Rubriky:

Evropské ligy

Kinský: V dějišti šampionátu budu, ale se Saturnem na soustředění

21. dubna 2008 14:08

Český brankář ve službách Saturnu Antonín Kinský začal v Rusku svou pátou sezónu. Do té jeho klub nevstoupil příliš podařeně, po šesti odehraných kolech je na dvanácté příčce. Dvaatřicetiletý gólman se domnívá, že svou zásluhu na tom má i tlak, který se na jeho tým vytváří. "Gubernátor moskevské oblasti nám před sezónou osobně řekl, že musíme mezi první tři," řekl mimo jiné Právu.

 

ARCHIV

Se Saturnem jste začali sezónu v ruské fotbalové lize hodně zle. Po šesti kolech jste dvanáctí a máte jen pět bodů. Začátek asi nesplňuje představy, že?

Start se nám příliš nevydařil. Z výsledků panuje znepokojení. Měli jsme smůlu, když jsme ztratili vedení v zápasech s Nalčikem, Lokomotivem a naposledy v sobotu se Zenitem Petrohrad. Ale spokojenost není ani s hrou. Jistý podíl na tom mají i hřiště, která jsou na startu ligy zoufalá. Třeba ve Vladivostoku byla tráva jen po stranách, jinak od vápna k vápnu to bylo jako parkoviště z hlíny.

Saturn je špatnými vstupy do soutěže pověstný. Vždyť stejně zle jste začali už čtvrtou sezónu v řadě. Čím to je?

Nikdo si to neumí vysvětlit. Pořád to rozebírají v novinách. Možná je to velkými nákupy. V zimě přišlo šest nových hráčů. Ale většinou jsou to mladí kluci s velkým příslibem. Reprezentant běloruské jedenadvacítky, kapitán tuniského olympijského týmu, reprezentant Kamerunu, člen širšího kádru ruského nároďáku a pak známí Topič a Brazilec Zelau. Ale pravidelně hrají jen poslední dva. Dokonce jsme byli na prvním místě z hlediska množství nákupů. Na soustředění nastupovaly dvě sestavy, na soupisce je padesát dva hráčů...

Vedení klubu přitom netajilo před startem sezóny vysoké ambice, že?

Loni jsme byli pátí a gubernátor moskevské oblasti nám před sezónou osobně řekl, že musíme mezi první tři. Proto panuje nervozita. Jenže ruská liga je strašně vyrovnaná. A plná překvapení. Osm týmů může myslet na titul.

Naposledy jste se střetli se Zenitem Petrohrad, který je v semifinále Poháru UEFA. Může s Bayernem Mnichov uspět?

Nepochybně! Hrají nejlepší fotbal v Rusku. V tabulce nejsou tak vysoko, protože zatím nedávají góly, ale je to tým číslo jedna. Viděl jsem jejich zápas v Leverkusenu ve čtvrtfinále a to byla pohádka. A doma jsou ještě silnější. Klidně mohou vyhrát celý Pohár UEFA. Potvrzují, že ruská liga je velmi kvalitní. V Česku je však neustále zpochybňována.

V Rusku jste načal svoji pátou sezónu. Opravdu vnímáte, že tamní soutěž nemá v Česku zvuk?

Absolutně mě překvapilo odsuzování Luboše Kaloudy, že jde do CSKA Moskva. To je špičkový tým. Fantastický. A že nehraje od začátku? Byl by snad v Juventusu Turín v základní sestavě? Myslím, že ne. A než jít někam do průměrného týmu v Itálii nebo Německu, kde by se to jen kopalo, je lepší být v CSKA. U nás je ruský fotbal odsuzovaný. Myslím, že averze vyplývá i z historických vztahů. Spousta lidí má po těch špatných zkušenostech velké předsudky. A těžko se to vymlouvá. Ale účast Zenitu v semifinále Poháru UEFA je důkazem, že fotbal je tu dobrý.

Je vám dvaatřicet. Smlouvu máte v Saturnu ještě na příští sezónu. Bude tento klub vaším posledním?

Končit se mi ještě nechce, takže bych rád pokračoval i dál. Ale chtěl bych přesídlit někam blíže k domovu. Všechno bude záležet taky na rodině. Dcera půjde v září do první třídy. Zatím bude střídavě měsíc v Rusku a měsíc v Česku. Tak uvidíme, jak vše zvládneme.

Kalouda šel do CSKA. Nebyla nějaká česká posila i v hledáčku Saturnu?

Vedení jednalo s Tomášem Zápotočným. S tím jsem dokonce o možném přestupu mluvil. A řešil se také příchod Slepičky ze Sparty. Ale to se spustilo na konci přestupního termínu. Pokud vím, oba vedení dál sleduje a v létě by se k jednání mohli vrátit. Já bych byl za českého parťáka rád.

Národní tým čeká za necelé dva měsíce finálový turnaj mistrovství Evropy ve Švýcarsku a v Rakousku. Byl jste v kádru při ME v Portugalsku a MS v Německu. Jaká je vaše pozice v týmu nyní?

Pokud bude trenér potřebovat, není co řešit. Národní dres, to je pro mě pořád velká čest. Ale je jasné, že příležitost dostávají mladí. Já v dějišti šampionátu na 99 procent budu. Nikoli však s českým týmem, ale se Saturnem. Během přestávky v ruské lize kvůli ME nás čeká soustředění buď ve Švýcarsku, nebo v Rakousku. Když budeme někde poblíž Seefeldu nebo dějiště zápasu našeho týmu, tak se za českým týmem zajedu podívat. Ale jinak budu snažení kluků sledovat jen jako zaujatý divák.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy