Štajner zajistil Hannoveru bod, Rosický byl vyloučen

Svým čtvrtým gólem v sezoně zachránil Jiří Štajner fotbalistům Hannoveru bod za remízu 1:1 v sobotním utkání německé ligy proti Mönchengladbachu. Další český reprezentant Tomáš Rosický z Dortmundu zápas 16. kola nedohrál, když byl v 73. minutě duelu ve Frankfurtu nad Mohanem vyloučen po druhé žluté kartě. Borussia prohrála 0:2 a bude se muset obejít bez Rosického v posledním podzimním utkání proti Bayernu Mnichov.

Ve výborných výkonech pokračuje Hamburk, který navzdory absenci pěti hráčů obvyklé základní sestavy porazil Herthu Berlín 2:1 a ztrácí jen bod na vedoucí Bayern. Obhájci titulu však mají nedělní zápas k dobru.

V sestavě Hamburku chyběl i český záložník David Jarolím, jenž si odpykával trest za žluté karty. Domácí vedli už po osmi minutách 2:0, když si dal vlastní gól Van Burik a poté Íránec Mahdavíkíjá potrestal z penalty jeho faul na Mpenzu. Smolař zápasu Van Burik se navíc při zákroku v pokutovém území zranil a musel vystřídat. V závěru Bastürk ranou z 30 metrů snížil, ale Hamburk o výhru nepřišel.

Štajner dokázal, že si důvěru zaslouží

V generálce na čtvrteční duel s pražskou Slavií o postup v Poháru UEFA hrál tým trenéra Dolla v sestavě: Kirschstein - Demel (72. Takyi), Boulahrouz, Van Buyten, Atouba - Mahdavíkíjá, Trochowski, Beinlich - Barbarez - Lauth (59. Ziegler), Mpenza (90. Takahara).

Štajner, který v týdnu dostal od vedení Hannoveru pokutu za nelichotivé výroky na adresu jednoho ze svých konkurentů v kádru, trenérovi Neururerovi ukázal, že si důvěru zaslouží. V 67. minutě po Brdaricově centru hlavou překonal amerického gólmana Kellera, s nímž možná bude svádět souboj i v základní skupině mistrovství světa. Deluru, jehož kvality Štajner v německém tisku zpochybnil, kouč vystřídal v poločase.

Mönchengladbach vedl zásluhou Brazilce Kaheho, jenž vytlačil z útoku Václava Svěrkoše. Obránce Borussie Milan Fukal obdržel v prvním poločase žlutou kartu za stažení Brdarice.

Rosický zbytečně fauloval

Po předchozí porážce s Hannoverem utrpěl Dortmund další prohru ve Frankfurtu, po níž klesl na osmé místo. Trenér německé reprezentace Klinsmann v hledišti viděl góly pouze od cizinců: výhru domácím zařídili Španěl Copado a Řek Amanatidis. Rosický dostal první žlutou kartu v 26. minutě za zákrok na Jonese ve středu hřiště a předčasně pod sprchy musel po zbytečném faulu v závěru.

"Nemuseli jsme prohrát, ale začali jsme hrát fotbal až po 20 minutách. Zlomovým bodem bylo vyloučení Rosického. Za stavu 0:1 je potřeba riskovat, ale v deseti lidech to jde vždycky těžko," řekl po zápase novinářům trenér Dortmundu Bert van Marwijk.

Norimberk, bojující o únik z konce tabulky, remizoval 1:1 s Leverkusenem. Gólová akce domácích, kterou zakončil v 29. minutě Schroth, začala u Jana Poláka. Český záložník těsně předtím vypálil jen těsně vedle branky. Polák po hodině hry vystřídal, Marek Nikl odehrál v obraně Norimberku celý zápas.

Výsledky - 16. kolo:
Frankfurt - Dortmund 2:0 (9. Copado, 85. Amanatidis), Wolfsburg - Stuttgart 0:1 (62. Meissner), Duisburg - Bielefeld 1:1 (42. Ahanfouf - 52. Vata), Norimberk - Leverkusen 1:1 (29. Schroth - 45.+1 Schneider), Hannover - Mönchengladbach 1:1 (67. Štajner - 49. Kahe), Hamburk - Hertha Berlín 2:1 (2. vlastní Van Burik, 8. Mahdavíkíjá z pen. - 76. Bastürk), Schalke - Mohuč 1:0 (58. Bordon).