Lyon potřetí v řadě mistrem Francie

EVROPA

Francouzskou nejvyšší fotbalovou ligu potřetí v řadě za sebou vyhráli fotbalisté Lyonu. V nedělním posledním kole si připsali vítězství nad Lille 3:0. Reprezentační gólman Petr Čech se v Rennes loučil nulou. Finalista Ligy mistů Monako, v jehož dresu hraje Jaroslav Plášil, skončilo třetí.

Stříbrná příčka ve francouzské lize patří celku Paris St. Germain, který v Bastii zvítězil 1:0. Hostující fotbalisté si tak zajistili přímý postup do Ligy mistrů. Rennes, které si možná zahraje Pohár Intertoto, pokud o něj neprojeví zájem sedmá Marseille, vyhrálo nad Montpellier 4:0.

Monako čeká ve středečním finále Ligy mistrů Porto. Již v pátek si na své konto připsalo výhru v Bordeaux 3:1. Pokud s Portem prohraje, o příští ročník Ligy mistrů se popere ve třetím předkole.

Do Poháru UEFA postoupilo ze čtvrtého místa Auxerre, a také vítěz Ligového poháru Sochaux a finalista Francouzského poháru Chateauroux, které hraje druhou ligu. Sestoupily Guingamp, Le Mans a Montpellier. Mezi elitou je nahradí Saint-Etienne, Caen a Istres.

Francouzská liga - 38. kola:
Štrasburk - Toulouse 0:0, Nantes - Sochaux 3:1 (7. Da Rocha, 35. Yapi Yapo, 70. Savinaud - 64. Diawara), Bastia - St. Germain 0:1 (52. Pauleta), Rennes - Montpellier 4:0 (13. a 63. Frei, 25. Diatta, 87. Briand), Ajaccio - Mety 3:1 (39. z pen., 45. a 55. Diomede - 32. Maoulida), Lyon - Lille 3:0 (40. Govou, 52. Diarra z pen., 80. Luyindula), Le Mans - Lens 3:0 (20. Bonnart, 54. Thomas, 72. Pancrate), Marseille - Guingamp 2:1 (14. a 41. Marlet - 76. Talhaoui), Nice - Auxerre 1:1 (70. Larbi - 84. Mathis).
TABULKA
Nejlepší střelci:
1. Cisse (Auxerre) 26, 2. Drogba (Olympique Marseille), Frei (Rennes) 19, 4. Pauleta (Paris St. Germain) 18, 5. Frau (Sochaux) 17, 6. Bamogo (Montpellier), Luyindula (Olympique Lyon) 16, 8. Santos (Sochaux) 14, 9. Mančev (Lille), Giuly (Monako) 13.

Real opět poražen a musí do předkola Ligy mistrů

Fotbalisté Realu Madrid završili nejhorší sezónu za posledních pět let prohrou 1:4 se San Sebastianem a nejdelší sérii porážek v historii klubu prodloužili na pět zápasů. V konečném pořadí obsadili až čtvrté místo sedm bodů za vítěznou Valencií. Druhé místo zajišťující přímý postup do Ligy mistrů uhájila Barcelona, přestože v posledním kole prohrála se Zaragozou. Na třetí příčku se vyhoupla La Coruňa.

Krize Realu v závěru sezóny potvrdila hlasy kritiků, kteří označovali přestupovou politiku klubu za katastrofu. Nejenže se 'galacticos' musejí poprvé od roku 1999 obejít bez jakékoliv trofeje, čtvrté místo v ligové tabulce navíc znamená, že o start v Lize mistrů budou muset bojovat ve 3. předkole. Vedení týmu proto bude muset zrušit lukrativní asijské turné, které bylo naplánováno na konec léta.

Triumfální loučení se sezónou připravili fotbalistům Valencie domácí fanoušci. Přestože v posledním ligovém zápase prohráli o gól s Albacete, diváci je na domácím stadionu Mestalla za ligový titul a trofej z Poháru UEFA odměnili bouřlivými ovacemi. Do Poháru UEFA zamíří vedle Zaragozy, která ve finále Španělského poháru porazila Real, Bilbao a Sevilla. K už jistě sestupující Murcii se připojily Valladolid a Celta Vigo.

