Rubriky:

Evropské ligy

Zítka se "rudého ďábla" v brance Anderlechtu nebojí

28. července 2005 10:51 - BRUSEL

Český gólman v brance bruselského Anderlechtu Daniel Zítka nemá strach z rostoucí konkurence v týmu vicemistra belgické ligy. Věří, že obstojí i ve srovnání s novou posilou, jíž je belgický reprezentant Silvio Proto.

 

ČTK

"Konkurence bude tuto sezonu veliká, ale nebojím se toho, jsem připraven. Zadarmo nikomu šanci nedám," řekl ČTK třicetiletý gólman, který se chystá na svou sedmou sezonu v belgické lize. V Anderlechtu je od roku 2002.

O tom, že do klubu přijde další brankář, ostatně věděl ještě předtím, než podepsal prodloužení svého kontraktu do roku 2008. Dvaadvacetiletý Proto přišel z La Louviére s vizitkou belgické jedničky mezi tyčemi a uzavřel smlouvu na pět let.

Není zrovna jednoduché chytat v týmu, který má na soupisce i brankáře "rudých ďáblů", ale Zítka je na to zvyklý a vidí v tom spíš svou výhodu. Loni na podzim bojoval o místo mezi tyčemi s Tristanem Peersmanem, který byl v té době také belgickou jedničkou. Český brankář ho přesto připravil o místo v sestavě, jeho konkurent roli náhradníka neunesl a projevil přání odejít. Momentálně je na testech v anglickém klubu Queens Park Rangers.

Nemá cenu se stresovat

"Teď to zkusím trenérovi belgické reprezentace zase trochu zkomplikovat. Ať dá šanci také brankářům z jiných klubů," žertoval Zítka. Uvědomuje si sice, že tentokrát to bude těžší, ale zároveň se cítí být zkušenější a odolnější. "Loni jsem se poučil. Nemá cenu se stresovat, že vedle vás je reprezentační brankář. Prostě se budu starat jen o to, jak trénuju a hraju já. Nechám se překvapit, co osud přinese," dodal Zítka.

Dobrým znamením může být to, že v úterý chytal v předkole Ligy mistrů a pomohl k vítězství nad Něftči Baku 5:0. Podle Zítky to však nic moc neznamená, protože trenér Franky Vercauteren neváhá pozměnit i vítěznou sestavu, pokud není spokojen s výkonem v tréninku. Nebo se rozhodne nechat hráče odpočinout v utkání s lehčím soupeřem.

Nejvíc je gólmanovi líto, že asi přijde o krajana. Záložník Martin Kolář má totiž na rok odejít z Bruselu na hostování do anglického Stoke City. Zítka přiznává, že ještě francouzsky nemluví tak dobře, aby rozuměl nuancím belgického humoru. Takže ho nejspíš čeká kamarádství s kolegy z bývalé Jugoslávie, Ruska a Ukrajiny.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy