Brémy triumfovaly v poháru a mají double

To, co se v české lize nepovedlo ostravskému Baníku, dokázali v Německu fotbalisté Brém. Werder po zisku mistrovského titulu v sobotním finále poháru porazil na Olympijském stadiónu v Berlíně druholigové Cáchy 3:2. Tažení za historickým doublem sledovalo na stadiónu téměř 72 tisíc diváků.

Z pohárové trofeje se šampióni radovali popáté, Cáchy naopak ani potřetí svoji finálovou účast nedokázaly dotáhnout do vítězného konce.

O úspěch mistra se postaral dvěma brankami Tim Borowski, třetí přidal Chorvat Ivan Klasnič, který zvyšoval v poslední minutě prvního poločasu na 2:0. Bývalý hráč Brém Stefan Blank sice po změně stran snížil, ale naděje papírového outsidera srazil vyloučením čtvrt hodiny před koncem George Mbwando.

Německý pohár, finále
Werder Brémy - Cáchy 3:2
Poločas: 2:0. Branky: 31. a 84. Borowski, 45. Klasnič - 51. Blank, 90. Meijer. Diváci: 71.682.

Rozhodl Pauleta

Francouzský pohár mají od soboty v držení fotbalisté Paris St. Germain. Ve finálovém utkání zdolal favorit druholigového soupeře z Chateauroux 1:0 díky přesné hlavičce Paulety.

Portugalský internacionál ukončil šestileté čekání klubu na nějakou trofej. Loni v pohárovém finále prohrál metropolitní celek s Auxerre. Letos konečně dokázal navázat na triumf z roku 1998, kdy ke klasickému přidal i Ligový pohár. Pohárovým vítězem se stal pošesté v historii.

Pařížský klub obsadil druhé místo v lize, které mu zajistilo přímou účast v Lize mistrů. Druholigový outsider tak měl už před finále jistotu, že bude hrát Pohár UEFA.

Francouzský pohár, finále
Paris St. Germain - Chateauroux 1:0
Poločas: 0:0. Branka: 65. Pauleta. Diváci: 78.000.

Čečenský Groznyj překvapivě vyhrál

Senzačními vítězi Ruského fotbalového poháru se stali hráči Tereku Groznyj. Druholigový celek porazil ve finále momentálně pátý tým nejvyšší soutěže Samaru 1:0. Bezbrankový stav změnil až v první minutě nastaveného času útočník Andrej Fedkov, který čečenskému klubu zajistil možnost zahrát si v příští sezóně Pohár UEFA.

"Chtěli jsme ukázat, že v Čečensku nežijí jen banditi a teroristé, ale také normální lidé, kteří umějí hrát fotbal," prohlásil ředitel Tereku Lom-Ali Ibragimov. Hrdinou finále se stal hráč, kterého odmítlo několik ruských klubů, takže zakotvil v Grozném. "Byl to určitě nejdůležitější zápas mé kariéry," radoval se dvaatřicetiletý Fedkov.

Terek hrál počátkem devadesátých let minulého století mezi elitou, ale po vpádu ruské armády musel klub skončit. Do fotbalového dění se vrátil v roce 2001, kdy začal hrát druhou ligu. Protože v čečenské metropoli nemůže ani trénovat, hraje domácí zápasy na stadionech v severní části Kavkazu.