Evropské ligy

AC Milán vybojoval sedmnáctý ligový titul

2. května 2004 18:07 - PRAHA

Fotbalisté AC Milán se po čtyřech letech vracejí na italský ligový trůn. V nedělním utkání zdolali 1:0 druhý AS Řím a zajistili si už sedmnáctý titul v historii. Dvě kola před koncem soutěže mají v čele tabulky devítibodový náskok a nemohou být předstiženi.

Vítězný gól přinesla spolupráce nejzářivějších hvězd milánského klubu. Brazilec Kaká poslal přesný centr před branku a nejlepší střelec soutěže Ukrajinec Ševčenko dal už po 80 sekundách hry hlavou svůj dvaadvacátý gól v sezóně.

Ševčenko byl aktérem dalšího důležitého momentu v utkání. Krátce po přestávce zahrával římský kapitán Totti přímý kop a trefil ruku ukrajinského hráče stojícího ve zdi. Italský reprezentant se vehementně dožadoval penalty a dokonce chytil sudího Messinu za dres, ale ten zůstal neoblomný.

Sobotní výsledky evropských fotbalových soutěží najdete zde.

Poté rozpoutali na San Siru peklo fanoušci AS. Milánského záložníka Gattusa zasáhly části dělbuchu a rozhodčí musel přerušit hru. Během pauzy šel trenér Římanů Capello uklidnit rozbouřené ochozy, ale příliš to nepomohlo. V závěru příznivci hostí trefili také gólmana Didu.

Milánským hráčům, kteří si pokazili sezónu senzačním výpadkem ve čtvrtfinále Ligy mistrů s La Coruňou, výtržnosti radost nepokazily. "Jsem strašně šťastný, i když tohle mě mrzí," prohlásil obránce Alessandro Nesta. Už sedmý titul získal kapitán Paolo Maldini. "Tohle mě nutí i v pětatřiceti letech pořád hrát. Vyhráli jsme už úplně všechno a scudetto jsme si letos zasloužili," vyznal se. Stejný počet titulů má i Alessandro Costacurta a oba hráči touto bilancí vytvořili klubový rekord.

Itálie - 32. kolo
AC Milán - AS Řím 1:0 (2. Ševčenko), Lazio Řím - Reggina 1:1 (23. López - 53. Cozza z pen.), Parma - Ancona 3:1 (9. Gilardino, 15. Carbone, 30. Bresciano - 33. Bucchi), Chievo - Modena 2:0 (69. Sala, 90. Amauri), Perugia - Juventus Turín 1:0 (49. Ravanelli), Empoli - Boloňa 2:0 (39. Belleri, 73. Vannucchi), Siena - Brescia 0:1 (60. Brighi), Sampdoria Janov - Udine 1:3 (61. Bazzani - 28. Jankulovski, 59. Pizarro z pen., 86. Iaquinta), Lecce - Inter Milán 2:1 (47. Tonetto, 69. Bovo - 35. Adriano z pen.).
TABULKA

Liverpool drží čtvrté místo

Dva góly ve druhém poločase zajistily fotbalistům Liverpoolu vítězství 2:0 nad Middlesbrough, díky němuž uhájili v anglické lize čtvrté místo v tabulce zajišťující ještě postup do předkola Ligy mistrů. O bod za nimi dál zaostává Aston Villa, jež porazila Tottenham 1:0.

V základní sestavě Liverpoolu nastoupil Vladimír Šmicer, kterého v poločase vystřídal Heskey. V 53. minutě pak druhým gólem pojistil vítězství domácích. Do vedení dostal Liverpool Murphy, který čtyři minuty po přestávce proměnil pokutový kop nařízený za faul na Owena. Kewellovu branku z prvního poločasu rozhodčí kvůli ofsajdu neuznal. Milan Baroš zůstal celý zápas jen na lavičce.

Anglie - 36. kolo
Bolton - Leeds 4:1 (47. a 53. Djorkaeff, 55. vlastní Harte, 78. Nolan - 27. Viduka z pen.), Aston Villa - Tottenham 1:0 (5. Angel), Liverpool - Middlesbrough 2:0 (49. Murphy z pen., 53. Heskey).
TABULKA

Hertha v devíti nestačila na Schalke

Fotbalisté Herthy Berlín si zkomplikovali boj o záchranu v německé lize. Na hřišti Schalke 04 dnes podlehli 0:3, když zápas dohrávali v devíti. Jako první uviděl červenou kartu obránce Rehmer za hrubý faul, kterým zastavil Asamoaha jen tři minuty po svém příchodu na trávník. Vzápětí ho následoval Fathi kvůli hře rukou v pokutovém území, kterou Böhme potrestal gólem z penalty.

Německo - 31. kolo
Schalke 04 - Hertha Berlín 3:0 (19. Altintop, 51. Böhme z pen., 59. Sand), Stuttgart - Bochum 1:1 (31. Cacau - 58. Meichelbeck).
TABULKA

Mallorca má blízko k záchraně

Útočník Realu Mallorca Samuel Eto'o oslavil čerstvý titul nejlepšího fotbalisty Afriky dvěma góly do sítě Málagy, které jeho týmu zajistily vítězství 2:1. Kamerunský reprezentant, jenž trofej před zápasem představil fanouškům, v prvním poločase potrestal hrubou chybu obrany soupeře, po změně stran odpověděl na vyrovnávací gól další přesnou střelou.

Mallorca díky vítězství udělala důležitý krok k záchraně mezi elitou, na 13. místě tabulky ji tři zápasy před koncem sezony dělí od zóny sestupu pět bodů. Dařilo se i Albacete, které je po výhře 3:1 nad Zaragozou o bod před Mallorkou.

Španělsko - 35. kolo
San Sebastian - Villarreal 2:2 (41. Schurrer, 61. Gabilondo - 12. a 47. Mari), Mallorca - Málaga 2:1 (24. a 67. Eto'o - 60. Ballesta), FC Sevilla - Bilbao 2:0 (38. a 62. z pen. Baptista), Pamplona - Santander 1:2 (55. Punal z pen. - 63. Alvarez, 90. Afek), Murcia - Valladolid 2:1 (34. Acciari, 86. Garcia - 31. Jonathan), Albacete - Zaragoza 3:1 (3. Aranda, 55. Pacheco, 79. Mikel - 75. Rebosio), Valencie - Betis Sevilla 2:0 (36. Curro Torres, 49. Baraja), FC Barcelona - Espaňol Barcelona 4:1 (44. a 58. Saviola, 35. Ronaldinho, 55. van Bronckhorst - 19. Tamudo z pen.).
TABULKA

Lyon ztratil body v Bordeaux

Vedoucí tým francouzské fotbalové ligy Lyon v dnešní dohrávce 34. kola ztratil na hřišti Girondins Bordeaux dva body. Lídr nejvyšší soutěže po brance Maročana Šammacha z 59. minuty prohrával 0:1, čtyři minuty před koncem však díky Dhorasoovi získal alespoň bod.

Před druhým Monakem, za které hraje i český záložník Jaroslav Plašil, tak nyní Lyon má dvoubodový náskok.