Rubriky:

Evropské ligy

Zlatý míč pravděpodobně převezme Brazilec Ronaldinho

28. listopadu 2005 07:49 - PAŘÍŽ

Trofej pro nejlepšího fotbalistu Evropy v pondělí večer v Paříži pravděpodobně převezme Brazilec Ronaldinho. Ofenzivní hráč Barcelony je podle médií největším favoritem na zisk prestižního ocenění Zlatý míč, který už od roku 1956 uděluje francouzský odborný magazín France Football.

V padesátce nominovaných jsou i dva Češi. Zatímco brankář Petr Čech z Chelsea se do elitní společnosti dostal teprve podruhé, záložníka Juventusu Turín Pavla Nedvěda už hlasující novináři zařadili do výběru poosmé. Vítěz z roku 2003 byl pořadateli pozván stejně jako všichni držitelé trofeje z minulých let na slavnostní ceremoniál, ale do Paříže zřejmě nepřijede.

Pokud se naplní očekávání a vyhraje Ronaldinho, na trůn se po třech letech vrátí zástupce pětinásobných mistrů světa. Hvězda katalánského klubu, která bere fanoušky za srdce týden co týden nadpřirozenými technickými kousky i nádhernými góly, by se tak stala po Rivaldovi a Ronaldovi třetím Brazilcem, který u 52 hlasujících žurnalistů z celé Evropy vyhrál. Všechna tři "R" oblékala v posledních letech dres Barcelony.

Pelé krajana podpořil

Pětadvacetiletý hráč už v posledních měsících získal ocenění FIFA pro nejlepšího hráče světa, o jehož pořadí rozhodují reprezentační trenéři a kapitáni, a také podobnou premiérově udílenou cenu hráčské asociace FIFPro, v níž rozhodují hlasy hráčů. Pro jeho triumf se vyjádřil kromě jiných také jeho krajan Pelé, nekorunovaný král fotbalu.

Za hlavní soupeře fenomenálního Brazilce, který pomohl Barceloně k titulu ve španělské lize, do čtvrtfinále Ligy mistrů a národnímu týmu na mistrovství světa do Německa, jsou považováni angličtí záložníci Steven Gerrard a Frank Lampard. Gerrard jako kapitán dovedl Liverpool k triumfu v Lize mistrů, Lampard je oporou anglického mistra Chelsea. Loni vyhrál anketu Ukrajinec Andrej Ševčenko z AC Milán.

V Paříži se bude vzpomínat na George Besta, vítěze z roku 1968, který v pátek po dlouhé nemoci zemřel.

ČTK, Sport.cz

Zrušit