Fotbalisté Chelsea porazili Charlton a dostali pohár

LONDÝN

Francouzský záložník Claude Makelele dorazil v první minutě nastavení svůj nepovedený pokutový kop a zachránil důstojnou domácí oslavu titulu Chelsea. Vítězové Premier League porazili Charlton 1:0 a po zápase převzali před nadšenými fanoušky mistrovský pohár, který si zajistili minulý víkend výhrou v Boltonu.

V brance Chelsea se poprvé v ligové sezóně podle očekávání nepředstavil Petr Čech, přednost dostal náhradník Cudicini. Víc se ale zapotil jeho protějšek Andersen, jehož po střele Colea a hlavičce kapitána Terryho zachránila branková konstrukce. Gólman Charltonu se ještě v nastaveném čase blýskl zákrokem při penaltě za faul na Lamparda, na Makeleleho dorážku ale nestačil.

Přímo na trávníku mohl osmadvacátou výhru Chelsea v ročníku slavit i Jiří Jarošík, jenž v 67. minutě vystřídal obránce Johnsona. Pár minut po závěrečném hvizdu pak hráči Chelsea zvedli nad hlavu mistrovský pohár. Ceremoniálu se zúčastnilo také 13 členů týmu, který získal před padesáti lety první a až do minulé soboty jediný titul v historii klubu. "Jsem šťastný, unavený a hrdý," prohlásil kouč José Mourinho, kterého k oslavě doprovodily i jeho dvě děti oblečené do dresu Chelsea.

Gólman Radek Černý nastoupil po zranění jedničky Robinsona poprvé za Tottenham od začátku utkání a v Middlesbrough inkasoval již po jedenácti minutách. Střelou, kterou ještě tečoval obránce King z týmu Hotspur, ho překonal Boateng a zajistil domácím výhru 1:0.

Tottenham si tak zkomplikoval cestu do Poháru UEFA. Na sedmé místo, které patří právě jejich dnešnímu přemožiteli, ztrácejí hráči londýnského klubu tři body. Účasti v prestižní Lize mistrů se zase přiblížil Everton, jenž díky výhře nad Newcastle 2:0 odskočil městskému rivalovi Liverpoolu na šest bodů.

Anglická Premier League - 38. kolo:
Chelsea - Charlton 1:0 (90.+1 Makelele), Portsmouth - Bolton 1:1 (72. Yakubu - 11. Diouf), Aston Villa - Manchester City 1:2 (61. Angel - 5. Wright-Phillips, 12. Musampa), Blackburn - Fulham 1:3 (6. Neill - 20. a 77. Malbranque, 53. McBride), Crystal Palace - Southampton 2:2 (34. Hall, 72. Ventola - 37. Crouch z pen., 90.+2 Higginbotham), Everton - Newcastle 2:0 (43. Weir, 59. Cahill), Middlesbrough - Tottenham 1:0 (11. Boateng), Norwich - Birmingham 1:0 (45. Ashton z pen.), Manchester United - West Bromwich 1:1 (21. Giggs - 63. Earnshaw z pen.).
Tabulku soutěže najdete ZDE

Fotbalisté Schalke 04 vyhráli 2:0 v Bielefeldu a pohlídali si v německé lize druhou pozici za Bayernem, který už má jistý titul. Mnichovský klub přesto nepolevuje a v Mohuči dnes zvítězil 4:2 především zásluhou Roye Makaaye, který vstřelil druhý hattrick po sobě. V obraně Bielefeldu chyběl Petr Gabriel, jenž si na pátečním tréninku poranil koleno.

Nizozemský kanonýr Makaay snížil svou ztrátu na nejlepšího střelce bundesligy Marka Mintála z Norimberku a ve zbylých dvou kolech na něj ještě může při současné formě zaútočit. Slovenský záložník, jenž dnes také skóroval, má na kontě 23 branek, Makaay o čtyři méně.

Třetí Stuttgart porazil těsně 1:0 Hannover a dál ztrácí na Schalke dva body. Hannover, v jehož základní sestavě opět nastoupil Jiří Štajner, favorizovaného soupeře potrápil. O výhře Stuttgartu rozhodl až dvě minuty před koncem Kevin Kuranyi.

Hertha Berlín se dostala minimálně do neděle na čtvrtou příčku před Brémy, které mají k dobru dohrávku v Dortmundu, díky výhře 3:1 nad Wolfsburgem. Domácí přitom dlouho prohrávali a nepříznivý vývoj otočili třemi góly až v poslední půlhodině.

Reprezentační útočník Vratislav Lokvenc skóroval na hřišti Norimberku, ale v nastaveném času už pouze zmírnil porážku Bochumi na 1:2. Spokojenější odcházel z trávníku obránce Marek Nikl, neboť domácí zvýšili své naděje na udržení v lize. Naopak Bochum je stále blíže sestupu.

V neděli se utkají od 17:30 Borussia Dortmund - Werder Brémy Hamburk - Mönchengladbach.

Německo - 32. kolo:
Bielefeld - Schalke 0:2 (9. Lincoln z pen., 90. Ailton), Leverkusen - Rostock 3:0 (27. a 88. Berbatov, 59. Voronin), Freiburg - Kaiserslautern 1:2 (73. Bajramovič - 24. Blank, 40. Zandi z pen.), Hertha Berlín - Wolfsburg 3:1 (63. Friedrich, 81. Marcelinho z pen., 87. Madlung - 17. Petrov), Mohuč - Bayern Mnichov 2:4 (34. Auer, 59. Thurk - 17., 83. a 89. Makaay, 42. Ballack), Norimberk - Bochum 2:1 (21. Daun, 84. Mintál - 90. Lokvenc), Stuttgart - Hannover 1:0 (88. Kuranyi).

Fotbalisté Bilbaa porazili v 35. kole španělské ligy 2:0 Zaragozu a přeskočili soupeře na osmé místo tabulky. O vítězství Athletiku rozhodli v druhém poločase Urzaíz a Lacruz. Hráči Mallorky uhráli remízu 1:1 na hřišti Pamplony a stále jim patří sestupová osmnáctá pozice. Hosté přišli o plný bodový zisk sedm minut před koncem, kdy se trefil Miloševič.

Španělsko - 35. kolo:
Bilbao - Zaragoza 2:0 (54. Urzaíz, 84. Lacruz), Pamplona - Mallorca 1:1 (83. Miloševič - 34. Farinos), Real Madrid - Santander 5:0 (36. z pen. a 90. Ronaldo, 54. a 72. Raúl, 29. Owen), Bilbao - Zaragoza 2:0 (54. Urzaíz, 84. Lacruz), Pamplona - Mallorca 1:1 (83. Miloševič - 34. Farinos).