Rubriky:

Kvalifikace ME 2012

Kam jsme to jen klesli, ptá se zděšená Francie

7. září 2010 16:39 - SARAJEVO

Fotbalová Francie je zděšená. Kvalifikace o EURO 2012 sotva začala a reprezentaci galského kohouta jde o život. „Bože, kam jsme to klesli?!“ ptají se experti, internacionálové i novináři před dnešním duelem s Bosnou a Hercegovinou v Sarajevu, který může úplně devalvovat francouzské naděje na účast v závěrečném turnaji za dva roky. „Skutečně nemohu slíbit, že vyhrajeme,“ potvrdil i nový trenér národního týmu Laurent Blanc, že Francie je na tom hodně bídně.

 

Charles Platiau, Reuters

Pohroma za pohromou se valí na francouzský fotbal. Nejprve eskalující napětí kolem extrenéra reprezentace Raymonda Domenecha, poté ostudná domácí prohra s Běloruskem, teď obavy, aby družina galského kohouta získala v Sarajevu alespoň bod. „Když nejsme schopni vyhrávat, musíme se naučit alespoň neprohrávat. I bezgólová remíza s Bosnou nás udrží ve hře,“ naznačil trenér Blanc, s čím francouzská reprezentace do zápasu s Džekem a spol. půjde.

Domenech požaduje odstupné

Jako by starostí s krizí národního týmu neměla generalita francouzského fotbalu dost. Přidávají se k nim i problémy s reprezentačním extrenérem Domenechem, který se podepsal pod totální výbuch na mistrovství světa v Jižní Africe, jenž vyvrcholil hráčskou vzpourou a vyhazovem Anelky a spol.

Francouzskému kouči Raymondu Domenechovi zbyly jen oči pro pláč. Kouče Raymonda Domeneche se Francouzi nemohou zbavit. . foto: Reuters/Charles Platiau

Francouzi se ho nemohou zbavit. Nabídli mu, že ho povedou na výplatní listině a pověří ho školením trenérů, jenže to není Domenechovi po chuti. Proto mu federace zaslala dopis, v němž mu dává výpověď pro hrubé porušení povinností spojených s jeho působením u národního mužstva na světovém šampionátu. Podle francouzského práva by tím neměl nárok na odstupné, jež by se v jeho případě mělo pohybovat mezi částkou 300 tisíc až 500 tisíc eur. Extrenér zatím nereagoval, ale podle zákulisních informací se chce bránit soudní cestou.

Benzema trenéra hájí

K problémům s extrenérem se přidala pokračující krize národního týmu. Nový kouč Blanc se nestal očekávaným spasitelem, neboť pod jeho vedením prohrála francouzská reprezentace jak přípravu v Norsku, tak i první kvalifikační zápas o EURO 2012 doma s Běloruskem.

Karim Benzema, útočník francouzské fotbalové reprezentace. Karim Benzema, útočník francouzské fotbalové reprezentace. foto: Reuters/Benoit Tessier

„Jen žádnou paniku a nervozitu. Stejně jako José Mourinho má dar naslouchat, dívat se a pozorovat, co se kolem něho děje, tak i Blankův čas přijde a trenérská velikost se ukáže,“ uklidňuje fotbalovou Francii útočník Realu Madrid Karim Benzema, jenž se dal zdravotně do pořádku a dnes by měl proti Bosně nastoupit.

Hra Bosny? To je fotbal z vesmíru!

Francii půjde v Sarajevu doslova o život. „O život nám půjde ve všech dalších kvalifikačních zápasech,“ připomíná trenér Blanc, že si jeho svěřenci domácí prohrou s Běloruskem pořádně zavařili. „Alespoň bezgólovou remízu musíme ale v Bosně uhrát, abychom mohli dál kalkulovat a počítat. Mou filosofií je krásný fotbal, současnou nutností ovšem výsledek,“ připomněl, v jak složité situaci se nalézá. Zvláště, když se v sobotní partii s Běloruskem zranili Rémy, Saha a Hoarau.

Francouzský útočník Florent Malouda.Francouzský útočník Florent Malouda.foto: Reuters/Jacky Naegelen

Proto mluví o remíze. Proto i hráči opakují, že bod by pro ně byl úspěchem. „Bosna předvádí fotbal, který vnímáme jako fotbal z vesmíru. Útočný, ofenzivní, plný střelby a gólů,“ pěl legionář z Chelsea Florent Malouda chválu na Džeka a spol. poté, co spolu s ostatními hráči shlédl na videu třígólovou výhru Bosny v Lucembursku. „Bosna je teď favoritem naší skupiny. My bychom se měli inspirovat modelem, s nímž do Paříže přijelo Bělorusko. Chtěli ubránit remízu, ale když se jim nabídly díry v naší obraně, řekli si: proč ne, proč bychom neskórovali,“ potvrzuje i Malouda, s jakou taktikou francouzská reprezentace v Sarajevu vyrukuje.

zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Kvalifikace ME 2012

Filtr článků - Kvalifikace ME 2012