Rubriky:

Evropské ligy

Odškodné pro Hamburk za zmanipulovaný zápas: dva miliony eur

12. února 2005 08:44 - PRAHA

Dva miliony eur získá fotbalový klub SV Hamburk jako odškodnění za to, že se stal obětí sázkového podvodu. Jako součást kompenzace mu dnes německý svaz přidělil pořadatelství zápasu národního mužstva proti Číně nebo Japonsku v říjnu tohoto roku. Utkání by mělo Hamburku vynést 1,5 milionu, zbytek peněz dostane přímo ze svazové pokladny.

Zástupci klubu se na tom dohodli s vedením svazu dvacet dní poté, co vyšlo najevo, že loňskou porážku Hamburku s Paderbornem
v Německém poháru zinscenoval rozhodčí Robert Hoyzer. Pětadvacetiletý sudí se k manipulaci tohoto zápasu i dalších utkání přiznal. Za své "výkony" dostával odměny od sázkařského gangu.

Hamburk po pětihodinovém jednání souhlasil, že ustoupí od úmyslu požadovat opakování zápasu s Paderbornem. "Ukázalo se, že by to přineslo další problémy," uvedl po schůzce právní zástupce klubu Christoph Schickhardt.

Loni v srpnu Hamburk vedl nad účastníkem regionální soutěže v prvním kole domácího poháru 2:0, ale nakonec překvapivě prohrál 2:4. Sudí Hoyzer v prvním poločase vyloučil favorizovanému týmu útočníka Emila Mpenzu za to, že jej napadl, a navíc odpískal dvě penalty ve prospěch Paderbornu.

"Chtěli jsme Hamburku ukázat, že se cítíme odpovědni za to, co se stalo. Jsme si vědomi, že klubu vznikla zmanipulováním zápasu škoda," řekl jeden ze dvou předsedů německého svazu Theo Zwanziger na tiskové konferenci.

Mezitím se Hoyzer, kterému svaz ve čtvrtek zastavil činnost, listu Süddeutsche Zeitung nově přiznal, že se snažil naverbovat do služeb sázkařského gangu i prvoligového sudího Torstena Koopa. Ten jeho návrh odmítl, zástupcům svazu však nic neoznámil. Domníval se prý, že se Hoyzer pouze vytahuje.

Berlínské státní zastupitelství vyšetřuje v souvislosti s aférou 25 lidí, mezi nimiž jsou tři rozhodčí a 14 hráčů.

ČTK

Zrušit