Rubriky:

Evropské ligy

V Belgii jsou souzeni fotbalisté za údajné falšování zápasů

3. února 2014 22:35 - Brusel

V Bruselu dnes začal velký proces s 31 lidmi, především fotbalovými hráči a trenéry, kteří jsou obviněni z korupce v belgické nejvyšší fotbalové lize v letech 2004 až 2006. Chybí zde ale podle agentury AFP hlavní obviněný, tajemný čínský podnikatel Jie Če-jün.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Jie Če-jün, který je léta nezvěstný a možná prý zabitý svými komplici, podle žaloby zmanipuloval nejméně 18 zápasů. Hráči prý při zápasech podváděli výměnou za obálky obsahující 5000 až 40 000 eur. Někteří se již přiznali. Představitelé klubů měli zavírat oči výměnou za Číňanovu "finanční pomoc".

Číňan prý investoval v Belgii celkem 1,6 milionu eur (přes 44 milionů korun). Ještě více peněz ale podle AFP nejspíš získal výhrami v sázkách, které za něj podávali jeho asijští komplicové na zápasy, u kterých znal pomocí korupce pravděpodobný výsledek.

Evropský parlament se nedávno pozastavil nad tím, že se prý stále zvyšuje počet zmanipulovaných zápasů ve fotbale, ale i v dalších sportech jako basketbal, tenis či volejbal. Europarlament usoudil, že boj proti tomuto jevu je neúspěšný. V letech 2008 až 2011 Europol odhalil v Evropě 680 podezřelých zápasů, od začátku roku 2013 jich přibylo dalších asi 200.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy