Rubriky:

Evropské ligy

Sparta ho nechtěla, v Xanthi se Došek uvedl hattrickem

8. února 2009 19:47 - XANTHI

Hattrickem se blýskl při své premiéře v řecké lize útočník Libor Došek, který v lednu odešel z fotbalové Sparty jako nepotřebný hráč. Při svém debutu v dresu Škody Xanthi poslal vedení letenského klubu výmluvnou vizitku. Hlavně díky třem Doškovým brankám Xanthi vyhrálo nad Levadiakosem 4:0.

"Je fakt, že jsem si laťku nasadil hodně vysoko. V takovou premiéru ani člověk doufat nemůže, je to krása," řekl Došek v telefonickém rozhovoru s ČTK. "Ale snad tady lidé pochopí, že hattrick nebudu dávat v každém zápase," uvedl bezmála dvoumetrový kanonýr.

Došek jako by osmému týmu tabulky přinesl štěstí, Xanthi čekalo na ligovou výhru od 2. listopadu. "Byla to už strašně dlouhá doba, vítězství tu potřebovali jako sůl. Jsem moc rád, že jsem k tomu mohl takhle přispět," pochvaloval si skvělý vstup do prvního zahraničního angažmá.

Poslední měsíce ve Spartě mu zhořkly

V Řecku prý našel do fotbalu novou chuť, poslední měsíce během sparťanského angažmá mu totiž hodně zhořkly. Dříve nepostradatelná opora skončila na lavičce náhradníků. Během podzimu odehrál Došek jediný celý zápas na konci srpna v Českých Budějovicích, pak měly jeho pobyty na hřišti už spíš epizodní charakter. A nedávno kouč Jozef Chovanec Doškovi oznámil, že s ním do budoucna nepočítá.

"Jsem rád, že jsem vypadl. Ale zase to neberu tak, že bych tady Spartě něco měl dokazovat. Zažil jsem tam i krásné časy, vyhrál 'double'. Ale prostě jsem se už nehodil trenérům do plánů, to je ve fotbale normální. Stávají se mnohem horší věci," prohlásil vyrovnaným hlasem Došek. Malá zápasová vytíženost jej ale před příchodem do Xanthi trochu strašila. "Za posledního půl roku jsem toho odehrál strašně málo, bál jsem se, jak to tady zvládnu. Sice jsem neměl tréninkové manko, ale zápas je úplně o něčem jiném. Proto jsem šel do zápasu s velkou pokorou," řekl.

Hattrick už zažil i v Liberci a Brně

Počáteční obavy se ale rychle rozplynuly a Došek na hřišti po dlouhé době zažíval euforii. První branku dal osm minut před poločasem a své představení dokonal ve druhém poločase, když se trefil čtvrt hodiny a pět minut před koncem. "První gól jsem dal z vápna do protipohybu gólmana. Druhý byl lehký, běželi jsme ve dvou na brankáře, spoluhráč to dal 'pod sebe' a já dával do prázdné. Třetí branka asi byla nejhezčí, trefil jsem se pěkně z otočky," líčil Došek.

Hattrick pro něj úplnou novinkou není. Tři branky v zápase nastřílel už při působení v Liberci, když před pěti lety sám zařídil výhru nad Zlínem. V listopadu roku 2002 ještě v dresu Brna třikrát pokořil brankáře Žižkova.

V Řecku se zapsal do povědomí jedinečným způsobem, ale svoje vystoupení bere s rezervou. Zároveň netuší, kam se jeho kariéra bude ubírat v létě. "Uvidíme, jak to půjde dál. Přišel jsem na půlroční hostování s opcí. Ale zatím se mi tady hodně líbí, všechno šlape, jak má. Už mám i svůj byt, brzy dorazí rodina. Pak budu spokojený úplně," uvedl Došek.

ČTK

Zrušit