Rubriky:

Evropské ligy

Ruská liga slibuje napínavý boj o titul, touží po něm i Češi

13. března 2008 16:55 - PRAHA

Až do posledního kola v minulé sezóně ruské ligy soupeřily o první místo v těsných dostizích Petrohrad se Spartakem Moskva. Letošní ročník, jenž odstartuje pátečním soubojem Grozného se Samarou v někdejší válečné zóně, podle zasvěcených slibuje ještě napínavější boj o mistrovský primát. Reálně na něj může pomýšlet minimálně šest týmů a hlavně moskevské velkokluby vymýšlejí, jak vrátit titul z petrohradského držení zpět do metropole. Do vysoké hry o čelní pozice se zapojí i čeští krajánci.

"Liga bude ještě vyrovnanější a zajímavější než loni. Jediný favorit tam určitě není a z té lepší poloviny tabulky o titul může hrát v podstatě kdokoliv," řekl v rozhovoru s ČTK obránce FK Moskva Roman Hubník, jehož tým by rád vylepšil čtvrté místo z loňska. Barvy stejného klubu hájí i Tomáš Čížek.

Ale týmů bažících po úspěchu je pořádný zástup: záložník Radek Šírl, jehož gól v minulém ročníku rozhodl o slavném ligovém triumfu Petrohradu, prvního od roku 1984, bude se spoluhráči v roli ambiciózních obhájců. Ti si navíc zvýšili sebevědomí ve středu, když přešli přes Olympique Marseille do čtvrtfinále Poháru UEFA. "Naše výhoda by mohla být v tom, že budeme rozehranější," přemítal Šírl. "Jsou v laufu. Je vidět, že mají formu, a určitě se zařadí mezi hlavní favority ligy," podotkl Hubník.

Moskevským týmům se petrohradská nadvláda zajídá

Jenže moskevským týmům se petrohradská nadvláda zajídá. Po návratu na trůn baží CSKA, šampión z let 2005 a 2006, jenž ve středu, v poslední den přestupního termínu, získal do svých řad českého vicemistra světa do 20 let Luboše Kaloudu. Spartak s reprezentačními zadáky Radoslavem Kováčem a Martinem Jiránkem zase hodlá prolomit smolnou sérii z posledních tří sezón, kdy pokaždé skončil těsně druhý. A nedělní šlágr v Petrohradu může hodně napovědět o letošních vyhlídkách nejúspěšnějšího ruského klubu v historii.

Lokomotiv se může opírat o jeden z největších rozpočtů v soutěži. Loňské potupné sedmé místo, nejhorší od roku 1992, zkusí "železničáři" vylepšit s novým koučem Rašidem Rachimovem. Nadějný trenér z nastupující generace nahradil někdejšího reprezentačního lodivoda Anatolije Byšovce.

Dynamo má zase z šesté pozice pozvednout útočník Alexandr Keržakov, dřívější hvězda Petrohradu a navrátilec z nepříliš vydařeného angažmá v Seville. V horních patrech se hodlá udržet i Saturn, který loni skončil pátý, s nejlepším brankářem ruské ligy Antonínem Kinským.

Premiéra poutá pozornost

V Rusku se ale nehovoří jen o tom, kdo uchvátí titul. Velkou pozornost poutá i páteční ligová premiéra, kterou obstará souboj Grozného se Samarou, do níž v zimě přestoupil ze Celtiku Glasgow záložník Jiří Jarošík. V hlavním městě Čečenska, kde ještě nedávno zuřila válka místních separatistů s vládními silami, se bude hrát ligový zápas po dlouhých 14 letech, což vyvolává otázky o zajištění bezpečnosti.

Čečenci ale tvrdí, že soupeřům z nenáviděného Ruska nic nehrozí. "Můžeme zaručit stoprocentní bezpečí. Situace u nás je nejklidnější v celém Rusku," uvedl čečenský prezident Ramzan Kadyrov, který zároveň vyzval všechny obyvatele Grozného, aby hostujícím týmům a fanouškům "ukázali pravou čečenskou pohostinnost". "Když federace rozhodla o tom, že Těrek může hrát v Grozném, bereme to jako hotovou věc. Ale snad za pár týdnů nezmění názor a my budeme jediní, kdo tady hrál," konstatoval trenér Samary Leonid Sluckyj.

Přehled českých hráčů působících v ruské lize:
HráčKlub
Radoslav KováčSpartak Moskva
Martin JiránekSpartak Moskva
Marian PalátVladivostok
Marek ČechVladivostok
Antonín KinskýSaturn MO
Tomáš ČížekFK Moskva
Roman HubníkFK Moskva
Radek ŠírlPetrohrad
Luboš KaloudaCSKA Moskva
Jiří JarošíkSamara

ČTK

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy