Rubriky:

Evropské ligy

Nedvěd: Boj o titul s Juventusem nevzdáváme

10. února 2004 06:42 - PRAHA

Kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd se pomalu vzpamatovává z nedělního výprasku, který utržil jeho Juventus Turín v italské lize od AS Řím a poskytl rozhovor deníku Právo. V něm si stěžuje na špatnou obranu Juventusu, a těší se na další reprezentační sraz, při kterém se uvidí se spoluhráči. Velice prestižně pak bere přípravné utkání v Itálii.

 

PRÁVO

Jak se cítíte po nedělním výprasku, který dostal Juventus od AS Řím na Olympijském stadiónu v Římě?
Nic moc, ale už se z toho dostávám. Rozhodně o radostné náladě nebo pohodě nemůže být ani řeč. Všichni to neseme dost těžce. Co jsem v Juventusu, nikdy jsme čtyři góly nedostali.

V čem vidíte příčinu?
Římané byli lepší, ale my boj o titul rozhodně nevzdáváme. Pořád zbývá dlouhých čtrnáct kol a přesto,že ztrácíme osm bodů, do se to dohnat. Zažil jsem, že jsme vedli o devět bodů a přesto scudetto nezískali. Na druhou stranu jsme podobnou ztrátu dokázali vymazat a radovali se z titulu. V neděli jsme nedokázali eliminovat přednosti Římanů. Pouštěli jsme je do šancí, zatímco oni ničili naše akce v zárodku.

Vy jste schytal pěkných pár ran, zejména v úvodu zápasu od Samuela...
Na to si musím zvyknout. Nejen Římané, ale i ostatní soupeři vědí, že hodně akcí chodí mojí stranou. Míče rozehrávám, nahrávám na góly, sám je i střílím. Věnují mi mnohem víc pozornosti, kolikrát mě i zdvojují, abych se k míči nedostal nebo mi zblokovali přihrávku a dali mi co proto. Chodí do mne tvrdě, třeba i s úmyslem mě zastrašit.

Myslíte si, že na to má i vliv skutečnost, že jste držitelem Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy?
Pochopitelně cítím větší pozornost, ale nemám dojem, že by se mi zrovna díky tomu víc věnovali soupeři. V Itálii je spousta vynikajících fotbalistů, kteří dosáhli velkých úspěchů. Na trávníku mě mydlí proto, že vědí, jakou práci pro mužstvo dělám. To spíš mimo hřiště jsem víc sledovaný jak médii, tak i fanoušky. Jsem rád, že to ale opadlo. V prosinci před vyhlášením a po něm jsem byl v jednom kole a už to bylo únavné.

Vraťme se k Juventusu, v Říme dost hořela vaše obrana, především Montero nestíhal. nakonec zavinil penaltu a byl vyloučený...
Po Novém roce se nám moc nedaří, ale je pravda, že nejhůř si vede právě obrana. Přitom jsme ji léta měli nejlepší v lize. V tomto ročníku sice máme nejproduktivnější útok, ale ze špičky Serie A jednoznačně nejhorší obranu. Dostali jsme pětadvacet branek a to je strašně moc. S tím se těžko bojuje o titul a bude třeba to nějak řešit, ale to je věc trenéra a vedení klubu.

Myslíte, že by to mohlo otevřít cestu Jankulovskému nebo Grygerovi, o nichž se v souvislosti s Juventusem hovořilo?
Vedení klubu hodně rozvažuje, něž někoho koupí. Tohle by v tuto chvíli byla jen spekulace. Možné to je, ale přestupový termín skončil, nový bude v létě. Uvidíme, co se do té doby stane. Hlavně v tomto ohledu o ničem nerozhoduji, mohu jen říct svůj názor, budu-li tázán.

Del Piero zůstal na tribuně, jak moc vám chyběl?
Zranil se při rozcvičování. Zkušený fotbalista vždycky může pomoci, ale nevím, jestli by odvrátil porážku. V defenzívě zase tak platný není. Víc mrzí zranění Di Vaia, který obranu domácích hodně zlobil.

Vám to tentokrát při střelbě nešlo...
Tak žalostnou bilanci dlouho nepamatuji.

Ve druhém poločase jste měl na trávníku potyčku se Zebinou a vypadalo to, že vám dá rozhodčí Collina žlutou kartu. Ta vám hrozila možná i při skluzu, kdy jste projel kolem jednoho protihráče. Collina na vás byl tentokrát mírný...
Bylo to jinak. Skákal jsem po míči a soupeř se tam namotal. Trefil jsem ho nechtíc. Collina přiběhl a naopak mi říkal, ať jsem v klidu, že všechno viděl. Ten skluz v závěru už byl takovým aktem zoufalství. měl jsem to k míči daleko, jen jsem projel po trávě, aniž bych chtěl někoho nebo něco trefit.

Příští středu hraje reprezentace v Palermu s Itálií. Berete toto utkání prestižně?
Určitě, chtěl bych v Itálii ukázat, jak výborné máme mužstvo a udržet tam neporazitelnost. Italská reprezentace je však velice silná, takže to nebude lehké. Určitě nám ale pomůže, když do tohoto velmi důležitého roku vstoupíme dobrým výsledkem na trávníku silného protivníka, jako se to povedlo loni výhrou v Paříži nad Francií. Moc se těším také na sraz a vyhlášení Fotbalisty roku, hlavně proto, že jsem kluky už dlouho neviděl.

Výsledky a tabulky nejen italské ligy najdete zde:

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit