Rubriky:

Evropské ligy

Ruské kluby se chtějí domluvit s fotbalisty na snížení platů

25. prosince 2014 18:14 - Moskva

Ruské ligové kluby se chtějí domluvit s fotbalisty na snížení platů. Na vině je propad rublu, v němž jsou hráči placeni, přičemž zejména legionáři a ruské hvězdy mají kontrakty v eurech nebo dolarech a přepočet byl vždy podle aktuálního kurzu. Rubl přitom letos ztratil vůči oběma těmto měnám téměř polovinu své hodnoty.

 

Maxim Zmeyev, Reuters

Šestnáct prvoligových klubů proto bude s hráči jednat o úpravě smluv, v nichž by byly stanoveny pevné kurzy. Podle nich by se do konce sezóny 2014/15 za jeden dolar platilo 45 rublů a za euro 55 rublů. Oficiálně se přitom dnes dolar prodával za 52,45 a euro za 64,31 rublu. Pro fotbalisty by to podle výpočtů médií znamenalo snížení platů zhruba o 20 procent.

Jiná situace je v Kontinentální hokejové lize, kde jsou hráči ruských týmů placeni výhradně v rublech. Smlouvu v jiné měně mohou hokejisté uzavřít pouze v klubech mimo Rusko, například v Jokeritu Helsinky nebo Slovanu Bratislava. Na nedávném zasedání v Soči se šéfové klubů KHL dohodli, že mzdy se nebudou ani snižovat ani upravovat s ohledem na současný propad rublu a krizi ruské ekonomiky.

ČTK

Časová osa: Evropské ligy