Manchester United vyhrál na úvod anglické ligy nad Evertonem

LONDÝN/BERLÍN

Fotbalisté Manchesteru United zvítězili v úvodním zápase nového ročníku anglické ligy na hřišti Evertonu 2:0. O první branku se v 43. minutě postaral nizozemský kanonýr Ruud van Nistelrooij, druhý gól hostů přidal hned po přestávce Wayne Rooney. Manchester tak na úvod soutěže zvládl těžkou zkoušku na stadionu dalšího účastníka třetího předkola Ligy mistrů.

Nováček West Ham United zažil vítězný návrat do první ligy, Blackburn porazil 3:1. Obránce Tomáš Řepka nenastoupil kvůli chřipce, do utkání nezasáhl ani druhý český hráč v sestavě domácích "kladivářů" Petr Mikolanda.

První poločas sice londýnský klub prohrál, ovšem hned po návratu z kabin zavelel k obratu veterán Teddy Sheringham. Druhou trefu zaznamenal v 62. minutě záložník Nigel Reo-Coker ranou do levého horního rohu branky a deset minut před koncem výhru West Hamu zpečetil Etherington. Nepříznivý vývoj zápasu neunesl útočník Blackburnu Paul Dickov a za hrubý faul byl vyloučen.

Kdo z fanoušků dorazil na utkání Aston Villy s Boltonem čtvrt hodiny po začátku, přišel o všechny branky zápasu, který skončil remízou 2:2. Střelecké hody načal v páté minutě domácí Kevin Phillips, o pět minut později však už vedl Bolton po trefách Kevina Daviese a Ivana Campa. Za další minutu ovšem bylo vyrovnáno znovu, přesně mířil Simon Davis. Domácí záložník Patrik Berger kvůli zranění stehenního svalu do utkání nezasáhl.

Anglie - 1. kolo:
Everton - Manchester United 0:2 (43. Van Nistelrooij, 46. Rooney), West Ham - Blackburn 3:1 (46. Sheringham, 62. Reo-Coker, 80. Etherington - 18. Todd), Sunderland - Charlton 1:3 (33. Gray - 11. a 90. Bent, 64. Murphy), Portsmouth - Tottenham 0:2 (45. vlastní Griffin, 64. Defoe), Manchester City - West Bromwich 0:0, Fulham - Birmingham 0:0, Aston Villa - Bolton 2:2 (5. Phillips, 11. S. Davis - 8. K. Davies, 10. Campo), Middlesbrough - Liverpool 0:0.
Tabulku soutěže najdete ZDE

Nizozemský kanonýr Roy Makaay z Bayernu Mnichov zaznamenal první hattrick v nové sezoně německé fotbalové ligy, jeho tým zvítězil na půdě Bayeru Leverkusen 5:2. Tři góly dal i Halil Altintop v utkání, v němž Kaiserslautern vyhrál 5:3 nad Duisburgem. Borussia Dortmund s českými reprezentanty Kollerem a Rosickým podlehla doma 1:2 týmu Schalke.

Bayern zvítězil i v druhém kole a jej jedním ze tří týmů s plným bodovým ziskem. Dalšími jsou Schalke a Hamburk, který v Bielefeldu vydřel tři body až v posledních jedenácti minutách zápasu. První gól Hamburku padl z penalty po faulu na Davida Jarolíma, druhý přidal v druhé minutě nastavení Van der Vaart.

Dortmund, který měl v základní sestavě oba české reprezentanty, podlehl favorizovanému Schalke 1:2. Domácí se sice dostali v 17. minutě do vedení zásluhou Smolarka, ale hosté z Gelsenkirchenu dokázali vývoj zápasu otočit dvěma brankami Kevina Kuranyiho.

V zápase mezi Norimberkem a Hannoverem se na trávníku rovněž objevili dva čeští fotbalisté. Za Norimberk nastoupil v základní sestavě Jan Polák, za hosty hrál Jiří Štajner. Hannover sice již od osmé minuty vedl zásluhou Brdarice, ale v poslední minutě hrací doby stačil vyrovnat slovenský kanonýr Marek Mintál.

Mönchengladbach, za který nastoupili Václav Svěrkoš s Markem Heinzem, se rozešel s Wolfsburgem smírně 1:1. Domácímu celku zachránil remízu v druhé minutě nastavení Bögelund.

Nejvíce branek padlo v zápase mezi Kaiserslauternem a Duisburgem, v němž domácí zvítězili 5:3. Velkou zásluhu na tom měl turecký kanonýr Halil Altintop, který zaznamenal hattrick.

Německo - 2. kolo:
Bielefeld - Hamburk 0:2 (79. Barbarez z pen., 90.+2 Van der Vaart), Leverkusen - Bayern 2:5 (31. Berbatov z pen., 82. Babič - 11., 57. a 60. Makaay, 3. Ballack, 35. Karimi), Dortmund - Schalke 1:2 (17. Smolarek - 23. a 58. Kuranyi), Hertha Berlín - Frankfurt 2:0 (53. Schröder, 78. vlastní Van Lent), Kaiserslautern - Duisburg 5:3 (3., 58. a 81. Altintop, 28. Lembi, 68. Sanogo - 23. a 63. Möhrle, 66. Ahanfouf), Mönchengladbach - Wolfsburg 1:1 (90.+2 Bögelund - 41. Hanke), Norimberk - Hannover 1:1 (90. Mintál - 8. Brdaric).

Fotbalisté Paris St. Germain v prvním utkání třetího kola francouzské ligy porazili 2:0 Toulouse, když obě branky domácích vstřelil portugalský útočník Pauleta. V pařížském dresu opět nastoupil v základní sestavě český reprezentant David Rozehnal a odehrál celé utkání. Hosté hráli od 30. minuty bez vyloučeného Bergougnouxe a v oslabení také inkasovali oba góly.