Rubriky:

Evropské ligy

Podle belgických médií je Zítka pro Anderlecht mužem sezóny

17. dubna 2007 11:50 - BRUSEL

Českého fotbalového brankáře Daniela Zítku stále častěji vychvalují belgická média jako hlavního strůjce úspěchů Anderlechtu Brusel. Televizní stanice RTBF mu věnovala v pondělí část svého sportovního magazínu, zatímco list Le Soir napsal, že pro Anderlecht je Zítka "mužem sezony".

 

PRÁVO/Michaela Říhová

"Zítka superstar?" zeptal se Le Soir, podle něhož hraje v týmu rozhodující úlohu. "Je to krásné zadostiučinění pro hráče, který neodchytal ani minutu od září 2005 do dubna 2006," uvedl list v souvislosti s obdobím, kdy byl jedničkou Anderlechtu belgický brankář Silvio Proto.

Deník připustil, že Zítkův úspěch vyvolává i cynické komentáře. Především pro Anderlecht prý není dobrým znamením, když jeho hrdinou je brankář. A také pro belgický fotbal není podle listu nejlepším vysvědčením, když "jedním z nejlepších mužů ligy je Zítka, dobrý brankář, ale ne výjimečný hráč".

Ale to nijak nesnižuje jeho zásluhy, zdůraznil Le Soir. Dvaatřicetiletý Zítka je stejně střídmý a efektivní na trávníku jako v šatně a úspěch mu nijak nestoupl do hlavy. Často bagatelizuje své úspěchy a jeho ego se nijak nezvětšilo, jak tomu většinou u úspěšných sportovců bývá. "Pokud Anderlecht vyhraje ligu, bude to zčásti zásluhou Zítky," napsal Le Soir.

Anderlecht vede pět kol před koncem sezóny tabulku o dva body před Genkem a má šanci získat 29. titul v historii. Zítka přišel do nejslavnějšího belgického klubu v roce 2002 z Lokerenu, smlouvu má ještě na příští sezónu. V české lize nastoupil za Žižkov v jediném zápase.

ČTK

Časová osa: Evropské ligy