Rubriky:

Kvalifikace ME 2012

Češi začínají pokus o velký návrat, první na mušce je Litva

7. září 2010 16:19 - OLOMOUC

Zapomeňte na Afriku, kam se český fotbal na mistrovství světa neprobil. Před reprezentací je nová výzva s cílovou metou EURO 2012. V samostatné éře ještě nikdy na evropském šampionátu nechyběla, a kdyby měla pozbýt i této jistoty, už by to bylo na pováženou... Kvalifikaci startuje dnešním duelem s Litvou od 20:15 v Olomouci. A ve „španělské“ skupině nic jiného než tři body na úvod nepřichází v úvahu!

 

Petr Horník, Právo

Nároďák zase začíná žít, jak žít má. Bez afér, s kompletním obsazením zbylých hvězd, novými předsevzetími a zápalem. Jenže k čemu by to všechno bylo, kdyby měl na závěrečné hostině v Polsku a na Ukrajině chybět!? Stačilo, že fotbalisté letos nebyli na mistrovství světa v Jihoafrické republice. Kdyby vyhořeli i ve druhé kvalifikaci za sebou, nastal by krach, z něhož by se jen těžko vzpamatovali.

„Tak nervózní jsem snad ještě nikdy nebyl. Ani jako trenér, natož pak jako hráč,“ uvědomuje si šéf svazu Ivan Hašek, jak moc důležitá etapa olomouckým duelem s Litvou začíná. Den před zápasem oslavil 47. narozeniny a právě národní tým by se mu měl postarat o hlavní dárek.

„Klíčová je přece každá kvalifikace. Ale je jasné, že když ta minulá byla neúspěšná, měli bychom tu novou zvládnout. Jde o to, aby se reprezentace znovu stala vlajkovou lodí, protože český fotbal teď bohužel jiné úspěchy nemá,“ definuje smutnou a tvrdou realitu kapitán národního týmu Tomáš Rosický.

Litevci budou pro každého oříškem

Nový kouč Michal Bílek měl necelý rok k dobru, aby si mužstvo nachystal k obrazu svému. Hvězdy by k němu v úterním večeru měly být příznivě nakloněny. Ještě žádný z jeho předchůdců svoji kvalifikační premiéru neprohrál. Všechny čtyři dosavadní vzájemné zápasy s Litvou český tým vyhrál, stejně jako byla reprezentace až dosud stoprocentní ve všech zápasech v Olomouci. A oba poslední přípravné zápasy s USA a Lotyšskem nároďák vyhrál a dal v nich po čtyřech gólech.

Červík nejistoty a nervozity však před důležitým startem přesto hlodá. „Litevci ukázali dobrou fyzickou připravenost. Pokud budou i nadále hrát takto, každý to s nimi bude mít těžké,“ varoval český tým po páteční remíze 0:0 v Kaunasu skotský kapitán Darren Fletcher.

„Kdykoli jsme hodlali jít do protiútoku, Litevci nás chtěli za každou cenu faulovat. Rozhodčí měl být přísnější a dát více žlutých karet. Nebyla snad minuta, aby nás nefaulovali,“ postěžoval si ještě záložník Manchesteru United.

Nová éra si žádá tříbodový start

Češi jsou beztak ostražití. Minulá kvalifikace jim utekla hned na začátku. „Tentokrát musíme úvodní zápas vyhrát. Začíná nová éra, zápas v Olomouci je vyprodaný a těšíme se na výbornou atmosféru,“ ujišťuje brankář Petr Čech.

„Cílem je postup a bude jedno, jestli přímo ze skupiny, nebo z baráže. V mužstvu je hodně zkušených kluků a jsou tu i mladí, kteří by měli přinést oživení a zápal. Tenhle tým určitě kvalitu má, pokud ho nepostihnou zranění. V sestavě, v jaké jsme teď, jsme silní,“ přidává se útočník Milan Baroš.

„Přeji si, abychom zápas s Litvou zvládli, to je základ. Také bychom však měli diváky zaujmout kvalitní hrou,“ slibuje kouč Bílek.

Zápas se bude hrát na vyprodaném Andrově stadiónu, kam se vejde při otevření nové jižní tribuny 12 tisíc diváků. Utkání bude řídit izraelský sudí Jefet. Utkání začne ve 20:15, on-line reportáž můžete sledovat na Sport.cz a přímý přenos na ČT4.

Předpokládané sestavy:
ČR: Čech - Pospěch, Hubník, Rajnoch, Kadlec - Plašil, Hübschman, Polák, Rosický - Baroš, Fenin.
Litva: Karčemarskas - Stankevičius, Skerla, Kijanskas, Radavičius - Česnauskis, Šemberas, Panka, Mikoliunas - Danilevičius, Šernas.
Pavel Dosadil, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Kvalifikace ME 2012

Filtr článků - Kvalifikace ME 2012