Šmicer skóroval podruhé v řadě

LONDÝN

Pořádný střelecký apetit dostal v anglické lize záložník Liverpoolu Vladimír Šmicer. V nedělním utkání na hřišti Manchesteru City srovnával na 1:1, do vedení pak poslal Liverpool Didi Hamann. Jenže někdejší liverpoolský útočník Robbie Fowler ve třetí minutě nastavení bývalým spoluhráčům výhru vzal.

Vladimír Šmicer v dresu Liverpoolu.

Skóre utkání otevřel jiný bývalý forvard Liverpoolu Nicolas Anelka. Ten rozjásal domácí publikum z pokutového kopu. City mělo v utkání navrch, jenže špatná koncovka a vynikající gólman hostů Jerzy Dudek herní rozdíl smazávali.

Šmicer se trefil ze závaru po rohovém kopu. Zatímco jeho zářez nebyl nikterak výstavní, Hamannova rána byla z kategorie parádních. Němec poslal Davidu Seamanovi mistrovský kousek z voleje, anglický veterán v brance neměl šanci.

Chelsea napravila vánoční nezdar

Favorizovaná Chelsea dlouho marně dobývala branku nováčka anglické fotbalové ligy Portsmouthu, ale nakonec své fanoušky potěšila výhrou 3:0. Po nečekané páteční porážce s Charltonem udělal trenér Claudio Ranieri pět změn v sestavě a na lavičku posadil i kapitána Desaillyho.

Portsmouth nabuzený předchozím vítězstvím nad Tottenhamem, které zařídil dvěma góly Patrik Berger, odolával na Stamford Bridge až do 65. minuty. V ní otevřel skóre prvním gólem v Premier League obránce Bridge a obrana hostí vzápětí kapitulovala znovu. Po akci Rumuna Mutua přidal tvrdou ranou další trefu Lampard a konečnou podobu výsledku dal parádní ranou z první Kamerunec Geremi.

Kouč Chelsea Ranieri po dlouhé době své hráče chválil. "Na takovýhle výsledek a výkon jsem čekal. Věděli jsme, že prosinec pro nás bude těžkým obdobím. Nový rok bude určitě lepší," věří italský trenér. Znovu odmítl spekulace, že mu hrozí vyhazov, i dotaz ohledně mistrovských ambicí týmu. "Jsme snad jako Manchester nebo Arsenal? Ne, oni musí vyhrát titul, my s nimi musíme bojovat."

Špatnou zprávu se dnes Ranieri dozvěděl od lékařů, podle nichž se argentinský záložník Verón bude ze zranění zad zotavovat ještě tři týdny.

Šťastné vítězství United

Fotbalisté Manchesteru United ukončili více než dvouměsíční neporazitelnost Middlesbroughu a vedou tabulku o čtyři body před Arsenalem, který nastoupí v pondělí proti Southamptonu. Obhájcům titulu zajistil vítězství vlastní gól obránce Millse, jenž srazil zadní částí těla míč do branky po Fortuneově střele. Hosté uhájili těsný náskok i poté, co byl v 65. minutě vyloučen záložník Fletcher.

Blackburn sice vyhrál v Newcastlu, ale přišel o záložníka Barryho Fergusona. Skotskému reprezentantovi praskla kolenní čéška a podle trenéra Graema Sounesse je do konce sezony mimo hru. Ferguson, jenž přišel do klubu v létě za 7,5 milionu liber z Glasgow Rangers, se zranil při pokusu obrat o míč Garyho Speeda.

Charlton získal po skalpu Chelsea tři body také na půdě Tottenhamu a po výhře 1:0 poskočil na čtvrté místo. Jeden gól stačil k vítězství rovněž Evertonu, který porazil Birmingham zásluhou zázračného útočníka Rooneyho. Osmnáctiletý talent v poločase vystřídal a za necelou půlhodinu dal svůj třetí gól v posledních čtyřech zápasech.

Anglie - 19. kolo
Newcastle - Blackburn 0:1 (72. Gallagher), Everton - Birmingham 1:0 (69. Rooney), Tottenham - Charlton 0:1 (69. Cole), Wolverhampton - Leeds 3:1 (48. a 90. Iversen, 18. vlastní Smith - 3. Duberry), Manchester City - Liverpool 2:2 (30. Anelka z pen., 90. Fowler - 66. Šmicer, 80. Hamann), Bolton - Leicester 2:2 (35. N'Gotty, 54. Campo - 18. Bent, 90. Ferdinand), Aston Villa - Fulham 3:0 (67. a 82. Vassell, 33. Angel), Chelsea - Portsmouth 3:0 (65. Bridge, 73. Lampard, 82. Geremi), Middlesbrough - Manchester United 0:1 (14. vlastní Mills). V pondělí se hraje Southampton - Arsenal.