Evropské ligy

Lokvenc dal v Německu dva góly, trefili se i další Češi

20. března 2004 19:05 - PRAHA

Vratislav Lokvenc vstřelil v německé lize dva góly Bochumi a vydřel pro Kaiserslautern bod za remízu 2:2. Fotbalisté Arsenalu neprohráli v anglické lize ani v 29. kole. Svěřenci francouzského kouče Arsena Wengera zdolali 2:1 Bolton a vyrovnali rekordní šňůry Leedsu a Liverpoolu.

V Německu skórovali i další dva čeští fotbalisté. Jan Koller oslavil návrat do základní sestavy Borussie Dortmund gólem do sítě Frankfurtu a Václav Svěrkoš přispěl k vítězství Mönchengladbachu nad Hamburkem 3:0.

Kaiserslauternu se proti Bochumi povedl dokonalý obrat, protože po první půli prohrával 0:2. Střeleckou smůlu protrhl až Lokvenc. Český útočník využil zaváhání gólmana van Duijnhovena a dorazil do sítě míč, který brankář jen vyrazil před sebe po Bjelicově střele. O vyrovnání se Lokvenc postaral střelou z dálky.

Koller: po břevnu i gól

Dortmund hrál s Frankfurtem téměř hodinu v početní převaze. Vyloučen byl Bürger, kterého sudí napomínal poprvé v 38. minutě, aby mu o pár desítek sekund později udělil druhou žlutou a s ní i červenou kartu. Dortmund už v té době vedl 1:0 po gólu Brazilce Ewerthona. Před koncem poločasu mohl zvýšit Koller, ale trefil jen břevno.

Štěstí při něm stálo až po změně stran, kdy dal hlavou svou jedenáctou branku v sezóně. Český útočník tak poslal vzkaz kouči Matthiasi Sammerovi, který jej v předchozím ligovém kole vyřadil poprvé v sezoně ze základní sestavy. Dortmund vyhrál 2:0 a v tabulce se probojoval na šesté místo před Schalke, které bralo jen bod.

Vlastní gól ani za milión

Žádný fotbalista Bayernu Mnichov nakonec v Berlíně nenašel odvahu využít nabídku rozhlasové stanice RTL, která byla ochotná vyplatit prémii milion eur tomu, kdo si dá vlastní gól, jehož zásluhou vyhraje Hertha. Zápas skončil nerozhodně 1:1 a obhájce titulu tak nabídl Brémám šanci zvýšit náskok v čele tabulky.

Lídr soutěže se v neděli utká s Wolfsburgem a pokud vyhraje, bude jej od druhého Bayernu dělit už jedenáct bodů. Třetím českým střelcem v německé lize se v sobotu stal Václav Svěrkoš, který v dresu Mönchengladbachu zvyšoval ve druhé půli na 2:0 v zápase  s Hamburkem.

Německá liga - 25. kolo:
Schalke 04 - Hannover 2:2 (63. vlastní Mertesacker, 84. Sand - 14. a 71. Brdaric), Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt 2:0 (23. Ewerthon, 80. Koller), 1. FC Kolín nad Rýnem - VfB Stuttgart 2:2 (45. Kringe, 71. Feulner - 28. Meissner, 72. vlastní Scherz), Rostock - Bayer Leverkusen 0:2 (58. Berbatov, 75. Babič), Hertha BSC Berlín - Bayern Mnichov 1:1 (43. z pen. Marcelinho - 8. Makaay), Mönchengladbach - Hamburk 3:0 (61. Strasser, 79. Svěrkoš, 82. Broich), 1. FC Kaiserslautern - VfL Bochum 2:2 (55. a 64. Lokvenc - 15. Hašemjan, 44. Wosz)

Tabulky a statistiky německé ligy najdete zde

Arsenal prodloužil neporazitelnost

Fotbalisté Arsenalu vyrovnali rekordní šňůry Leedsu a Liverpoolu, které v lize rovněž neprohrály devětadvacetkrát za sebou. Leedsu se to povedlo v sezóně 1973/1974 a Liverpoolu o čtrnáct let později.

Vyhrála i Chelsea, která obrátila vývoj zápasu s Fulhamem a na lídra ligy ztrácí na druhém místě dál devět bodů. Třetí Manchester United nastřílel tři góly Tottenhamu, ale za Arsenalem dál zaostává o dvanáct bodů.

Bergkamp hraje o smlouvu

Druhý gól Arsenalu, který se nakonec ukázal jako rozhodující, dal už v 24. minutě Dennis Bergkamp. Ukázal tak vedení klubu, že si zaslouží novou smlouvu. Podle agenturních zpráv se nizozemský veterán chystá s funkcionáři jednat o tom, že by za Arsenal hrál i v příštím roce. Čtyři minuty před koncem prvního poločasu sice snížil Španěl Campo, ale Arsenal už jednogólový náskok ubránil.

Liverpool, za který nastoupil jen Milan Baroš, a to navíc až v 60. minutě, porazil Wolverhampton až gólem v nastaveném čase. Vstřelil jej Fin Sami Hyypiä hlavou po centru Stevena Gerrarda. Liverpool je v tabulce čtvrtý s propastnou ztrátou 28 bodů na vedoucí Arsenal.

Před zápasem Evertonu zemřel fanoušek

Everton vybojoval bod za remízu 1:1 v Leicesteru, přestože zápas dohrával v deseti po vyloučení Duncana Fergusona. Vyrovnání zařídil čtvrt hodiny před koncem talentovaný mladík Wayne Rooney. Před začátkem utkání došlo k tragické nehodě, při níž přišel o život jeden fanoušek. Vinou silného větru se ze zdi stadionu odlomil kus omítky a při pádu na zem zasáhl muže, který později zemřel.

Anglická liga - 29. kolo:
Arsenal - Bolton 2:1 (16. Pires, 24. Bergkamp - 41. Campo), Aston Villa - Blackburn 0:2 (26. Flitcroft, 36. Stead), Chelsea - Fulham 2:1 (7. Gudjóhnsen, 30. Duff - 19. Pembridge), Leicester - Everton 1:1 (90. Bent - 75. Rooney), Liverpool - Wolverhampton 1:0 (90. Hyypiä), Manchester United - Tottenham 3:0 (30. Giggs, 89. Ronaldo, 90. Bellion), Middlesbrough - Birmingham 5:3 (21. a 45. Maccarone, 5. Mendieta, 30. Southgate, 90. Németh - 23. a 59. Forsell, 45. Morrison),  Newcastle - Charlton 3:1 (2. a 77. Shearer, 35. Jenas - 54. Jensen).

Tabulky a statistiky anglické ligy najdete zde

Fotbalisté Juventusu Turín remizovali v italské lize s Udine bez branek a znovu si zkomplikovali boj o titul. Juventus bodoval poprvé po dvanácti dnech, během nichž prohrál v Lize mistrů s La Coruňou, v lize s AC Milán a v domácím poháru s Laziem Řím.

Možná naposledy proti sobě nastoupili čeští reprezentanti Pavel Nedvěd a Marek Jankulovski, o něhož má Juventus velký zájem a jedná o jeho přestupu. Bývalý ostravský hráč na sebe upozornil ve druhé půli, když jím tečovaná střela orazítkovala tyč.

Dvě branky Jona Dahla Tomassona pomohly fotbalistům AC Milán k vítězství nad Parmou. Dánský útočník dostal úřadující vítěze Ligy mistrů do vedení 2:0, další gól pak přidal ukrajinský kanonýr Andrej Ševčenko. Vedoucí tým tabulky nakonec vyhrál 3:1 a před nedělními zápasy 26. kola zvýšil svůj náskok před druhým AS Řím na deset bodů.

Itálie - 26. kolo:
AC Milán - Parma 3:1 (33. a 52. Tomasson, 65. Ševčenko - 82. Gilardino), Udine - Juventus Turín 0:0.