Španělská liga - 38. kolo:
Real Madrid - San Sebastian 1:4 (39. Figo z pen. - 28. a 60. z pen. Priteto, 11. Kovačevič, 33. De Paula), Vigo - Mallorca 1:2 (90. Jandro - 89. Nene, 90. Pereyra), Valencie - Albacete 0:1 (60. Aranda), Bilbao - Atlético Madrid 3:4 (54. a 89. Arriaga, 18. Iraola - 33. a 82. Torres, 24. Ibagaza, 31. Lequi), FC Sevilla - Pamplona 1:0 (54. Baptista), Valladolid - Villarreal 3:0 (32. a 81. Losada, 86. Caminero), Espaňol Barcelona - Murcia 2:0 (71. Tamudo, 80. Lopo), Zaragoza - FC Barcelona 2:1 (42. Cani, 60. Soriano - 10. Saviola).
TABULKA
1. Ronaldo (Real Madrid) 24, 2. Salva (Málaga), Mista (Valencia), Baptista (FC Sevilla), Tamudo (Espaňol), Torres (Atlético Madrid) všichni 19, 7. Eto'o (Mallorca), Villa (Zaragoza) oba 17

Sionko získal rakouský double

První sezóna v rakouské nejvyšší fotbalové soutěži a Libor Sionko slaví ohromný úspěch. V dresu GAK Štýrský Hradec totiž získal rakouský double v podobě ligového vítězství a zisku poháru.

Rakouský pohár - finále:
GAK Štýrský Hradec - Austria Vídeň 3:3 (2:2, 1:1), 5:4 na penalty
Branky: 45. Bazina, 86. Kollmann, 106. Aufhauser - 28. a 99. Gilewicz, 64. Dundee.

Rozehnal vyhrál s Bruggami Belgický pohár

Obránce David Rozehnal dorazí v pondělí na sraz fotbalové reprezentace jako čerstvý vítěz Belgického poháru. V dnešním finále v Bruselu přispěl bývalý olomoucký fotbalista k výhře Brugg 4:2 nad Beverenem.

Rozehnalův klub si díky druhému místu v ligové soutěži zahraje předkolo Ligy mistrů. Beverenu, který skončil v lize až dvanáctý, tak navzdory finálové porážce spadla do klína účast v Poháru UEFA. Bruggy si zopakovaly předloňský pohárový úspěch a cennou trofej získaly už podeváté v historii. Rozehnal odehrál ve finále celý zápas.

Výsledek - finále:
Beveren - FC Bruggy 2:4 (1:1)
Branky: 38. vlastní Verlinden, 62. vlastní Maertens - 23. Verheyen, 47. Čeh, 75. Mendoza, 80. Van der Heyden.

Nizozemský pohár obhájil Utrecht

Fotbalisté Utrechtu získali stejně jako před rokem Nizozemský pohár. V nedělním finále porazil desátý tým ligové tabulky Twente Enschede 1:0 díky brance Dava van den Bergha z 66. minuty. Chvíli nato byl vyloučen Jeroen Heubach a oslabené Twente už se na vyrovnání nezmohlo.

Nizozemský pohár - finále:
Twente Enschede - Utrecht 0:1 (0:0)
Branka: 66. van den Bergh. ČK: 76. Heubach (Twente). Diváci: 42.000

Slovan míří k sestupu

Fotbalisté Slovanu prohráli v 32. kole slovenské ligy bratislavské derby s Petržalkou 1:2 a jejich naděje na záchranu je už pouze teoretická. Tým, u nějž ve čtvrtek vystřídal trenéra Adamce nový kouč Goffa, ztrácí čtyři kola před koncem devět bodů na předposlední Púchov, který doma zvítězil nad Ružomberkem 1:0. Vedoucí celek tabulky Banská Bystrica deklasoval Trnavu v brance s Markem Čechem 6:0. O dva body zpět se drží obhájce titulu Žilina, která vyhrála 3:0 nad Trenčínem.

Slovenská liga - 32. kola:
Slovan Bratislava - Petržalka 1:2 (10. Fodrek - 63. z pen. a 90. Krejčí), Púchov - Ružomberok 1:0 (7. Belák), Dubnica - Inter Bratislava 2:0 (50. z pen. a 63. Dovičovič), Banská Bystrica - Trnava 6:0 (6. Penov, 63. Jakubko, 70. Semeník, 81. Sovič, 89. vlastní Bestvina, 90. Bartoš), Žilina - Trenčín 3:0 (35. Šesták, 38. Gottwald, 83. Sninský).