Rubriky:

Evropské ligy

Živě

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého rozhodčího Pučka

7. srpna 2007 15:18 - BRNO

Bývalý přední fotbalový rozhodčí Lubomír Puček neuspěl u Nejvyššího soudu s dovoláním proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě, který jej loni v říjnu uznal vinným z korupce. Puček spolu s kolegou Jiřím Vodičkou podle soudu ovlivnili v roce 2003 výsledek zápasu slovenské ligy mezi Banskou Bystricí a Púchovem.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

"Dovolání bylo odmítnuto jako zjevně neopodstatněné," řekl dnes ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Pučkův trest, pokuta 70 000 korun, tak definitivně platí.V zápasu slovenské ligy v Banské Bystrici byl Vodička asistentem hlavního rozhodčího. Podle policejních odposlechů před utkáním telefonicky hovořil s Pučkem, jenž mu údajně slíbil, že ho v Banské Bystrici čeká sedmdesát litrů kvalitního českého vína. Podle obžaloby to znamenalo 70 000 korun. Puček i Vodička však před soudem shodně prohlašovali, že to byl jen žert.

Případem se zabýval nejprve havířovský soud, poté Krajský soud v Ostravě uložil oběma sudím pokutu 70 000 korun. Vodička na rozdíl od Pučka nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu, proti jehož rozhodnutí se již nelze odvolat. Pouze v některých případech lze podat ústavní stížnost.

Podle rozhodnutí soudů má Puček, který pochází ze Slovenska, osobní vazby na vedení Dukly Banská Bystrica. Byl údajně požádán o to, aby se pokusil ovlivnit zápas ve prospěch Dukly. Puček od začátku spojení s korupcí odmítal. "Existují jen dva odposlechy jako důkaz. Pak nic, co by dokázalo, že se to opravdu stalo," opakoval u soudů.

Jeden z nejvýznamnějších českých sudí

Puček býval označován za nejlepšího českého fotbalového rozhodčího. Poprvé se objevil ve federální lize v roce 1990, osm let figuroval na mezinárodní listině FIFA. V roce 2004 popáté vyhrál Křišťálovou píšťalku pro nejlepšího domácího rozhodčího. Ve stejném roce ukončil kariéru sudího, protože média začala spekulovat o jeho úloze v korupční aféře.

Později byl Puček sportovním manažerem Slavie Praha. Po výroku ostravského soudu z fotbalu odešel, ačkoli jeho trest nezahrnoval zákaz činnosti.

ČTK

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.