Rubriky:

Evropské ligy

Maďarština? Je to těžké, říká trenér Debrecínu Beránek

2. ledna 2007 08:37 - PRAHA

Dopřál si tradiční sváteční fobalové zastavení v Česku, ale i v novém roce bude domovskou scénou Miroslava Beránka Maďarsko, poněkud netradiční štace pro české trenéry.

 

PRÁVO/Milan Maliček

Na lavičce Debrecínu před ním stojí nemalý úkol: prodrat se do evropských soutěží. "Klub je obhájcem titulu, cíle jsou vysoké,” měl od počátku jasno, do čeho se pustil.

Už před mistrovstvím světa v Německu odmítl rakouský Pasching, protože chtěl ještě naplno být u přípravy národního týmu jako asistent. Pak už se pomalu smiřoval, že zažije až příliš klidný úvod podzimu bez trenérské práce, ale dříve, než sám čekal, k němu přispěchala nabídka. "Chtěl jsem už dělat v klubu," připomíná bývalý asistent trenéra Brücknera u reprezentace jeden z momentů, které rozhodly o tom, že bez velkého váhání kývl na angažmá v zemi, jejíž reprezetance a kluby staví v poslední době tamní fotbal poměrně daleko za český.

Debrecín se pokouší prorazit

Ale právě Debrecín se dlouhodobě pokouší prorazit. Leč zkraje této sezóny se to nezdařilo. "I kvůli tomu předešlý trenér skončil," připomíná, proč se Attila Supka poroučel, sotva byla maďarská liga rozehrána. Vyřazení s Rabotnički Skopje ve druhém předkole Ligy mistrů neustál. Debrecín nemohl ani do Poháru UEFA. "Tohle šéf klubu už nechce opakovat. Titul je hlavní, ale než vypadnout rychle v předkole Champions League, bylo by snad lepší dostat se do základní části v Poháru UEFA," přemítá Beránek.

Vede klub, který je ale trnem oku těm slavnějším z metropole. "Týmům z Budapešti by se samozřejmě nelíbilo, kdyby měl Debrecín zase vyhrát, ale ve hře o nejvyšší místa stále jsme," říká kouč druhého celku ligy. Ztrácí pět bodů na vedoucí MTK Budapešť. Závěr podzimu se mu nadmíru vydařil.

Na české poměry vede tým s nebývalým počtem cizinců, v kádru jich má šest a další přibudou. Ale v Česku nové tváře nevyhlíží. "Cizinec musí převyšovat domácí hráče a pokud by měl přijít takový fotbalista od nás, stál by tři čtvrtě miliónu až milión eur. Vedení klubu tak drahé nákupy dělat nebude," tvrdí.

Děti nechali doma

V Debrecínu pobývá jen s částí rodiny. "Jsem tam jen s manželkou a psem. Děti jsme nechali doma, už jsou velké," připomíná. Může srovnávat i další momenty české a maďarské fotbalové reality. "Máme velký náskok díky tomu, že se za předsedy Chvalovského realizoval projekt Stadióny 2003, tady mají Maďaři co dohánět."

Debrecín patří k lépe finančně vybaveným klubům v Maďarsku. "Má rozpočet kolem nějakých sedmdesáti milionů korun," podotýká Beránek, který našel v posledních měsících proti životu v českém hlavním městě větší klid. "Debrecín má dvě stě deset tisíc obyvatel a ve srovnání s Prahou to není tak hektické. Všude je taky blízko. Za deset minut jsem z domova na stadiónu."

Těší ho i podpora příznivců klubu. "Jsou asi nejlepší v Maďarsku, fandí, i když se nedaří. To je příjemné ve srovnání s Českem," líčí, ale dopřát si debaty s místními v jejich rodném jazyce nemůže. Tlumočí mu slovenský asistent Peter Fieber. "Základní fotbalové věci už v maďarštině zvládám, ale jinak je to těžké. Spíše se snažím zdokonalit v němčině a angličtině," připomíná, že v kabině může uplatnit světové jazyky. Záhy našel ve vzdálených končinách známé. "S asistentem chodím na tenis."

Kontakt není v době internetu problém

Teplé počasí ho připravilo o tradiční zastávku na lyžařských závodech v Novém Městě, ale přivítal, že se o svátcích mohl setkat s přáteli při štěpánském turnaji internacionálů a silvestrovském derby.

Do Prahy na lednový turnaj v Sazka Areně přiveze i svůj tým. "Myslím, že to tady pro nás bude dobrá příprava," míní.

Ale jinak mu kontakt s Českem ze zhruba 750 kilometrů vzdálené destinace nechybí: "V době internetu to přece není problém."

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy