Rubriky:

Evropské ligy

Kouče Hoftycha nařkl jeho bývalý svěřenec z rasismu

16. ledna 2012 14:20 - TRNAVA

Českého fotbalového trenéra ve službách Trnavy Pavla Hoftycha nařkl jeho bývalý svěřenec Koro Koné z rasismu. Útočník z Pobřeží Slonoviny, který před několika dny přestoupil do francouzského Dijonu, tvrdí, že Hoftych z jeho odchodu má radost. Podle Koného se bývalý kouč Zlína a Bohemians 1905 nerad smiřoval s faktem, že někdejší elitní trnavský kanonýr je hráčem tmavé pleti. Hoftych takové nařčení odmítá.

 

Stanislav Peška, ČTK

Jisté je, že Koné s Hoftychem, který je v Trnavě od loňského léta, se v lednu nerozešli v dobrém. "Když trenér Hoftych přišel do Trnavy, nelíbilo se mu, že nejlepší hráč v mužstvu, kterého fanoušci milují, má tmavou barvu pleti, a snažil se dělat všechno pro to, aby to změnil. Musí být šťastný, že jsem konečně pryč," citoval Koného server profutbal.sk.

Hoftych výrok Koného už zaznamenal, těžkou hlavu si z něj ale prý nedělá. "Protože dobře znám okolnosti celého případu, moc to jeho vyjádření nechápu. Spíš se tomu směju a netrápí mě to. A stejně to berou i lidé v Trnavě. Je to pro nás takové zpestření. Z Koného se stala samolibá hvězda, sám se označoval za nejlepšího hráče, i když třeba osobnosti typu Mira Karhana nesahal ani po kotníky," uvedl Hoftych v rozhovoru s ČTK.

Obvinění své osoby z rasistického chování považuje za naprosto scestné. "Je mi úplně jedno, jestli je hráč pleti bílé, fialové, kaštanové, oranžové nebo čokoládové. Mám jedinou podmínku: musí dodržovat a respektovat stanovená pravidla. To se v Koného případě moc nedělo. I proto, že měl pomotanou hlavu svým manažerem," prohlásil Hoftych.

Po špičkách jsem kolem něj nechodil, potvrzuje Hoftych

Čtyřiatřicetiletý kouč netají, že ke Konému těžko hledal cestu. Upozorňuje ale na to, že mu vadily pouze Koného chování a jeho přístup k fotbalu. "Hned po mém příchodu do Trnavy se mi nelíbilo to, že se Koné zapojil do tréninku o týden později než ostatní hráči, i když dobře věděl, že za dvacet dní máme předkolo Evropské ligy. Jasně jsem mu řekl, že chci, aby dodržoval podmínky smlouvy jako všichni ostatní. Asi se mu nelíbilo, že jsem kolem něj nechodil po špičkách a jednal s ním na rovinu," uvedl Hoftych.

Koného odchod z Trnavy, která je po podzimní části nejvyšší soutěže třetí s jednobodovou ztrátou na vedoucí Žilinu, vzbudil na Slovensku hodně emocí. Koné v Trnavě strávil dva a půl roku, stal se oblíbencem fanoušků a v minulé sezóně se blýskl i deseti vstřelenými brankami. Podzimní část sezóny mu ale nevyšla, i kvůli zranění hrál málo a trefil se jen čtyřikrát, i když v listopadu zazářil dvěma trefami v prestižním utkání proti bratislavskému Slovanu. Koné prohlásil, že odchod z Trnavy, kde měl smlouvu do konce sezóny, v lednovém přestupním termínu už byl nevyhnutelný. Angažmá v Dijonu bere jako novou výzvu.

"V červnu jsme podepsali novou smlouvu a dohodli se na určitých věcech, které ale oni (Trnava) potom nerespektovali. Všechno začalo v červenci mým zraněním, v říjnu pohár mé trpělivosti přetekl. Už jsem tam nebyl šťastný, v prosinci jsem manažerovi řekl, že mojí jedinou podmínkou je, abych se nevracel do Trnavy," uvedl Koné, kterému prý hrozilo, že by jarní část sezóny mohl strávit v trnavském B týmu.

Hoftych ale tvrdí, že vedení klubu Koného z Trnavy "nevyštvalo". "V Trnavě měl nadstandardní podmínky, které by mu v Čechách splnila jen Sparta. On se teď ohání tím, že v létě podepsal smlouvu proto, že má v Trnavě srdce a miluje fanoušky. Přitom za tím bylo dlouhé přemlouvání a jemu záleželo jen na tom, jaké dostane peníze. Všechno to má trochu postavené na lži," prohlásil Hoftych. "Myslím, že jeho přestup do Dijonu je ke spokojenosti všech. On je výborný a šikovný fotbalista, ale poradíme si i bez něj," dodal Hoftych.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy