamával. Připravuju se místo Frýdku-Místku na Marseille a řeším, že francouzský protivník nakupuje posily z Juventusu Turín. Ale podstata hry je pořád stejná. Jen jsem v jiném prostředí," krčí rameny Trpišovský.

Devatenáct sezón prožil u mládeže v různých klubech. Prošel si všemi úrovněmi od žáků přes dorost až po muže. „Vím, že je potřeba pořád přistupovat k práci se stejnou energií, nadšením a poctivostí. Nezapomínám, odkud jsem vzešel. Neživil jsem se profesionálním sportem vždycky, což mi pomáhá," říká pražský rodák, jehož sen o sportovní kariéře zhatily problémy s koleny.

Aby mohl dělat fotbal, musel chodit do zaměstnání. Coby absolvent hotelové školy se živil jako číšník, barman či provozní restaurace a herny. „Jednu dobu jsem dělal do čtyř do rána na baru, abych mohl přes den na tréninky u mládeže. Nebo jsem jako provozní začal ráno v osm, přes den absolvoval nejprve trénink u áčka v Xaverově, pak šel do deseti pracovat, ale mezi tím ještě vedl trénink dorostu. A ráno ve čtyři jsem musel jít převzít tržby," přibližuje krušné začátky na cestě k trenérskému snu Trpišovský.

„Tyhle zkušenosti mi pomáhají. Nechci tvrdit, že liga je jednoduchá. Po sportovní stránce jde o obrovskou výzvu. Ale člověk nemusí řešit nic kolem. Absolutně se může soustředit jen na fotbal," lebedí si Trpišovský.

Drsná žižkovská škola

A když se k tomu připočtou trable, jimž čelil při angažmá na Žižkově, není divu, jak úspěšně rozjel angažmá v Liberci. „Nesmírně si vážím podmínek, které mám. Po posledních dvou letech jsem hladovější po úspěchu!" Jen na vysvětlenou. Ekonomicky zbídačený Žižkov Trpišovskému v jednom okamžiku dlužil patnáct výplat. „Poslední půlrok byl hodně krutý. Fotbal přinášel tolik stresu, že bylo nemožné mít z něj radost," vypravuje Trpišovský.

Nijak netají, jak jej působení ve Viktorii zocelilo. „Každý trenér se asi nesetkal se situací, kdy přijde hráč, že potřebuje půjčit tři stovky, aby přežil další tři dny. Nebo jsme měli jet hrát utkání na Moravu, ale kluci od rodin řekli, že nenechají blízké samotné, když nemají z čeho žít. Na některé rádoby problémy dnes koukám jinak," přiznává Trpišovský, že ho něco jen tak nerozhází. „Jeli jsme autobusem k prvnímu zápasu třetího předkola Evropské ligy a já vůbec nebyl nervózní. Říkal jsem si: sakra, vždyť budeme hrát o evropský podzim. Asi šlo o odraz zkušeností z předešlých měsíců," přemítá Trpišovský.

S giganty se minul

Mnohým fotbalovým fandům po losu skupin Evropské ligy přišlo, že nový trenér Slovanu ztratil pokoru, když rezervovaně komentoval soupeře z Bragy, Marseille a Groningenu. „Lidi mi vyčítali, že jsem se rouhal. Byla to typicky česká reakce. Jsem vděčný za možnost jet s Libercem do Bragy i dalších míst. Jen jsem si uvědomil, že další možnost vést tým v Evropě třeba nedostanu, a tak jsem chtěl třeba Liverpool nebo Dortmund, což jsou kluby, na které všichni od dětství koukáme v televizi. Přišlo mi líto, že nás minuli giganti. A přitom skupinu máme nesmírně obtížnou," vysvětluje Trpišovský.

Když jej v létě Slovan lákal, nad nabídkou neváhal ani vteřinu. Vůbec neřešil, jestli to není příliš velké sousto. „Neměl jsem strach, ale uvědomoval jsem si, že Liberec je určitým pohřebištěm trenérů. Jen v minulé sezóně tu byli tři," připomíná předčasné konce ambiciózního Samuela Slováka, tandemu Jiří Kotrba-Josef Csaplár a Davida Vavrušky. „Dodával jsem si kuráž a říkal: nic horšího než na Žižkově tě potkat nemůže," culí se Trpišovský.

Tvrdou ruku neřešil

Ani vyhlášená tvrdá ruka libereckého bosse Ludvíka Karla ho nevyděsila. „Nároční jsou majitelé všech klubů. Pro mě je největší změnou, že všechno, na čem se domluvíme, platí. To se v Česku moc nenosí. A ve fotbale už vůbec ne," krčí rameny Trpišovský.

Ještě v létě mnozí na Liberec hleděli s nedůvěrou a přes prsty. Na lavičce nejmladší trenér v lize bez jediné zkušenosti z nejvyšší scény, k tomu nejmladší kádr soutěže. „Slovan se zachránil v minulé sezóně tři kola před koncem, pak jako bonus vybojoval Evropskou ligu. Hlavním motivem léta bylo nedopustit starosti se záchranou, protože kádr doplnili většinou kluci z druhé ligy. Měnili jsme způsob hry, v přípravě prohráli čtyřikrát v řadě. Moc se od nás nečekalo. A Evropskou ligu jsme prostě chtěli jen zkusit," přiznává upřímně Trpišovský.

Jenže Slovan v předkolech dvakrát porazil Šmonu, pak i Hajduk Split. „Fotbal je krutý a krásný současně. Já teď prožívám pohádku. A denně klukům zdůrazňuju, že není možné létat v oblacích, čímž bychom jen podnítili obrat k horšímu. Určitě i při angažmá v Liberci přijdou kruté chvíle. Ale snad co nejpozději," doufá Trpišovský před čtvrtečním vstupem Liberce do Evropské ligy.

Jindřich Trpišovský
Narodil se v Praze 27. února 1976. S partnerkou Lindou vychovává čtyřletého syna Jindřicha.
Jako dítě musel kvůli zdravotním potížím s fotbalem ve dvanácti skončit. Hrát začal znovu až po šesti letech. Nastupoval v dresu Čechie Karlín, kde ve dvaceti začal s trénováním. Posléze vedl mládežnická mužstva na Xaverově. Ve 3. lize trénoval Kolín, s jehož dorostem postoupil do dorostenecké ligy.
Následně působil u mládeže ve Spartě, Bohemians 1905 a Viktorii Žižkov, kde se stal asistentem u prvního mužstva. Současně vedl mužstvo Horních Měcholup. Poslední dvě sezóny byl trenérem Viktorie Žižkov. Od června vede Liberec.
Radek Malina, Právo

Jak dopadne zápas Evropské ligy mezi fotbalisty Liberce a Bragy?

Zrušit


Časová osa: Evropská liga

Filtr článků - Evropská liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..