Čech vychytal další nulu v Premier League

Už šestibodový náskok si vytvořili fotbalisté Chelsea v čele tabulky anglické Premier League po jasném sobotním vítězství nad Norwichem. Dvanáctým čistým kontem v letošní sezóně přispěl k výhře 4:0 také brankář Petr Čech, Chelsea o vývoji utkání rozhodla už během první půle, kdy vstřelila tři branky.

Náskok vedoucí Chelsea vzrostl po remíze druhého Evertonu v Blackburnu. Na stříbrnou pozici může navíc dosednout mistrovský Arsenal, který hraje v neděli v Portsmouthu.

Chelsea na vlastním trávníku snadno splnila roli velkého favorita a už v poločase vedla nad Norwichem 3:0. V závěru utkání ještě vylepšil skóre střídající kanonýr Drogba. Hosté, kteří jsou v tabulce na sedmnáctém místě, Čecha příliš nezaměstnali. Svěřenci trenéra Mourinha se mohou pochlubit skvělým skóre 37:8 z osmnácti zápasů.

Defoe při návratu řádil

Mezi nejlepšími týmy se stále drží Middlesbrough, které zvítězilo 3:0 nad Aston Villou. Trenér McClaren udělal pět změn oproti sestavě, která hrála v týdnu v Poháru UEFA, a čerství hráči se činili. Skóre uzavřel nizozemský obránce Reiziger, jenž se střelecky prosadil v osmém zápasu za Middlesbrough po přestupu z Barcelony, kde marně čekal na gól sedm let.

Patřičně nažhavený se vrátil po odpykání disciplinárního trestu útočník Jermain Defoe a svým prvním hattrickem v nejvyšší soutěži zařídil Tottenhamu vítězství 5:1 nad Southamptonem.

Druhé derby během šesti dnů vyhráli fotbalisté Birminghamu City, kteří po předchozím úspěchu proti Aston Ville deklasovali West Bromwich Albion 4:0. Trenér Bryan Robson čeká na první vítězství i po šestém utkání na lavičce nováčka soutěže.

Anglie - 18. kola
Birmingham City - West Bromwich Albion 4:0 (4. Savage z pen., 23. Morrison, 30. Heskey, 80. Anderton), Blackburn - Everton 0:0, Bolton - Manchester City 0:1 (52. Barton), Chelsea - Norwich City 4:0 (10. Duff, 34. Lampard, 44. Robben, 83. Drogba), Middlesbrough - Aston Villa 3:0 (20. Hasselbaink, 68. Job, 88. Reiziger), Tottenham - Southampton 5:1 (8., 27. a 61. Defoe, 44. Kanoute, 88. Robbie Keane - 47. Crouch), Manchester United - Crystal Palace 5:2 (22. a 49. Scholes, 35. Smith, 48. vlastní Boyce, 90. O'Shea - 27. Granville, 46. Kolkka).
TABULKA

Bordeaux opět remizovalo

René Bolf pomohl v 19. kole francouzské ligy fotbalistům Auxerre jedním gólem k vítězství 4:3 nad Nice a tím i na třetí místo francouzské ligy před zimní přestávkou. Český obránce otevřel svou třetí trefou v sezóně v nastaveném čase prvního poločasu skóre zápasu a domácí pak vedení uhájili, přestože soupeř dokázal třikrát na jejich branky odpovědět. Rozhodující gól, svůj druhý v utkání, vstřelil v 63. minutě Benjani.

Fotbalisté Bordeaux sice vedli na hřišti Monaka už od osmé minuty, nakonec se ale museli počtvrté za sebou spokojit s remízou. Monako tři minuty před poločasovou přestávkou vyrovnalo na 1:1, další gól už ale knížecí tým vstřelit nedokázal a po večerních zápasech může přijít o třetí místo v tabulce.

Francie - 19. kolo
Monako - Bordeaux 1:1 (42. Kallon - 8. Darcheville), Ajaccio - Lille 0:0, Caen - Toulouse 0:2 (27. Psaume, 57. Moreira), Auxerre - Nice 4:3 (55. a 63. Benjani, 45. Bolf, 58. Kalou - 47. Traore, 57. Vahirua, 62. Echouafni), Istres - St. Etienne 0:2 (32. Sable, 45. Mendy), Lens - Bastia 2:1 (37. a 68. Cousin - 81. Vairelles), St. Germain - Mety 3:0 (41. vlastní Meniri, 60. Pauleta z pen., 75. Pancarte), Štrasburk - Rennes 1:0 (15. Kante).
TABULKA

Real Madrid zachránil vítězství v Santanderu

Až gól Zinedina Zidana ve druhé minutě nastaveného času zajistil fotbalistům Realu Madrid vítězství 3:2 na hřišti Santanderu. Favorizovaní hosté celý zápas dotahovali - nejprve vyrovnal anglický útočník Michael Owen, ve druhém poločase se o smazání dalšího manka zasloužil Raúl. Na druhé místo tabulky pak Real minimálně do neděle posunul přesnou hlavičkou francouzský záložník.

Jen na lavičce tentokrát zbylo místo na anglickou hvězdu Davida Beckhama, do hry se nedostal ani Roberto Carlos.

Šlágr vedoucí Barcelony s mistrovskou Valencií skončil ve španělské fotbalové lize remízou. Domácí tým na Nou Campu dohrával zápas bez brankáře Valdése, který dostal červenou kartu čtvrt hodiny před koncem za hraní rukou mimo pokutové území. V té době Barcelona prohrávala po Fioreho trefě 0:1, ale o dělbě bodů rozhodl v 79. minutě Brazilec Ronaldinho díky proměněné penaltě.

Španělsko - 15. kolo
Santander - Real Madrid 2:3 (24. Benajún, 51. Javi Guerrero - 35. Owen, 61. Raúl, 90. Zidane), Levante - Albacete 1:1 (42. Culebras - 29. Gaspar), Barcelona - Valencie 1:1 (79. Ronaldinho z pen. - 63. Fiore).
TABULKA

V duelu Nedvěda se Ševčenkem gól nepadl

Nerozhodně skončil zápas nejlepších týmů italské ligy Juventusu a AC Milán, který navíc okořenil souboj čerstvého držitele Zlatého míče Andreje Ševčenka a jeho předchůdce Pavla Nedvěda.

Obhájci titulu z Milána měli navrch, ale výsledkem byla pouze tyč, kterou v 17. minutě trefil právě ukrajinský útočník. Nedvěd trefil tyč hned dvakrát. Když minutu před koncem po Ševčenkově přihrávce těsně minul záložník Pirlo, rozešli se oba velcí rivalové bez branek.

Italský šampión z loňského roku Juventus tak stráví vánoční přestávku v čele tabulky se čtyřbodovým náskokem před milánským AC.

Přípravu ostře sledovaného zápasu provázelo špičkování mezi posledními vítězi ankety o nejlepšího fotbalistu Evropy. Nedvěd vzkázal Ševčenkovi, že když on má teď Zlatý míč, jeho cílem je získat s Juventusem zpět do držení mistrovský titul a sní rovněž o triumfu v Lize mistrů, kterou milánský velkoklub vyhrál loni.

"Jestli bude chtít, nechám mu Italský pohár," reagoval Ukrajinec v italském tisku. "Zápas v Turíně o ničem nerozhodne. Čeká nás ještě dlouhá druhá část sezóny a jarní boje v Lize mistrů," uvedl Ševčenko před utkáním.

Zápas mezi Messinou a Atalantou Bergamo zůstal kvůli průtrži mračen nedohrán. Rozhodčí přerušil duel ve 22. minutě, kdy domácí Messina vedla díky gólu z penalty 1:0, kvůli deštěm podmáčenému trávníku a poslal hráče do kabin. Po konzultaci s delegátem utkání prohlásil sudí o 15 minut později terén na stadiónu San Filippo za nezpůsobilý a zápas ukončil. Nový termín duelu zatím nebyl stanoven.