Rubriky:

Evropské ligy

Lokvenc: Kádr mužstva se úplně změnil, cílem je bojovat o titul

9. července 2005 10:16 - PRAHA

Český fotbalový reprezentant Vratislav Lokvenc se chystá na první zápas v dresu rakouského Salcburku. Jak přiznává v rozhovoru pro deník Právo, dovolené si příliš neužil a zvyká si na nové prostředí. "Salcburk má vyšší cíle než Bochum," říká Lokvenc.

 

archiv

Dovolené jste si moc neužil, jak se cítíte?
Po skončení kvalifikace jsem skutečně měl sotva čtrnáct dní, z nichž jsem ještě několik strávil v Salcburku. Dovolenou jsme trávili doma, pak jsem se zapojil do přípravy, která také nebyla nejdelší. Uvidíme, co to se mnou udělá, ale cítím se dobře.

Jak si v novém klubu zvykáte?
Je to trochu zvláštní, protože Salcburk pod novým majitelem úplně změnil mužstvo. Trenér Kurt Jara si vybral hráče a teď z nich dělá tým. Přišlo nás šestnáct. Všichni si zvykáme a rozkoukáváme se, ale parta je dobrá. Není žádný problém. Věřím, že to bude fungovat.

Neodrazí se to přeci jenom na sehranosti?
Pochopitelně i to se může zpočátku stát. O víkendu už hrajeme první ligový zápas a hned na trávníku GAK Štýrský Hradec, což nebude lehký soupeř. Skutečnou sehranost a kvalitu mužstva prověří až mistrovské zápasy, takže v tuto chvíli si můžeme jen přát, aby všechno klapalo, jak má.

Ambice klubu, který vlastní bohatý Red Bull, jsou jistě vysoké...
Pochopitelně, dali do posil obrovské peníze. Chtějí navázat na doby, kdy Salcburk ještě jako Casino hrával i Ligu mistrů. Naším úkolem je tyto ambice naplnit. Mužstvo je kvalitní, měli bychom bojovat především s Rapidem a Austrií, ale jsou tu i další kluby. Hodně mi o rakouském fotbale řekl Patrik Ježek. Pro nás bude hodně důležitý rozjezd.

Patrik Ježek je váš největší přítel v mužstvu?
Neřekl bych největší přítel. Dali jsme se dohromady hodně brzy všichni, protože každý odněkud přišel. Pochopitelně k Patrikovi mám blíž jako k Čechovi. Navíc má veliké zkušenosti s rakouským fotbalem, takže mi řekl i spoustu cenných rad.

Budete hrát v základu oba?
Tohle je předčasné. Kádr je široký a kvalitní, ale věřím, že se do základu dostaneme. Trenér o nás hodně stál.

Jsou velké rozdíly mezi Bochumí a Salcburkem?
Na srovnání je brzy, ale tím, jaké má Salcburk cíle, je dáno, že tu vytvářejí velmi kvalitní podmínky. Tím nemyslím jen finanční pro hráče, ale celé zázemí. Red Bull vlastní stáj formule 1. Dává maximální podmínky, ale má i maximální požadavky a vše musí fungovat na špičkové profesionální úrovni. To beru a doufám, že po letech nebudu hrát o záchranu, ale o titul, jak jsem byl zvyklý za Sparty.

Jak vypadaly poslední dny před startem rakouské bundesligy?
Vrátili jsme se ze soustředění a doma dolaďovali formu. Posledním soupeřem v přípravě byl Burghausen. Vše se děje za pochodu, třeba necelý týden před startem ligy jsme zkoušeli obleky. Pochopitelně jsem dozařizoval i věci spojené s přechodem z Německa. Je nás hodně nových a klub se snaží pomáhat i v těchto záležitostech. Lidé tu jsou velice vstřícní.

S přestupem bývá spojeno i stěhování. Říká se, že je lepší vyhořet...
Jen to ne! Samozřejmě s tím jsou spojeny nějaké starosti, ale hodně mi ulehčilo, že jsem přišel z Německa, takže na úřadech nebyl problém s dorozumíváním. V Bochumi je vše připraveno ke stěhování. Už zbývá jen doladit příjezd firmy, která vše naloží a odstěhuje do Salcburku. Vidím to v horizontu čtrnácti dní.

Rodina se nastěhuje do bytu, nebo domku?
Vybrali jsem si moc pěkný domek, na stadión to mám asi šest minut autem. V Salcburku není problém si vybrat krásné bydlení, protože to je opravdu nádherné město s překrásným okolím.

Už jste se stihl po městě podívat?
Samozřejmě, protože mě zajímá, kde budu žít. Mozartovo rodiště je skutečné moc krásné. Je tu i klid, rozhodně je to hezčí prostředí než kolem Bochumi, tam jsme byli vlastně v průmyslové aglomeraci. Domů je to také o kousek blíž. Rodině se tu bude líbit a já si mohu jen přát, aby se klubu i mně dařilo po fotbalové stránce.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit