Rubriky:

Evropské ligy

Schmeichel se na Čecha nezlobí, chválí ho

16. února 2005 17:55 - LONDÝN/PRAHA

Před dvěma týdny vymazal český fotbalový brankář Petr Čech rekord Petera Schmeichela v neprůstřelnosti anglické Premier League, ale legenda se na svého nástupce nezlobí. Naopak, dánský obr a jeden z nejslavnějších gólmanů historie, který před dvěma lety ukončil aktivní kariéru, má na českou brankářskou jedničku jen slova chvály a předpovídá jí zářnou budoucnost.

"Hráč, jako je Wayne Rooney, přichází na scénu jen jednou za generaci. A je velkým zázrakem, že na Stamford Bridge vidíme jeho brankářskou obdobu," napsal Schmeichel ve svém sloupku pro list Sunday Times. "A tomu chlapci je teprve 22 let. Jestli si takovou výkonnost udrží dalších deset let, může být jedním z největších brankářů historie. Ale musí to prokazovat dlouhodobě," upozornil.

Když Čech 2. února po utkání v Blackburnu vystřídal bývalou oporu Manchesteru United na čele pomyslného žebříčku Anglie v neprůstřelnosti, dosavadní rekordman netruchlil. "Nevadilo mi to. Za prvé mne osobní rekordy nikdy příliš nevzrušovaly a ani jsem o mém vedení nevěděl. A za druhé mne to netrápí kvůli tomu, protože Čech je opravdu velký hráč," uvedl Schmeichel. "Pokud oceňujete práci brankářů, tak se vám prostě musí líbit někdo jako Čech, který dělá svoji práci vážně skvěle."

Schmeichelovi se líbí Čechova koncentrace

Čech Schmeichela od dětství obdivoval, byl jeho velkým vzorem. A teď dvaadvacetiletému mladíkovi lichotí zrovna "Velký Dán", jak se Schmeichelovi přezdívá. "Nedávno mi jeden útočník Chelsea říkal o Čechovi báječnou historku, jak ho proklínal během tréninku. Prostě Petrovi nemohl dát za žádnou cenu gól. Ale to patrně neumí nikdo," narážel Schmeichel na Čechovu obdivuhodnou sérii, během které v Premier League neinkasoval už 961 minut.

Schmeichel oceňuje na Čechovi vrozené fyzické dispozice, rychlost, kopací techniku nebo čtení hry. Ale nejvíc vyzdvihuje jeho koncentraci a psychickou odolnost.

"Právě ta totiž odděluje brankářskou špičku od zbytku. A Čechova koncentrace je fantastická. Za výbornou obranou stojí v bráně 89 minut a 59 vteřin a najednou z ničeho nic předvede výtečný zákrok. Nepamatuju si, že by někdy udělal chybu," ocenil mistr Evropy z roku 1992. Líbí se mu také to, jak Čech spolupracuje s obranou Chelsea. "Vypadá, jako kdyby za nimi chytal léta. Oni pomáhají jemu, ale on také obráncům ušetří spoustu práce." Čech je přitom v Chelsea pár měsíců.

Krize jednou přijde

Když Schmeichel sleduje rozvíjející kariéru českého reprezentanta, občas si prý vzpomene i na své začátky v Anglii. Také on měl v roce 1991 po přestupu z Bröndby Kodaň do Manchesteru United výtečný rozjezd sezóny. "První čtyři zápasy jsem vychytal čisté konto a říkal si, jak je to tady všechno snadné. A pak jsem jednou v Leedsu podběhl lehký centr a všichni se mě ptali: K čertu, co to děláš," listoval v paměti Schmeichel.

Také Čecha prý potká krize a hloupý moment, tomu se vyhne jen stěží, soudí Schmeichel. "Ještě se mu nic takového nestalo, ani se mu to třeba nestane letos, ale jednou to na něj přijde určitě. Bude se cítit nepřekonatelný a pak udělá chybu. Na druhou stranu se zase psychicky uvolní a pro útočníky bude ještě víc nepřekonatelný," soudil Schmeichel.

Klíčová bude druhá sezóna

Druhá sezóna na ostrovech prověří podle Schmeichela Čecha víc než ta premiérová. "Kolik hráčů a brankářů zvlášť v prvním roce v Premier League zazářilo. Všechno je tady pro vás nové, nakopne vás to. Ovšem druhý rok je už jiný," vysvětloval fotbalista, který v dánském dresu nastoupil ke 129 utkáním. "Přijedete na hřiště Crystal Palace a víte, jak je tam hrbolaté hřiště. V Boltonu zase fouká vítr... Zápasy už vás tolik nebaví, soupeři přečetli vaší hru, musíte na to všechno myslet. Ale tohle všechno člověka posilní," mínil Schmeichel.

ČTK

Zrušit