Rubriky:

Evropské ligy

Marek Čech se upsal Vladivostoku na dva roky

5. ledna 2007 18:47 - MOSKVA

Na dva roky se upsal český brankář Marek Čech ruskému fotbalovému klubu z Vladivostoku. Pracovní smlouvu podepsal třicetiletý gólman mistrovského Slovanu Liberec v pátek v Moskvě. První dva měsíce svého angažmá se ale do Vladivostoku nepodívá, jeho nový klub Luč-Eněrgija se na nadcházející sezónu připravuje v Evropě a Japonsku.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

"Z detailů smlouvy můžu prozradit jen to, že je na dva roky," řekl ČTK brankář. Jednání s Vladivostokem začala před dvěma měsíci. Původně měla být smlouva tříletá. "Dvouletá smlouva dává garance, že kdyby se něco nedařilo, má hráč možnost odejít. Na druhou stranu, když bude úspěšný, tak si může vylepšit kontrakt, nebo se pohnout do jiného, třeba dalšího klubu v Rusku," doplnil manažer Viktor Kolář, který Čecha v Moskvě doprovázel.

Třicetiletý Čech, který měl v zimní přestávce také nabídku od druholigového Kolína nad Rýnem, věří v možnosti ruského fotbalu. "Myslím, že ruská liga má větší kvality než druhá bundesliga. Mají lepší finanční možnosti, můžou si dovolit kupovat kvalitní zahraniční hráče, ať už z Evropy nebo z Jižní Ameriky, například Brazilce. Pak musí mít liga kvalitu," řekl ČTK Čech. Jeho nový klub skončil v posledním ročníku ruské ligy uprostřed tabulky.

Dnes podepsaná smlouva garantuje hráči sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Agentovi se také podařilo vyjednat pro hráče více volných letenek, aby mohl cestovat do Moskvy nebo do Česka. Vladivostok leží přibližně 10 000 kilometrů od ruské metropole a asi 13 000 kilometrů od Prahy. V dálněvýchodním městě bude mít hráč k dispozici byt a auto, časem za ním prý přijede i přítelkyně.

Kolik letenek navíc Čech dostal, ale nechtěli hráč ani agent prozradit. "Je to méně než deset, ale hráčům se obvykle dává méně letenek, než dostal teď Marek," prozradil pouze Kolář, podle kterého kontrakt odpovídá zkušenostem a kvalitě brankáře.

Rukavice měnit nechtěl

Jediná podmínka, na které Čech před podepsáním smlouvy trval, se prý týkala jeho vybavení. "Chtěl jsem, abych mohl chytat v rukavicích, na které jsem zvyklý. Neměli s tím problém," přiznal pro ČTK brankář.

Do Vladivostoku, vzdáleného od Evropy osm časových pásem, se ale Čech podívá až v březnu. První dva měsíce s novým týmem totiž stráví na soustředěních po světě. Začít by měl v nejbližších dnech na Kypru, skončit pak začátkem března v Japonsku. Novou ruskou sezonu zahájí 11. března domácím zápasem s FK Moskva.

Čech se v novém působišti nebojí potíží s komunikací, třebaže znalosti ruštiny prý má pouze ze základní školy. "Dělá mi problémy spíš azbuka, písmenka," věří si hráč, který byl v Rusku naposledy vloni, kdy chytal zápas Ligy mistrů mezi Libercem a Spartakem Moskva.

Atmosféru ruského hlavního města ale tehdy nasál jen v rychlosti. "Každopádně mě překvapilo, že tady parkují na chodníkách ve dvou pruzích," poznamenal hráč. Na Rusko se proto informoval od spoluhráčů z reprezentace. "Většinou jsou tady spokojení. Je ale pravda, že jsou většinou blíž," reagoval na moskevské angažmá Martina Jiránka a Radoslava Kováče.

S Čechovým odchodem z Liberce podle všeho zimní výprodej úspěšného severočeského týmu neskončí. Hráčský agent Pavel Zíka z agentury Sport Invest International dnes pro ČTK připustil, že už má na stole konkrétní nabídku pro kapitána Tomáše Zápotočného. "Jde o nabídku z italské ligy, kluby brzy začnou jednat," uvedl manažer.

ČTK

Zrušit