AC Milán vybojoval sedmnáctý ligový titul

Fotbalisté AC Milán se po čtyřech letech vracejí na italský ligový trůn. V nedělním utkání zdolali 1:0 druhý AS Řím a zajistili si už sedmnáctý titul v historii. Dvě kola před koncem soutěže mají v čele tabulky devítibodový náskok a nemohou být předstiženi.

Vítězný gól přinesla spolupráce nejzářivějších hvězd milánského klubu. Brazilec Kaká poslal přesný centr před branku a nejlepší střelec soutěže Ukrajinec Ševčenko dal už po 80 sekundách hry hlavou svůj dvaadvacátý gól v sezóně.

Ševčenko byl aktérem dalšího důležitého momentu v utkání. Krátce po přestávce zahrával římský kapitán Totti přímý kop a trefil ruku ukrajinského hráče stojícího ve zdi. Italský reprezentant se vehementně dožadoval penalty a dokonce chytil sudího Messinu za dres, ale ten zůstal neoblomný.

Poté rozpoutali na San Siru peklo fanoušci AS. Milánského záložníka Gattusa zasáhly části dělbuchu a rozhodčí musel přerušit hru. Během pauzy šel trenér Římanů Capello uklidnit rozbouřené ochozy, ale příliš to nepomohlo. V závěru příznivci hostí trefili také gólmana Didu.

Milánským hráčům, kteří si pokazili sezónu senzačním výpadkem ve čtvrtfinále Ligy mistrů s La Coruňou, výtržnosti radost nepokazily. "Jsem strašně šťastný, i když tohle mě mrzí," prohlásil obránce Alessandro Nesta. Už sedmý titul získal kapitán Paolo Maldini. "Tohle mě nutí i v pětatřiceti letech pořád hrát. Vyhráli jsme už úplně všechno a scudetto jsme si letos zasloužili," vyznal se. Stejný počet titulů má i Alessandro Costacurta a oba hráči touto bilancí vytvořili klubový rekord.

Itálie - 32. kolo
AC Milán - AS Řím 1:0 (2. Ševčenko), Lazio Řím - Reggina 1:1 (23. López - 53. Cozza z pen.), Parma - Ancona 3:1 (9. Gilardino, 15. Carbone, 30. Bresciano - 33. Bucchi), Chievo - Modena 2:0 (69. Sala, 90. Amauri), Perugia - Juventus Turín 1:0 (49. Ravanelli), Empoli - Boloňa 2:0 (39. Belleri, 73. Vannucchi), Siena - Brescia 0:1 (60. Brighi), Sampdoria Janov - Udine 1:3 (61. Bazzani - 28. Jankulovski, 59. Pizarro z pen., 86. Iaquinta), Lecce - Inter Milán 2:1 (47. Tonetto, 69. Bovo - 35. Adriano z pen.).
TABULKA

Liverpool drží čtvrté místo

Dva góly ve druhém poločase zajistily fotbalistům Liverpoolu vítězství 2:0 nad Middlesbrough, díky němuž uhájili v anglické lize čtvrté místo v tabulce zajišťující ještě postup do předkola Ligy mistrů. O bod za nimi dál zaostává Aston Villa, jež porazila Tottenham 1:0.

V základní sestavě Liverpoolu nastoupil Vladimír Šmicer, kterého v poločase vystřídal Heskey. V 53. minutě pak druhým gólem pojistil vítězství domácích. Do vedení dostal Liverpool Murphy, který čtyři minuty po přestávce proměnil pokutový kop nařízený za faul na Owena. Kewellovu branku z prvního poločasu rozhodčí kvůli ofsajdu neuznal. Milan Baroš zůstal celý zápas jen na lavičce.

Anglie - 36. kolo
Bolton - Leeds 4:1 (47. a 53. Djorkaeff, 55. vlastní Harte, 78. Nolan - 27. Viduka z pen.), Aston Villa - Tottenham 1:0 (5. Angel), Liverpool - Middlesbrough 2:0 (49. Murphy z pen., 53. Heskey).
TABULKA

Hertha v devíti nestačila na Schalke

Fotbalisté Herthy Berlín si zkomplikovali boj o záchranu v německé lize. Na hřišti Schalke 04 dnes podlehli 0:3, když zápas dohrávali v devíti. Jako první uviděl červenou kartu obránce Rehmer za hrubý faul, kterým zastavil Asamoaha jen tři minuty po svém příchodu na trávník. Vzápětí ho následoval Fathi kvůli hře rukou v pokutovém území, kterou Böhme potrestal gólem z penalty.

Německo - 31. kolo
Schalke 04 - Hertha Berlín 3:0 (19. Altintop, 51. Böhme z pen., 59. Sand), Stuttgart - Bochum 1:1 (31. Cacau - 58. Meichelbeck).
TABULKA

Mallorca má blízko k záchraně

Útočník Realu Mallorca Samuel Eto'o oslavil čerstvý titul nejlepšího fotbalisty Afriky dvěma góly do sítě Málagy, které jeho týmu zajistily vítězství 2:1. Kamerunský reprezentant, jenž trofej před zápasem představil fanouškům, v prvním poločase potrestal hrubou chybu obrany soupeře, po změně stran odpověděl na vyrovnávací gól další přesnou střelou.

Mallorca díky vítězství udělala důležitý krok k záchraně mezi elitou, na 13. místě tabulky ji tři zápasy před koncem sezony dělí od zóny sestupu pět bodů. Dařilo se i Albacete, které je po výhře 3:1 nad Zaragozou o bod před Mallorkou.

Španělsko - 35. kolo
San Sebastian - Villarreal 2:2 (41. Schurrer, 61. Gabilondo - 12. a 47. Mari), Mallorca - Málaga 2:1 (24. a 67. Eto'o - 60. Ballesta), FC Sevilla - Bilbao 2:0 (38. a 62. z pen. Baptista), Pamplona - Santander 1:2 (55. Punal z pen. - 63. Alvarez, 90. Afek), Murcia - Valladolid 2:1 (34. Acciari, 86. Garcia - 31. Jonathan), Albacete - Zaragoza 3:1 (3. Aranda, 55. Pacheco, 79. Mikel - 75. Rebosio), Valencie - Betis Sevilla 2:0 (36. Curro Torres, 49. Baraja), FC Barcelona - Espaňol Barcelona 4:1 (44. a 58. Saviola, 35. Ronaldinho, 55. van Bronckhorst - 19. Tamudo z pen.).
TABULKA

Lyon ztratil body v Bordeaux

Vedoucí tým francouzské fotbalové ligy Lyon v dnešní dohrávce 34. kola ztratil na hřišti Girondins Bordeaux dva body. Lídr nejvyšší soutěže po brance Maročana Šammacha z 59. minuty prohrával 0:1, čtyři minuty před koncem však díky Dhorasoovi získal alespoň bod.

Před druhým Monakem, za které hraje i český záložník Jaroslav Plašil, tak nyní Lyon má dvoubodový náskok.