Češi v bundeslize se činili

Tři z českých fotbalistů působících v německé bundeslize se v sobotních zápasech zapsali do střeleckých tabulek. Jan Koller si vylepšil reputaci u fanoušků Dortmundu po neproměněné peenaltě z minulého týdne, Vratislav Lokvenc z Kaiserslauternu se trefil už podruhé za sebou a Václav Svěrkoš z Mönchengladbachu skóroval potřetí v sezóně.

Dortmund nevstoupil do zápasu s Wolfsburgem nejlépe. V deváté minutě málem přišel o Kollera, který zůstal ležet po strážce s protihráčem na trávníku a držel se za koleno. Českého útočníka odnesli na nosítkách za postranní čáru a vypadalo to, že pro něj zápas skončil. Koller se ale na hrací plochu nedlouho poté vrátil.

Další rána přišla po půlhodině hry. Gólman Dortmundu Warmuz se srazil s Brazilcem Baianem a rozhodčí nemilosrdně nařídil pokutový kop, z něhož dostal Wolfsburg do vedení Petrov.

Ještě před koncem prvního poločasu ale srovnal Jensen a těsně před odchodem do šaten nadešla chvíle Kollera, který umístil do sítě rohový kop zahrávaný Fringsem. Český reprezentant si na své konto připsal desátý gól v sezóně. Po změně stran dokonali obrat Frings s Rickenem. Za Dortmund nenastoupil Tomáš Rosický kvůli červené kartě, kterou si vykoledoval minulý týden.

Lokvencův gól zajistil Kaiserslautern těsné vítězství nad Kolínem. Český útočník zpracoval míč na hranici velkého vápna, obešel zadáka soupeře Dogana a přízemní střelou k pravé tyči překonal gólmana Wesselse. Lokvenc dal svůj teprve druhý gól v sezoně. Kaiserslautern čekal na vítězství v lize dlouhých šest kol.

Mönchengladbachu nebyl proti Brémám nic platný ani Svěrkošův gól a prohrál 1:2.

Německo - 19. kolo
Leverkusen - Frankfurt 1:2 (61. Neuville - 20. Hertzsch, 77. Amanatidis), Hamburk - Bochum 0:1 (82. Romeo - 70. Colding), Rostock - Freiburg 4:1 (8. Di Salvo, 76. Arvidsson, 80. Plassnegger, 90. Tjikuzu - 64. Sanou), Kaiserslautern - Kolín nad Rýnem 1:0 (23. Lokvenc), Mönchengladbach - Brémy 1:2 (51. Svěrkoš - 54. Klasnič, 90. Baumann), Schalke - Mnichov 1860 0:0, Wolfsburg - Dortmund 2:4 (36. Petrov z pen., 88. Baiano - 42. Jensen, 45. Koller, 53. Frings, 78. Ricken)

Manchester málem ztratil zápas s Evertonem

Překvapivě hodně práce měli v sobotu v anglické lize fotbalisté Arsenalu s Wolvehamptonem, který nakonec porazili 3:1. Lehkou úlohu neměl ani jejich rival v boji o vedení v tabulce Manchester United, který trestuhodně vypustil závěr zápasu s Evertonem, v němž promarnil třígólové vedení. I tak ale dokázal vyhrát (4:3).

Londýnští "Gunners" se udrželi v čele tabulky. Manchester na ně po dnešku ztrácí dál dva body.

Arsenal sice dostal do vedení už v deváté minutě Nizozemec Dennis Bergkamp, ale po čtvrt hodině přišla studená sprcha v podobě vyrovnávacího gólu Ioana Ganei. Manchester v té době vedl v Liverpoolu nad Evertonem 3:0 a zdálo se, že má tři body v kapse.

Jenže jak ve Wolverhamptonu, tak v Liverpoolu došlo po změně stran k zásadním obratům. Arsenal dostal definitivně na koně Francouz Thierry Henry, který zvýšil na 2:1. O necelých pět minut později pak zpečetil na konečných 3:1 Kolo Toure.

Everton nahlodával obranu Manchesteru pozvolna, ale vytrvale. Svěřenci trenéra Alexe Fergusona inkasovali první gól deset minut po změně stran a čtvrt hodiny před koncem bylo vyrovnáno. Hrdinou zápasu se stal Nizozemec Ruud van Nistelrooij, který minutu před koncem svým druhým gólem rozhodl o vítězství Manchesteru 4:3.

Anglie - 24. kolo
Aston Villa - Leeds 2:0 (45. Angel, 59. Johnsen), Bolton - Liverpool 2:2 (11. Hunt, 58. Djorkaeff - 51. Hyypia, 69. Gerrard), Everton - Manchester United 3:4 (49. Unsworth, 65. vlastní O'Shea, 75. Kilbane - 24. a 89. Van Nistelrooij, 9. a 29. Sahá), Middlesbrough - Blackburn 0:1 (39. Stead), Newcastle - Leicester 3:1 (30. Ameobi, 37. vlastní Taggart, 59. Jenas - 80. Les Ferdinand), Southampton - Fulham 0:0, Tottenham - Portsmouth 4:3 (42. a 79. Keane, 13. Defoe, 89. Poyet - 39. Berkovič, 73. Lua-Lua, 84. Mornar), Wolverhampton - Arsenal 1:3 (26. Ganea - 9. Bergkamp, 58. Henry, 63. Toure)

Marseille se štěstím přehrálo Ajaccio

Fotbalisté Olympique Marseille porazili ve francouzské lize se štěstím Ajaccio, s nímž hráli dlouho nerozhodně 1:1. Vítězný druhý gól favorita vstřelil v 90. minutě Marlet, který čtvrt hodiny před koncem vystřídal Rudolfa Skácela.

Monako porazili 2:0 Mety a podíl na tom měl i Jaroslav Plašil. Český záložník otevřel v 38. minutě skóre zápasu svým vůbec prvním gólem v sezóně. Debakl 1:6 si odvezli fotbalisté Montpellier z Parku Princů. Po dvou gólech Paris St. Germain dali Ljuboja a Pauleta.

Francie - 23. kolo
Marseille - Ajaccio 2:1 (10. Mido, 90. Marlet - 72. Seck), Bastia - Toulouse 1:0 (29. Ogbeche), Lille - Sochaux 2:0 (45. Dernis, 52. Moussilou), Lyon - Guingamp 0:1 (90. Saveljič), Mety - Monako 0:2 (38. Plašil, 51. Givet), Nice - Lens 4:0 (8. Meslin, 16. Pamarot, 32. Everson, 77. Diakite), Paris St. Germain - Montpellier 6:1 (6. a 55. Ljuboja, 19. a 49. Pauleta, 76. Boskovic, 77. Reinaldo - 53. Dzodič), Rennes - Auxerre 0:2 (14. Mexes, 53. Kalou), Štrasburk - Le Mans 3:0 (52. a 80. Le Pen, 71. Chapuis).