Evropské ligy

Chelsea porazila Manchester a vede ligu

1. prosince 2003 11:16 - PRAHA

Fotbalisté Chelsea porazili ve 14. kole anglické ligy zásluhou Lampardovy proměněné penalty Manchester a posunuli se do čela tabulky. "První půle byla skvělá, ale po přestávce jsme se dostali pod tlak. Ve druhém poločase se hráči snažili definitivně rozhodnout, místo aby hráli disciplinovaně," citovaly kouče Chelsea Claudia Rainieriho stránky soccernet.com.

Stadión Stamford Bridge viděl mnohem zajímavější duel než o čtyři dny dříve, kdy na něm uhrála bezgólovou remízu pražská Sparta. Manchester se již v úvodu tlačil dopředu a už po pěti minutách vystrašil brankáře Cudiciniho Uruguayec Forlán. To však bylo ze strany hostů na dlouhou dobu vše.

Domácí, v jejichž sestavě udělal Rainieri proti utkání Ligy mistrů jedinou změnu, když Duffa nahradil Geremi, procházeli lehce prostupnou obranu Manchesteru. Ve 28. minutě postupoval Cole s míčem tak dlouho, až ho v pokutovém území nedovoleně zastavil Keane, a Lampard nařízenou penaltu s přehledem proměnil.

"Byl to zbytečný faul. Cole neměl míč pod kontrolou a šel směrem od brány. Trvalo nám deset minut, než jsme se dostali zpátky do hry," zlobil se kouč Manchesteru Alex Ferguson v rozhovoru pro televizní stanici Sky Sports.

"Ztrácíme na Chelsea čtyři body, což v této fázi mnoho neznámená. Když na tom budeme stejně v březnu, bude to horší," dodal. Obhájce titulu si sice v závěrečných minutách vytvořil tlak, ale gólman Cudicini už popáté za sebou udržel v Premier League čisté konto.

ANGLIE - 14. kolo
Chelsea-Manchester United 1:0 (30. z pen. Lampard), Wolverhampton-Newcastle 1:1 (27. Blake - 31. Rae), Aston Villa-Southampton 1:0 (45. Dublin), Blackburn-Tottenham 1:0 (78. Greško), Bolton-Everton 2:0 (26. Frandsen, 46. Djorkaeff), Charlton-Leeds 0:1 (9. Milner), Portsmouth-Leicester 0:2 (31. Ferdinand, 42. Bent), Arsenal-Fulham 0:0, Liverpool-Birmingham City 3:1 (35. z pen. Gerrard, 69. Kewell, 78. Heskey - 33. Forssell), Manchester City-Middlesbrough 0:1 (30. vlastní Sun Ťichaj).

Madrid vydřel bod

Až čtvrt hodiny před koncem vydřel Ronaldo alespoň bod pro Real Madrid v Pamploně. Obhájce titulu prohrával už od 11. minuty, kdy předvedl krásné zakončení útočník Bakayoko z Pobřeží slonoviny.

Pamplona měla i pak překvapivě více šancí, další už ale nevyužila, a tak přišel trest. Beckham dlouhým míčem poslal dopředu brazilského kanonýra, ten přesprintoval dva obránce a vyrovnal na 1:1.

ŠPANĚLSKO - 13. kolo:
Atlético Madrid - Málaga 2:0 (6. De los Santos, 72. Nikolaidis), Valencie - Zaragoza 3:2 (20. Lopez, 27. Vicente, 45. Aimar - 49. Villa, 79. Cani), Mallorca - Betis Sevilla 2:1 (26. a 82. Campano - 37. vlastní Niňo), Albacete - Espaňol 2:1 (45. z pen. a 67. Aranda - 16. Tamudo), FC Sevilla - Celta Vigo 0:1 (34. Jesuli), Bilbao - Santander 1:2 (8. Jonan García - 42. Bodipo, 66. Regueiro), Barcelona - Valladolid 0:0, La Coruňa - Villarreal 0:1 (89. Roger).

