Manchester United uctil Besta výhrou

LONDÝN

Fotbalisté Manchesteru United uctili památku svého slavného hráče George Besta, jenž v pátek zemřel, nedělním vítězstvím 2:1 na hřišti West Hamu. Svěřenci trenéra Alexe Fergusona se tak posunuli na druhé místo ligové tabulky deset bodů za Chelsea.

Brankář londýnské Chelsea Petr Čech

Duel, na jehož začátku připomněla svého zemřelého spoluhráče jiná legenda Manchesteru Bobby Charlton, přitom začal lépe pro domácí. Již po 52 sekundách se trefil Harewood, ale hosté dvěma trefami na začátku druhého poločasu skóre otočili.

Nejprve zaváhal při rozehrávce Tomáš Řepka a Pak Či-song vybídl ke skórování Rooneyho, o devět minut později přeskočil po rohu obránce O'Shea gólmana Carrolla, jenž do londýnského týmu přišel před sezonou právě z Old Traffordu.

Lampard oslavil rekord gólem a výhrou Chelsea

Fotbalisté Chelsea v sobotu vyhráli ve 14. kole anglické ligy 2:0 v Portsmouthu a tabulku vedou o jedenáct bodů. Svůj zápis do historie okořenil gólem z penalty kapitán Frank Lampard, jenž nastoupil v Premier League ke 160. zápasu za sebou.

Sedmadvacetiletý Lampard tak stanovil nový rekord, předtím se dělil s gólmanem Davidem Jamesem. V 67. minutě sobotního utkání stanovil konečné skóre, když potrestal faul v pokutovém území na Joea Colea. Jedenáctým gólem v sezóně se tak dostal do čela tabulky střelců.

Favorizované hosty poslal do vedení ve 27. minutě Hernán Crespo. Nikdo z domácích, kteří nastoupili poprvé bez odvolaného trenéra Alaina Perrina, Petra Čecha v brance londýnského celku nepřekonal. Český gólman se nicméně ještě za bezbrankového stavu blýskl zákrokem proti střele, kterou na něj vyslal LuaLua. Čech míč s vypětím všech sil vyrazil nad břevno.

Arsenal si v sobotu hladce poradil s Blackburnem 3:0 a dostal se na druhou příčku před Wigan, který prohrál 1:2 s Tottenhamem. Svou první brankou v sezoně otevřel již ve čtvrté minutě skóre Fabregas, do poločasu se ještě trefil letos poosmé francouzský kanonýr Henry a konečnou podobu výsledku dal v poslední minutě Robin Van Persie.

Aston Villa s Milanem Barošem v sestavě přivítala na svém hřišti Charlton a porazila ho 1:0. Akce českého útočníka v 69. minutě bezprostředně předcházela jedinému gólu zápasu. Baroš poslal svoji střelu do břevna a odražený míč nasměroval do sítě Davis. Aston Villa ukončila sérii tří nezdarů na svém trávníku.

Stejným výsledkem vyhrál i Jarošíkův Birmingham. Český záložník sice nastoupil v základní sestavě, ale po přestávce byl stažen ze hry. Vítězná branka Birminghamu přišla v 68. minutě, kdy se trefil Gray.

V neděli americký reprezentant Brian McBride zajistil fotbalistům Fulhamu brankami ze 4. a 18. minuty vítězství 2:1 nad Boltonem. Hosté tak v Londýně přišli o možnost bodově se dotáhnout na druhý Arsenal.

Nečekaný výsledek se ve 14. kole zrodil také v Liverpoolu, kde do té doby osmnáctý Everton porazil 1:0 Newcastle.

Anglie - 14. kolo:
Arsenal - Blackburn 3:0 (4. Fabregas, 45. Henry, 90. Van Persie), Aston Villa - Charlton 1:0 (69. Davis), Manchester City - Liverpool 0:1 (61. Riise), Sunderland - Birmingham 0:1 (68. Gray), Wigan - Tottenham 1:2 (88. McCulloch - 8. Keane, 45. Davids), Portsmouth - Chelsea 0:2 (27. Crespo, 67. Lampard z pen.), Everton - Newcastle 1:0 (46. Yobo), Fulham - Bolton 2:1 (4. a 18. McBride - 90. vlastní Legwinski), Middlesbrough - West Bromwich 2:2 (12. Viduka, 66. Yakubu z pen. - 18. Ellington, 57. Kanu), West Ham - Manchester United 1:2 (1. Harewood - 47. Rooney, 56. O'Shea).