Petržela dovedl Petrohrad do čtvrtfinále Poháru UEFA

Fotbalisté Petrohradu pod vedením českého trenéra Vlastimila Petržely vybojovali historický postup do čtvrtfinále Poháru UEFA. Zenit prošel mezi nejlepší osmičku přes Olympique Marseille, s kterým doma remizoval 1:1. Rozhodující krok udělali Petrželovi svěřenci před týdnem ve Francii, kde předloňského finalistu soutěže překvapivě porazili 1:0.

Petrohrad, který kráčí ve stopách loňského senzačního vítěze Poháru UEFA CSKA Moskva, málem porazil slavného soupeře i podruhé. Reprezentační útočník Keržakov po průniku po pravé straně hřiště poslal ruský klub v 69. minutě do vedení. Levačkou překonal náhradního gólmana Carrassa, jenž nahradil zraněného Bartheze, a při nepříliš těžké střele kanonýra Petrohradu se příliš nevytáhl.

Naději hostům vykřesal o pět minut později Déhu, který vyrovnal z volného kopu a vygradoval koncovku. Malafejev, jenž zaskakuje za zraněného slovenského brankáře Čontofalského, však další gól nepustil. Carrasso v poslední minutě završil své nevydařené vystoupení, když stáhl Keržakova a dostal červenou kartu.

Na postupu Petrohradu se podíleli i dva čeští fotbalisté. V základní sestavě nastoupil Radek Šírl, kterého v 63. minutě vystřídal Pavel Mareš.

Úspěšné tažení východoevropských celků Pohárem UEFA dnes korunoval Levski Sofia, který zvítězil doma nad Udine 2:1 a po bezbrankové remíze v Itálii si zajistil postup. Bulharský tým sice s účastníkem letošní Ligy mistrů od 22. minuty prohrával, ale ve druhém poločase dokázal rychle skóre otočit. Nejprve vyrovnal Borimirov a v 63. minutě Chorvat Tomašič po přímém kopu Jovova rozhodl.

Pohár UEFA, odvetné zápasy 4. kola:
Levski Sofia - Udine 2:1 (0:1)
Branky: 52. Borimirov, 63. Tomašič - 22. Tissone. První zápas: 0:0, postoupil Levski.
Zenit Petrohrad - Olympique Marseille 1:1 (0:0)
Branky: 69. Keržakov - 74. Déhu. ČK: 90. Carrasso (Marseille). První zápas: 1:0, postoupil Petrohrad.
Racing Štrasburk - Basilej 2:2 (1:2)
Branky: 11. Carlier, 78. Kanté - 3. a 26. Eduardo. První zápas: 0:2, postoupila Basilej.
Schalke 04 - Palermo 3:0 (1:0)
Branky: 45. Kobiašvili, 72. Larsen, 80. Azaouagh. První zápas 0:1, postoupilo Schalke.
Betis Sevilla - Steaua Bukurešť 0:3 (0:1)
Branky: 55. a 82. Nicolita, 78. Iacob. ČK: 61. Joaquín (Betis). První zápas: 0:0, postoupila Steaua.