Rubriky:

Evropské ligy

Necid je šťastný, že po dlouhé pauze konečně naskočil do zápasu

3. února 2012 18:39 - MARBELLA/PRAHA

Dlouhé čekání je minulostí, fotbalový reprezentant Tomáš Necid si téměř na den přesně sedm měsíců po operaci zraněného kolena zahrál zápas. Útočník CSKA Moskva se v pátek v přípravném utkání ve španělské Marbelle objevil v prvním poločase proti čínskému celku Kuang-čou.

 

Nikolas Giakoumidis, ČTK/AP

Přestože šlo "jen" o přípravu, Necid byl i tak šťastný, že jeho martyrium je u konce. Rád by se co nejdříve dostal do formy, aby stihl na konci února osmifinálové duely Ligy mistrů proti Realu Madrid a pak mohl bojovat o nominaci na Euro.

Za normálních okolností by Necid bral přípravný zápas na soustředění jako tuctovou událost, dnešek pro něj byl ale výjimečný. "Těšil jsem se na to celou dobu, co jsem rehabilitoval. Fotbal mi strašně chyběl, mohl jsem se na něj jen dívat a vyhlížel jsem den, kdy si zase budu moci zahrát. Proto jsem nadšený, že jsem si to dneska všechno vynahradil," řekl Necid v rozhovoru s ČTK. "Nohy mně už cukaly," líčil s úsměvem.

Dvaadvacetiletý útočník má za sebou nejsložitější období jinak raketové kariéry. Loni v polovině června si v ligovém utkání proti Těreku Groznyj po střetu s brankářem přivodil těžké zranění kolena, o tři týdny později v Barceloně podstoupil plastiku zkříženého vazu a přišel o celý podzim. Skepsi prý nepropadal, byť nikdy před tím neměl vážný zdravotní problém.

"Nejsem první ani poslední fotbalista, který je na půl roku ze hry kvůli kolenu. Patří to k životu i kariéře," prohlásil Necid. "Měl jsem jedinou slabou chvilku. Když jsme se vraceli z Grozného, v letadle jsem na to pořád musel myslet. Nejhorší to bylo pak večer v nemocnici, kdy bylo jasné, že operace je nevyhnutelná. Pak už jsem ale přestal řešit, co bylo. Díval jsem se před sebe a dal si za cíl, abych se vrátil ještě silnější než před zraněním," popisoval odchovanec pražské Slavie, který se během rekonvalescence v Praze stačil oženit.

Necid od červencové operace dostával pořádně zabrat, program měl nabitější, než kdyby normálně hrál. "Trénoval jsem každý den dvoufázově, jen v neděli jsem měl volno. Měl jsem před sebou motivaci v tom, abych se co nejdříve vrátil zpátky," uvedl pětadvacetinásobný reprezentant.

Teď už se může cítit jako plnohodnotná součást týmu. Zatímco na prvním lednovém soustředění CSKA v La Manze ještě trénoval individuálně a věnoval se hlavně nabírání kondice, od začátku týdne už je v Marbelle v plném tréninku se spoluhráči. "V La Manze koleno ještě pobolívalo, ale asi to byla normální reakce na další zátěž. Teď už jsem čtvrtým dnem v přípravě s ostatními, dělám úplně všechno, bez úlev a koleno drží. Ale klepu to na dřevo. Jen aby to vydrželo," uvedl Necid.

Na hřišti je ještě opatrný, ví, že koleno zatím není v optimálním stavu. "Samozřejmě si dávám na určité věci pozor, ale v soubojích třeba neuhýbám, musím se do toho dostat zpátky. Pořád nohu hodně posiluju, protože koleno ještě není ve stoprocentním stavu. To je ale v této fázi normální," řekl Necid.

Vpřed ho žene touha, aby byl co nejdříve k dispozici trenérovi Leonidu Sluckému také na "ostré" zápasy. CSKA vstoupí do kalendářního roku souboji proti slavnému Realu Madrid v osmifinále Ligy mistrů. První duel je na programu 21. února v Moskvě. Necid však zatím tak daleko nehledí. "Pro mě to je ještě moc vzdálené datum. Jsem ve stavu, kdy opravdu musím myslet jen na každý další trénink a hlavně na to, aby se noha dál lepšila a já byl zdravý. Mám za sebou jediný přátelák, postupně můžu dostávat větší zátěž," řekl Necid. "Uvidím, kam se posunu za tři týdny a jestli to bude stačit na to, abych šel na Real," poznamenal.

Stejně tak zatím nemyslí na to, jestli se na konci února objeví v reprezentaci, která zahájí rok přípravným utkáním v Irsku. "Je to podobné jako s tím Realem. Nijak se k tomu neupínám. Když se v nominaci objevím, budu šťastný, když ne, půjdu dál. Ale není třeba se bavit o tom, že jet na Euro je obrovská výzva pro každého. Já nejsem výjimkou," řekl Necid.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy