Rubriky:

Evropské ligy

Jiránek: S ruštinou jsem nepokročil, neumím nic

10. srpna 2004 20:16 - PRAHA

První zápas v dresu Spartaku Moskva má za sebou bývalý obránce italské Regginy Martin Jiránek. Český reprezentant neskrývá spokojenost nad přestupem do ruského klubu a v rozhovoru pro Právo přiznává: "Spartak má suprové tréninkové centrum, je o nás skvěle postaráno. Zázemí tady a v Itálii se nedá srovnat."

 

PRÁVO/Michaela Říhová

O víkendu jste za Spartak Moskva odehrál první zápas. Jak se vám v derby s Lokomotivem dařilo?
Moje příprava po mistrovství Evropy trvala devět dnů, takže jsem měl obavy, jestli zraněná noha vydrží. Ale nakonec jsem měl ze zápasu dobrý pocit. Vybojovali jsme bezbrankovou remízu, přestože jsme posledních dvacet minut hráli o deseti. Myslím, že jsem nezklamal.

Natažený úpon, který vás vyřadil ze čtvrtfinále na ME s Dánskem, už je tedy definitivně v pořádku?
Doufám, že ano. Utkání jsem odehrál bez problémů.

Jak vlastně probíhala po návratu z ME vaše léčba?
Ještě od lékařů národního týmu jsem dostal mračna prášků, které jsem pak při dovolené užíval. V Dubaji jsem chodil hodně plavat a měl nohu v klidu, jinak nic speciálního.

Kdy jste se zapojil do přípravy ve Spartaku?
Přestup se vlastně upekl týden po šampionátu, pak jsme byli s přítelkyní Dianou na dovolené. Následně jsme v Moskvě vybírali bydlení, ale ještě jsem se vracel do Čech, kde jsem během pěti dnů zařizoval všechno potřebné. S mužstvem jsem vlastně nebyl ani dva týdny.

Jaký dojem na vás udělala ruská liga?
Bitva s Lokomotivem měla solidní kvalitu, ale jinak to asi tak slavné nebude. Zatímco v Itálii měl každý zápas hodně vysokou úroveň, tady půjde asi jen o pár duelů s týmy z čela tabulky.

Takže už litujete přestupu z Regginy?
V žádném případě. Zatím jsem maximálně spokojený. Tohle angažmá nemá žádnou chybu. Spartak má suprové tréninkové centrum, je o nás skvěle postaráno. Zázemí tady a v Itálii se nedá srovnat. Ve Spartaku je všechno o sto procent lepší. Je cítit, že jsem v týmu s obrovskou historií, který se právem pyšní přívlastkem velkoklub.

Tudíž žádné rozpaky z přestupu z vyhřátého italského jihu do pořád poněkud exotické Moskvy?
Skutečně jsem nadšený. Reggina byla malé město, byl problém si někam vyrazit. Moskva nabízí spoustu možností, jak trávit volný čas. Zatím jsme stihli jen prohlídku Rudého náměstí a centra, které je moc hezké. Ale krok k lepšímu jsem udělal i z hlediska života mimo fotbalové prostředí. I proto jsem podepsal smlouvu na čtyři roky. A co se počasí týče, není nic příjemného, když neustále trénujete v obrovských vedrech jako v Itálii.

Už jste si našel bydlení?
Bez problémů hned při první návštěvě. Prošli jsme pár bytů a brzy jsme měli jasno. Máme to asi deset minut do centra. Je to takový šestipatrový komplex, přičemž byt je velmi solidně zařízený. Od neděle je tu se mnou i přítelkyně.

Jak zvládáte ruštinu?
Tak v tomhle směru jsem nepokročil a jsem tam, kde jsem byl. Tudíž neumím nic. Naštěstí na hřišti se člověk vždycky dorozumí a hlavně trenér hovoří italsky, takže jsem v klidu. Ale už v tomto týdnu bych měl dostat učitele, takže pak se to snad pohne.

Při podpisu kontraktu jste si lebedil i proto, že přítelkyně Diana Kobzanová najde v Moskvě jako modelka snadněji uplatnění. Naplnilo se vaše očekávání?
Tohle je trošku problém a přiznávám, že v tomto směru jsme od Moskvy čekali mnohem více. Modelky tady nemají na růžích ustláno. Ale doufám, že i tohle brzy vyřešíme.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit