Pospíšil zahájil rok vítězným gólem, Sionko se zranil

EDINBURGH

Útočník Michal Pospíšil úspěšně vstoupil do nového roku, když vstřelil jediný gól úterního utkání skotské ligy, v němž fotbalisté Heart of Midlothian zvítězili 1:0 na hřišti posledního Dunfermline. Úřadující vicemistři i po výhře zůstali v tabulce na čtvrtém místě, ztrácejí však jen bod na třetí Aberdeen, který remizoval bez branek na půdě Hibernianu.

Michal Pospíšil ještě v dresu Sparty.

Pospíšil skóroval podruhé v tomto ligovém ročníku a opět proti Dunfermline. Bývalý hráč pražské Sparty a Liberce dal stejnému soupeři gól na konci července v úvodním kole, od té doby na další střelecký úspěch čekal. V úterý se trefil už v 15. minutě zblízka po rohovém kopu, další šance v průběhu utkání i díky skvělým zákrokům brankáře McKenzieho nevyužil. Druhý český útočník Roman Bednář zůstal tentokrát na lavičce.

Na druhé místo se posunuli Glasgow Rangers, kteří zvítězili 1:0 nad Motherwellem. Už ve 26. minutě odstoupil ze zápasu český záložník Libor Sionko, jenž si po tvrdém zákroku protihráče poranil stehenní sval na zadní straně pravé nohy.

"Soupeř mě zasáhl v souboji hodně silně. Po ošetření jsem se snažil to rozběhat, ale brzy se ozvala křečovitá bolest, s níž nešlo pokračovat," řekl ČTK Sionko, který teď čeká, co ukáže večerní lékařské vyšetření. "Ve zbytku utkání to trochu ustoupilo," prohlásil český reprezentant.

Kapitán Rangers vyřazen z kádru

Utkání rozhodl dvacet minut před koncem gólem z penalty nařízené za faul na Prša nejlepší střelec minulého ročníku Boyd. O chvíli později se strhla u branky Rangers hromadná strkanice po příliš důrazném dotírání domácích útočníků a Pršo s Fitzpatrickem byli vyloučeni. Na skóre už se při hře v deseti na obou stranách nic nezměnilo.

Rangers chyběl obvyklý kapitán Barry Ferguson, kterého kouč Paul Le Guen kvůli vzájemným neshodám před zápasem vyřadil z kádru. Francouzský trenér prý skotskému reprezentantovi řekl, že pod jeho vedením už si nezahraje. Kapitánskou pásku přidělil obránci Gavinu Raeovi, jenž teprve potřetí v sezóně nastoupil v základní sestavě.

"Náš dnešní kapitán nemá takové kvality, ale podle mě to bylo správné rozhodnutí. Tým potřebuje víc než jen jednoho hráče, udělal jsem to pro dobro mužstva," uvedl bývalý kouč Lyonu po zápase.

Suverénní postavení v čele tabulky si ještě upevnil Celtic Glasgow, který porazil 2:0 Kilmarnock. Jiří Jarošík odehrál za obhájce titulu celý zápas.

Výsledky - 23. kolo:
Celtic Glasgow - Kilmarnock 2:0, Dunfermline - Heart of Midlothian 0:1, Hibernian - Aberdeen 0:0, Motherwell - Glasgow Rangers 0:1.