Rubriky:

Evropské ligy

Skácel a Vachoušek: Ve dvou se to lépe táhne

16. září 2003 18:24 - PRAHA

Příjemný fotbalový osud potkal Štěpána Vachouška a Rudolfa Skácela. Spoluhráči z pražské Slavie i reprezentace do 21 let se sešli v kádru francouského klubu Olympique Marseille a oba se v rozhovoru pro Právo shodují v tom, že se jim na jihu Francie splnil velký sen. ROZHOVOR

 

Slavia Praha

Co pro vás znamená přestup do Olympique Marseille?

Skácel:
Především přišel rychle, i když se o něm hodně mluvilo. Neměl jsem pořádně čas o tom přemýšlet, ale určitě to je fotbalový krok dopředu, protože Olympique je velký klub nejen v rozměrech francouzské ligy, ale i fotbalové Evropy.

Vachoušek: Hrát ve slavném zahraničním klubu byl vždycky můj sen a Marseille takovým je. Ve Slavii mi bylo dobře, ale Olympique je po všech stránkách výš a rozhodně nemyslím jen na tu finanční.

Jak velkou výhodou pro vás je, že se setkáváte dva Češi, navíc bývalí spoluhráči ze Slavie i jedenadvacítky v jednom klubu?

Skácel:
Pro mne to je výhoda veliká, protože Štěpán tu je o přibližně dva měsíce déle a už má zažité takové ty základní věci. I když jsme se bezprostředně po mém přestupu neviděli, stačil mi hodně říct po telefonu, což pro mne bylo moc důležité. Na jeho pomoc a rady budu spoléhat určitě i teď. Vždycky je dobře, když člověk není v cizině sám.

Vachoušek: Na Rudu jsem se opravdu těšil. Také pro mne je Marseille první zahraniční angažmá a v cizině si zvykám. Ve dvou nám to půjde určitě lépe na trávníku i mimo něj. Tohle mi potvrdili i další kluci z reprezentace, jako třeba Koller s Rosickým, kteří hrají za Dortmund nebo Galásek s Grygerou, kteří se sešli v Ajaxu. Pochopitelně Rudovi pomohu se vším, co budu moci.

Stihli jste si už prohlédnout Marseille?

Skácel:
Vůbec ne. Zatím jsem město viděl v podstatě z auta, protože jsem především zařizoval všechny potřebné formality. Určitě až si všechno sedne do normálu, k prohlídce města se dostaneme. Stadión a tréninkové centrum Olympique jsou nádherné.

Vachoušek: Také jsem toho času moc neměl, takže jsem viděl minimum. Určitě se k nějaké procházce dostaneme. Marseille je krásné město a má i nádherné okolí.

A zkušenosti s francouzskou ligou a fotbalem?

Skácel:
Francouzský fotbal je ve špičce, o tom není sporu. I když největší domácí hvězdy hrají v zahraničí, liga má velmi dobrou úroveň. Moc jsem se na premiéru těšil. Nečekal jsem však, že přijde tak brzy (o víkendu při výhře 5:0 nad Le Mans - pozn. aut.).

Vždyť jsem s týmem trénoval necelé dva týdny. Asi bylo dobře, že jsme hráli proti slabšímu soupeři, což mi start usnadnilo. Co jsem stihl vypozorovat, na fotbal se tu hodně chodí a francouzské stadióny, alespoň podle obrázků, jsou krásné.

Vachoušek: Samozřejmě vím ledacos o vysoké kvalitě francouzské reprezentace. Ligu jsem zatím okusil v pár zápasech. Je skutečně kvalitní, hodně tvrdá, ale i technická. I když největší francouzské hvězdy jsou v zahraničí, hraje tu spousta výborných fotbalistů z jiných zemí.

Myslíte, že budete hrát to, co ve Slavii, tedy v podstatě oba vlevo?

Skácel:
To záleží na trenérovi. Vždyť za sebou mám pár tréninků. V prvním utkání jsem nastoupil na místě obránce. Raději bych hrál v záloze, ale jsem rád, že mám místo.

Vachoušek: Bylo by to příjemné, ale všechno záleží na trenérovi. Zatím jsem hrál pokaždé v základu a vpředu, spíš zleva. Co mi chybí ke spokojenosti, je dát v lize první gól. Proti Le Mans se mi to teď sice podařilo, ale sudí ho neuznali. Věřím, že brzy přijde.

Co se týká Rudy, trenér se mne na něj ptal, asistent Amoros ho několikrát viděl. Na levou stranu zálohy máme jednoho hráče, v tom vidím Rudovu šanci. I když kouč hodně točí se sestavou, mne spíš nechává na svém místě a předpokládám, že minimálně zkusí využít naší sehranosti ze Slavie.

Mohl by téhle sehranosti využít itrenér Brückner v reprezentaci?

Skácel:
To záleží na mých výkonech. Tak daleko nepřemýšlím. Především se musím dostat do základu Olympique a pak hrát tak, aby si mne trenér Brückner všiml.

Vachoušek: Mne už si sice všiml, ale to ještě neznamená, že mám místo v reprezentaci jisté. Velmi si však vážím každé pozvánky a dělám maximum pro to, abych se prosadil co nejvíc mezi vyvolené k zápasům. Mužstvo šlape, není důvod dělat velké změny. Když se ale Ruda chytne a půjde nám to, věřím, že spolu budeme jezdit i na reprezentační srazy.

Důležité pro život v zahraničí je i bydlení, jak jste na tom?

Skácel:
Zatím bydlím v hotelu. Ale už jsme si byli s přítelkyní prohlédnout jeden domek. Snad do čtrnácti dnů bychom měli být v novém. Vachoušek: Hotelové anabáze už mám naštěstí za sebou. Našli jsme si pěkný domek kousek za Marseille. Na trénink to mám dvacet minut. Nebylo by špatné, kdyby někde poblíž bydlel i Ruda.

Francouzština vám zatím asi dělá problémy...

Skácel:
Určitě, protože teprve začínám. Zatím se domlouvám přes angličtinu a rukama i nohama. Mám učitele, který to do mne pořádně hustí. Pozdravit už umím, říct si o jídlo také.

Karel Felt

Zrušit