Sionko slaví rakouský titul, Arsenal ukončil ligu neporažen

EVROPA

Český reprezentační záložník Libor Sionko získal v dresu GAK Štýrský Hradec titul mistra rakouské ligy. V německé Bundeslize se v utkání mezi Borussií Dortmund a Mönchengladbachem do listiny střelců zapsali Jan Koller a Ivo Ulich. Anglická Premier League má po 115 letech opět tým, který v celém ročníku nepoznal přemožitele - stal se jím Arsenal.

Libor Sionko přišel do GAK Štýrský Hradec mistrovský teprve v zimní přestávce ze Sparty a po třech měsících se dočkal ligového triumfu, který GAK získal poprvé v historii. Jeho tým sice v sobotním utkání jen remizoval s Pachingem 1:1, ale kolo před koncem mu mistrovský titul definitivně přihrála porážka Austrie Vídeň s Mattersburgem. Další český legionář v Rakousku Ladislav Maier prožíval opačné pocity: v brance Rapidu se totiž po půlhodině hry zranil a musel střídat. Rapid podlehl Admiře 1:3.

Rakouská fotbalová liga - 35. kolo:
Rapid Vídeň - Admira/Wacker 1:3, Mattersburg - Austria Vídeň 4:1, Klagenfurt - Sturm Štýrský Hradec 2:0, GAK Štýrský Hradec - Pasching 1:1, Bregenz - Salcburk 2:2.

V Bundeslize se trefili Koller a Ulich

Hned dva čeští fotbalisté se zapsali do listiny střelců bundesligového zápasu mezi Borussií Dortmund a Mönchengladbachem. Hostující Mönchengladbach dostal již v desáté minutě do vedení Ivo Ulich, domácí však díky Ewerthonovi a Dedemu ještě v prvním poločase zápas otočili. Na konečných 3:1 pro Dortmund pak v 83. minutě upravil český útočník Jan Koller.

V základní sestavě Dortmundu tentokrát chyběl tvůrce hry Tomáš Rosický. V dresu Mönchengladbachu si naopak posledních šestnáct minut zahrál útočník Václav Svěrkoš, jenž přišel na hřiště místo Van Houta.

Německá fotbalová liga - 33. kolo:
Dortmund - Mönchengladbach 3:1 (15. Ewerthon, 45. Dede, 83. Koller - 10. Ulich), Kolín nad Rýnem - Hansa Rostock 4:0 (45. a 59. Podolski, 56. Sinkala, 89. Lottner), Frankfurt - Bochum 3:2 (13. Preuss, 19. Puljič, 51. Amanatidis - 30. Hašemjan, 49. Wosz), Freiburg - Hamburk 0:0, Hannover - Wolfsburg 0:0, Mnichov 1860 - Hertha Berlín 1:1 (5. Costa - 82. Madlung), Schalke - Kaiserslautern 4:1 (24. a 68. Sand, 2. vlastní Reuter, 34. Vermant z pen. - 56. Altintop), Stuttgart - Bayern Mnichov 3:1 (19. a 52. Szabics, 54. Kuranyi - 77. Pizarro), Werder Brémy - Bayer Leverkusen 2:6 (51. Krstajič, 53. Ailton - 7., 21. a 61. Franca, 12. Bierofka, 65. Berbatov, 80. Neuville).
TABULKA

Neporazitelný Arsenal

Fotbalistům Arsenalu se před posledním krůčkem k historickému zápisu kolena nerozklepala. V závěrečném kole Premier League porazili Leicester 2:1 a ukončili prestižní soutěž s nulou v kolonce porážek. V předchozích 115 letech to v Anglii nikdo nedokázal - poprvé a naposledy se tím pyšnil Preston North End v roce 1889, kdy se hrál první ligový ročník.

O místa v Lize mistrů se už před posledním kolem podělily Arsenal, Chelsea, Manchester United a Liverpool, pátou pozici znamenající start v Poháru UEFA vybojoval díky remíze 1:1 v Liverpoolu Newcastle. Z ligy sestupují Leeds, Wolverhampton a Leicester.

Anglická fotbalová liga - 38. kolo:
Arsenal - Leicester 2:1 (47. Henry z pen., 66. Vieira - 26. Dickov), Aston Villa - Manchester United 0:2 (4. Ronaldo, 10. Van Nistelrooij), Blackburn - Birmingham 1:1 (24. A. Cole - 83. John), Bolton - Fulham 0:2 (45. a 78. McBride), Charlton - Southampton 2:1 (36. Euell, 53. C. Cole - 64. Prutton), Chelsea - Leeds 1:0 (20. Grönkjaer), Liverpool - Newcastle 1:1 (67. Owen - 25. Ameobi), Manchester City - Everton 5:1 (16. a 30. Wanchope, 41. Anelka, 89. Sibierski, 90. Wright-Phillips - 60. Campbell) Portsmouth - Middlesbrough 5:1 (4., 14. z pen., 31. a 83. Ayegbeni, 80. Sheringham - 27. Zenden), Wolverhampton - Tottenham 0:2 (34. Keane, 57. Defoe).
TABULKA

Fotbalisté CSKA Moskva vyhráli ligové derby

Fotbalisté CSKA Moskva zvítězili v sobotním utkání 11. kola ruské ligy nad rivalem z metropole Spartakem 2:0. V týmu hostů, který vedl už od deváté minuty po soupeřově vlastním gólu, odehrál celý zápas i český záložník Jiří Jarošík.

Tabulku nadále vede Torpedo Moskva, které porazilo rovněž o dvě branky celek z Jaroslavle. Dva body ztrácejí CSKA a další moskevský klub Lokomotiv, čtvrtý Petrohrad nastoupí proti Samaře v neděli.

Ruská fotbalová liga - 11. kolo:
Spartak Moskva - CSKA Moskva 0:2, Krasnodar - Rostov 3:1, Vladikavkaz - Lokomotiv Moskva 1:2, Torpedo Moskva - Jaroslavl 2:0, Kazaň - Perm 2:2, Ramenskoje - Volgograd 2:0.

Púchov rozstřílel čtyřmi brankami Inter

V boji o záchranu ve slovenské fotbalové lize konečně zabrali Púchovu střelci a bratislavský Inter to odnesl čtyřgólovou nadílkou. I když hosté v Púchově ještě po hodině hry vedli, nakonec prohráli 2:4. xxx Neuspěl ani další bratislavský celek, poslední tým tabulky Slovan. Ten v duelu s vedoucí Banskou Bystricí přišel v 72. minutě o vyloučeného střelce druhé branky Volfa a v závěru využil soupeřova oslabení rozhodujícím gólem na 3:2 hostující Jakubko. Kolo zakončí nedělní dohrávka Žilina - Trnava.

Slovenská fotbalová liga - 30. kolo:
Púchov - Inter Bratislava 4:2 (63. a 65. Breška, 13. Guža, 76. Belák - 15. Tomčák, 46. Halenár), Dubnica - Petržalka 2:0 (61. Švestka, 84. Ižvolt), Ružomberok - Trenčín 0:0, Slovan Bratislava - Banská Bystrica 2:3 (5. Šlahor, 65. Volf - 37. a 89. Jakubko, 11. Vyskoč).