Juventus spadl o dvě místa

Sobotní debakl 1:3 s Interem Milán stál dosud vedoucí Juventus Turín hned dvě místa v tabulce. Do čela se vyšvihl AS Řím, který si poradil s Lecce, zahanbit se nedal ani AC Milán. Dvěma góly Ševčenka zdolal Modenu.

ITÁLIE - 11. kolo
Siena-Lazio Řím 3:0 (41. a 43. Taddei, 90. Menegazzo), Juventus Turín-Inter Milán 1:3 (89. Montero - 12. a 69. Cruz, 75. Martins), AC Milán-Modena 2:0 (24. a 66. Ševčenko), AS Řím-Lecce 3:1 (19. Mancini, 45. Carew, 77. Totti - 89. Chevanton), Parma- Chievo 3:1 (52. Morfeo, 70. Marchionni, 81. Gilardino - 74. Pellissier), Perugia- Empoli 1:1 (39. Vryzas - 4. Rocchi), Reggina-Boloňa 0:0, Sampdoria-Ancona 2:0 (66. Bazzani, 88. Flachi), Brescia- Udine 1:2 (64. Caracciola - 46. Jörgensen, 55. Fava).

Monako stále v čele francouzské ligy

Marseille podlehlo Paris St. Germain 0:1 po gólu Fioreseho z poslední minuty. To už byl na hřišti i Štěpán Vachoušek, který v 64. min. nahradil Syčeva, Rudolf Skácel zůstal jen na lavičce.

FRANCIE - 15. kolo
Rennes-Lyon 3:1 (24. vlastní Reveillere, 39. vlastní Puydebois, 74. Frei - 21. Malouda), Nantes-Monako 0:1 (76. Bernardi), Ajaccio-Toulouse 2:1 (28. Diomede, 86. Bagayoko - 77. Ndoye), Le Mans- Montpellier 4:0 (13. Pancrate, 24. Peyrelade, 29. Cousin, 86. Fanchone), Nice-Mety 1:1 (43. Meslin - 19. Maoulida), Štrasburk-Lille 2:2 (55. a 89. Bassila - 36. Manchev, 90. Baciu), Bordeaux-Bastia 1:1 (4. Deivid - 90. Hadji), Lens-Guingamp 2:1 (30. Utaka, 56. Moreira - 87. Dagano), Sochaux-Auxerre 3:2 (17. a 43. Do Santos, 5. Frau - 69. a 74. Cisse), Marseille-Paris St. Germain 0:1 (90. Fiorese).

Dortmund prohrál i v bundeslize

Borussia Dortmund se po čtvrtečním debaklu v Sochaux a vyřazení z Poháru UEFA musela sklonit i v Rostocku, kde prohrála 1:2. Zápas, který za hosty odehráli i Jan Koller a Tomáš Rosický, se pro ně od začátku nevyvíjel dobře.

Po hodině hry pro hosty sice vykřesal jiskřičku naděje Brazilec Ewerthon, ale tři minuty před koncem rozhodl o vítězství Rostocku svým druhým gólem Max.

NĚMECKO - 14. kolo
Hannover-Freiburg 3:0 (43. Brdaric, 66. Stendel, 85. Christiansen), Frankfurt-Wolfsburg 3:2 (32. Preuss, 56. z pen. Skela, 73. Beierle - 13. Karhan, 25. Klimowicz), Mönchengladbach-Kaiserslautern 2:1 (46. Carnell, 69. Van Lent - 23. Lincoln), Leverkusen- Mnichov 1860 2:2 (60. Ponte, 78. Lucio - 36. Schwarz, 56. Schroth), Bayern Mnichov-Kolín n. R. 2:2 (42. a 49. Pizarro - 42. Voronin, 60. Voigt), Hamburk-Brémy 1:1 (50. Rahn - 27. Ernst), Bochum-Stuttgart 0:0, Hertha Berlín-Schalke 04 1:3 (37. Lapaczinski - 59. Kamphuis, 68. Waldoch, 81. Asamoah), Rostock-Dortmund 2:1 (54. a 87. Max - 66. Ewerthon).