Koller přispěl k remíze Dortmundu s Wolfsburgem

Jan Koller zařídil Borussii Dortmund v sobotním prvním kole německé fotbalové ligy alespoň remízu 2:2 ve Wolfsburgu. Český reprezentační útočník nejprve asistoval u vyrovnávací branky Smolareka a devět minut před koncem sám vstřelil v té době vedoucí gól, když hlavou proměnil přesný centr krajana Tomáše Rosického.

Ilustrační foto

Utkání se pro Dortmund od deváté minuty, kdy se trefil domácí Klimowicz, nevyvíjelo příliš dobře. Poté však zaúřadoval Koller a již se zdálo, že si vítězství odveze vestfálský celek. Minutu nato však vyrovnal Hofland a zápas skončil remízou.

Koller s Rosickým měli v dnešním utkání nejmladšího spoluhráče, který kdy v bundeslize nastoupil. Byl jím Turek Nuri Sahin, nejlepší hráč posledního evropského šampionátu hráčů do sedmnácti let, jenž stanovil nový rekord věkem 16 let, 11 měsíců a jeden den. "Je to největší talent, jaký jsem kdy viděl," ohodnotil hráčův potenciál manažer Dortmundu Hans-Joachim Watzke.

Přemožitel Sigmy Olomouc v Poháru Intertoto Hamburk si snadno poradil s Norimberkem a vyhrál 3:0. Dvě branky zaznamenal bosenský útočník Sergej Barbarez, výraznou zásluhu na nich měl také český fotbalista David Jarolím. Nejprve Barbarez s přehledem proměnil penaltu nařízenou za faul na Jarolíma a na poslední trefu utkání mu poté český záložník sám přihrál.

Prohru při bundesligovém debutu si v dresu hostů odbyl reprezentační záložník Jan Polák, jehož agentura SID označila za nejlepšího hráče týmu.

Nejrychlejší branku v letošním ročníku zatím zaznamenal Miroslav Klose z Werderu Brémy, když se v utkání proti Bielefeldu prosadil hned v první minutě. Arminia, v jejímž dresu chyběl zraněný obránce Petr Gabriel, však pro předloňského mistra nebyla v úvodu snadným soupeřem. Dvakrát se jí podařilo dotáhnout vedení soupeře, ale na třetí branku soupeře v podání Baumanna již odpověď nenašla. Poté ještě druhou trefu utkání zaznamenali Klose s Klasničem.

Německo - 1. kolo
Hamburk - Norimberk 3:0 (45. z pen. a 60. Barbarez, 3. Mpenza), Kolín nad Rýnem - Mohuč 1:0 (87. Schlicke z pen.), Duisburg - Stuttgart 1:1 (31. Ahanfouf - 5. Cacau), Wolfsburg - Dortmund 2:2 (9. Klimowicz, 82. Hofland - 55. Smolarek, 81. Koller), Hannover - Hertha Berlín 2:2 (66. Dabrowski, 87. Tarnat - 49. Marcelinho, 54. Wichniarek), Brémy - Bielefeld 5:2 (1. a 82. Klose, 19. a 84. Klasnič, 36. Baumann - 12. Krupnikovič, 31. Zuma).

Auxerre vyhrálo v Monaku

Fotbalový tým z Auxerre si v druhém kole francouzské ligy přijel pro výhru do Monaka. Knížecí klub přehrál 2:0, a to i díky monackému obránci Evrovi, který se nechal dvě minuty před pauzou vyloučit. Český reprezentant René Bolf z Auxerre se na trávníku objevil v 17. minutě, když vystřídal zraněného Kaboula. Naopak Jaroslav Plašil z Monaka do utkání nezasáhl kvůli zranění palce levé nohy, které si přivodil na začátku letní přípravy.

Ani tým Bordeaux nezaváhal a získal tři body za domácí výhru 1:0 nad Nancy díky gólu Maročana Šammacha z první minuty. Vladimír Šmicer hrál za vítězné mužstvo do 40. minuty, pak přenechal své místo Francinovi.

Fotbalisté Paris St. Germain si i s českým reprezentačním obráncem Davidem Rozehnalem v sestavě rovněž připsali druhé vítězné utkání a vedou tabulku. Tentokrát porazili Sochaux na jeho půdě 1:0, v 51. minutě se trefil záložník Edouard Cissé.

Racing Lens naopak poprvé uspěl, když porazil Olympique Marseille 2:0. Výhru zařídil záložník Seydou Keita z Mali, který v 37. minutě dorazil do sítě neproměněnou penaltu Jeroma Leroye. Půl hodiny před koncem pak potvrdil tříbodový zisk domácího týmu přesně kopnutým přímým kopem Brazilec Hilton. Marseille tak prohrála i druhý zápas nového ligového ročníku a klesla na poslední místo tabulky.

Francie - 2. kolo
Lens - Marseille 2:0 (37. Keita, 61. Hilton), Ajaccio - Lille 3:3 (12. Rocchi, 27. Pereire, 65. Sad'hi - 19. Mahoun, 39. Cygax, 90. Debuchy), Bordeaux - Nancy 1:0 (1. Šammach), Mety - Le Mans 0:0, Monako - Auxerre 0:2 (26. Violeau, 78. Piorini), Sochaux - Paris St. Germain 0:1 (51. E. Cissé), Toulouse - Nice 0:2 (17. Kone, 29. Traore), Troyes - St. Etienne 0:0.

Lokomotiv v ruské fotbalové lize poprvé prohrál

Vedoucí tým ruské fotbalové ligy Lokomotiv Moskva poprvé v sezóně prohrál. Po dvaceti zápasech skončila jeho série na stadionu čtvrtého celku tabulky Rubinu Kazaň, kde hosté podlehli 1:3. Postarali se o to Ajupov z penalty, Domingues a Bajramov, kterého v závěru vystřídal Tomáš Čížek. Za Lokomotiv stačil už jen v 80. minutě snížit Lebeděnko.

Prohra vedoucích Moskvanů tak nabídla Zenitu Petrohrad, který trénuje český kouč Vlastimil Petržela, možnost snížit ztrátu na první příčku. Dosud byl mezi prvním a druhým týmem tabulky jedenáctibodový rozdíl, který se Petrohradští snaží zmenšit v utkání proti Tomsku. Hrát se začalo v 18:00 SELČ.

Rusko - 19. kolo
Samara - CSKA Moskva 2:2, Kazaň - Lokomotiv Moskva 3:1, Ramenskoje - Dynamo Moskva 0:1, Jaroslavl - Vladikavkaz 1:0, Torpedo Moskva - Groznyj 2:1.