V Bělorusku pokračuje nejen liga, ale i soud s fotbalisty zapletenými do prodaných zápasů. I s Gorbačovem

2. dubna 2020 13:33 - Minsk/Praha

Schizofrenní situace... Evropské televizní společnosti se předhání v nabídkách, aby v časech koronavirové pandemie mohly přenášet zápas běloruské fotbalové ligy, která jako jediná na starém kontinentu dál pokračuje. Sázkové kanceláře zařazují běloruský šampionát do svých nabídek a vypisují kurzy na jednotlivé zápasy. Přitom v hlavním městě Minsku probíhá právě v těchto dnech soudní proces s 35 hráči, kteří měli za úplatky ovlivňovat zápasy I. a II. běloruské ligy.

 

www.tribuna.com

Vyšetřování se táhne už od ledna, nyní se však dostala korupce v běloruském fotbale do soudní síně. Postupně jsou vyslýcháni jednotliví aktéři, kteří v tamní Premier League a I. divizi ovlivňovali výsledky soutěžních utkání tak, jak si přály sázkařské gangy. Celkem by mělo vypovídat 35 fotbalistů, kteří si podle vznesené obžaloby měli přijít na 82 500 dolarů a 6300 eur.

Jsou mezi nimi nejen Bělorusové, ale i ruští legionáři, kteří působili nebo působí v tamní Premier League. Jednou z hlavních postav je ruský obránce Dmitrij Ajdov, který ještě jako hráč FK Gomel ovlivnil před dvěma lety výsledky minimálně dvou zápasů. Zařídil prohry svého týmu s BATE Borisov 0:3 a Dinamem Brest 0:6 a za to zinkasoval od bývalého fotbalisty Viktora Borovického v prvním případě odměnu 12 tisíc dolarů, v druhém pak 10 tisíc dolarů.

V Minsku probíhá soudní proces s fotbalisty obviněnými z manipulace s výsledky soutěžních zápasů.

www.tribuna.com

Před soudem už vypovídal i šestatřicetiletý Michail Gorbačov, který v minulosti hrával za bývalého běloruského mistra Bělšinu Babrujsk i třeba Naftan Navapolack. I on je jednou z velkých lapených ryb.

Přiznal, že ještě jako fotbalista Naftanu zlákal i čtyři spoluhráče, aby mu s výsledkem utkání proti Dinamu Minsk pomohli.

Běloruská fotbalová liga pokračuje. O vysílání zápasů má prý zájem celá Evropa

„Setkali jsme se poblíž vesnice Baranovo. Byl tam Vitalij Lanko, který v té době hrál za Torpedo Žodzina, a další tři Rusové, kteří přijeli v autech s ruskými poznávacími značkami. Nabídli nám sedm tisíc dolarů a mohli jsme se přitom rozhodnout, zda se domluvíme na konečném výsledku celého zápasu, nebo stavu po prvním poločase. Vzali jsme si čas na rozmyšlenou a až v den utkání jsme jim oznámili, že nabídku bereme. Rozhodlo to, že v klubu jsme nedostali už čtyři měsíce plat," vypověděl Gorbačov.

V běloruském Minsku probíhá soudní proces s fotbalisty, kteří za úplatu ovlivňovali výsledky soutěžních zápasů.

www.tribuna.com

Vitalij Lanko, který hrával i za běloruskou reprezentaci a fotbalem si vydělával i na Ukrajině, v Rusku a Kazachstánu, byl prvním hráčem, kterého hlavní ředitelství pro boj proti organizovanému zločinu a korupci spadající pod běloruské ministerstvo vnitra zadrželo. Postupně následovali další hráči, mezi nimi Zachar Volkov z Bate Borisov, který se rozhodl jako první s vyšetřovateli spolupracovat a rozplést celou síť lidí zapletených do uplacených zápasů.

Lička: Kluci žertovali, ať přijedu, že v Bělorusku nic nehrozí

Zpravodajovi portálu Tribuna.com Volkov ve středu při odchodu ze soudní síně přiznal, že právě od Gorbačova dostal 1450 dolarů za ovlivnění výsledku zápasu svého Naftanu.

Soudní líčení v Minsku bude pokračovat i v dalších dnech. Vychází totiž najevo, že k ovlivňování výsledků ve prospěch sázkařských gangů docházelo nejen ve fotbale, ale třeba i ve volejbale.

zp, Sport.cz

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Patička stránky: