Dvousté liverpoolské derby vyhrál Everton

BERLÍN/LONDÝN

Jubilejní dvousté liverpoolské derby rozhodl záložník Evertonu Lee Carsley. Everton se díky vítězství 1:0 posunul na druhé místo tabulky a na vedoucí Chelsea už ztrácí jen tři body. Liverpool se musel obejít bez Milana Baroše, kterého trenér Rafael Benítez raději nechal odpočívat po nedávném svalovém zranění a nevzal ho ani na lavičku.

Everton porazil městského rivala po pěti letech a jeho trenér David Moyes slavil úspěch v tomto prestižním souboji poprvé. "Je to paráda. V minulé sezoně jsme si vítězství moc neužili, tak se teď radujeme z každé výhry i branky. Dneska večer to oslavíme stejně jako těch deset vítězství předtím," prohlásil Moyes, který pochválil svůj tým za pozornou obranu.

Fotbalisté méně slavného liverpoolského klubu paradoxně v lize září poté, co v létě odešla jejich hvězda Wayne Rooney do Manchesteru United. "Každý čeká, kdy odpadneme, ale my jdeme dál. V týmu to šlape, tohle je pro nás velký den," radoval se střelec jediné branky zápasu Carsley. Liverpool utrpěl v Goodison Parku první porážku od roku 1979.

Premiéru na lavičce Southamptonu si odbyl Harry Redknapp a měl blízko k úspěchu. Nedávný trenér Portsmouthu, jehož příchod do týmu nesmiřitelného rivala vzbudil velký rozruch, vedl se svým novým mužstvem nad Middlesbrough už 2:0. Úspěšný účastník Poháru UEFA, jenž byl před zápasem v tabulce o třináct míst před Southamptonem, však v poslední minutě vyrovnal zásluhou Downinga. Jen pár sekund předtím si domácí vstřelili vlastní gól.

Ani na pátý pokus se nedočkal vítězství s týmem West Bromwich Albion bývalý kapitán anglické reprezentace Bryan Robson. Jeho svěřenci podlehli doma Charltonu 0:1.

Teprve druhou výhru v sezoně vydřel Norwich City, který zdolal Bolton 3:2. Dvěma góly k tomu přispěl švédský útočník Svensson, jenž dal rozhodující branku v 84. minutě.

Anglická liga - 17. kolo:
Everton - Liverpool 1:0 (68. Carsley), Crystal Palace - Blackburn 0:0, Manchester City - Tottenham 0:1 (57. Kanoute), Newcastle - Portsmouth 1:1 (3. Bowyer - 30. Stone), Norwich - Bolton 3:2 (19. a 84. Svensson, 69. Huckerby z pen. - 19. Okocha z pen., 23. Hierro), Southampton - Middlesbrough 2:2 (45. Phillips, 64. Crouch - 89. vlastní Higginbotham, 90. Downing), West Bromwich Albion - Charlton 0:1 (30. Holland).

Fotbalisté Bayernu Mnichov přezimují na prvním místě tabulky německé ligy. Rozhodl o tom výsledek šlágru 17. kola, v němž hráči bavorského velkoklubu nakonec uhráli remízu 2:2 s třetím Stuttgartem. Na vyprodaném Olympijském stadionu vedli hosté už o dvě branky, konečnou podobu výsledku dal minutu před koncem řádné hrací doby Peruánec Guerrero.

Vystřídat mnichovský tým na prvním místě mohli hráči Schalke, ani oni stejně jako Stuttgart však neudrželi příznivě se vyvíjející skóre. Hosté z Freiburgu si nakonec z Gelsenkirchenu odvezli díky Antarově trefě z 86. minuty remízu 1:1.

Bod za stejné skóre vyválčili v Rostocku také hráči Dortmundu, jimž ale takový výsledek příliš sestupových starostí neubírá. Na hřišti předposlední Hansy dokonce Borussia s Janem Kollerem a Tomášem Rosickým v sestavě prohrávala, konečnou podobu výsledku dal ještě před poločasem Kehl. Dortmund stráví zimní přestávku na 14. místě s náskokem čtyř bodů před nejlepším týmem z pásma sestupu.

Tím je Bochum, do jejíž sestavy se v duelu proti Hamburku vrátil uzdravený Vratislav Lokvenc. Český reprezentant však vyšel střelecky naprázdno a hosté vyhráli 2:1. Na rozhodující gól přihrál Benjaminovi záložník David Jarolím.

Německá liga - 17. kolo:
Mohuč - Norimberk 0:1 (10. Schroth), Bayern Mnichov - Stuttgart 2:2 (67. Pizarro, 89. Guerrero - 29. Meissner, 65. Kuranyi), Bochum - Hamburk 1:2 (83. Bechmann - 26. Barbarez, 34. Benjamin), Hannover - Hertha Berlín 0:1 (54. Rafael), Rostock - Dortmund 1:1 (33. Allbäck - 41. Kehl), Schalke - Freiburg 1:1 (24. Krstajič - 86. Antar), Brémy - Kaiserslautern 1:1 (59. Borowski - 49. Jancker).