Rubriky:

Kvalifikace ME 2012

Bílek neodstoupí, ale ví, že když neporazí Skoty, může nároďák na EURO chybět

9. září 2010 10:54

Dva dny po zpackaném vstupu do kvalifikace EURO 2012 předstoupil před veřejnost a zpovídal se z porážky 0:1 s Litvou. Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek hráčům, které si vybral, stále věří. Rezignovat zatím vůbec nehodlá. „Již při mém jmenování byla spousta hlasů proti mně. O rezignaci vůbec neuvažuji. Mužstvu věřím, pořád cítím, že šance postoupit je dost velká,“ prohlásil.

 

Petr Horník, Právo

Noviny jsou plné titulků, že by měl Bílek odstoupit. Také vám to blesklo hlavou?

Nepřemýšlel jsem o tom ani na okamžik! Moje pozice samozřejmě není jednoduchá, zvláště po porážce s Litvou. Již při mém jmenování byla spousta hlasů proti mně. O rezignaci však vůbec neuvažuji. Mužstvu věřím, pořád cítím, že šance obrátit vývoj ve skupině a postoupit je dost velká.

Situace po vstupní porážce je jaká?

Nezačali jsme kvalifikaci tak, jak jsme si představovali. Před zápasem bylo všechno pozitivní, cítili jsme obrovskou podporu fanoušků i médií. Je to pro nás velká rána.

Kapitán týmu Tomáš Rosický vyslovil po utkání jasnou rovnici: Pokud v příštím utkání doma neporazíme Skotsko, bude to konec. Vidíte to stejně?

Pokud bychom neporazili ani Skoty, bude situace opravdu kritická a může se stát, že na šampionát nepostoupíme. To si moc dobře uvědomujeme.

V případě, že byste neuspěli ani se Skotskem, odstoupíte?

Teď přece musím přemýšlet o tom, jak mužstvo na Skoty připravit, abychom vyhráli. A ne uvažovat, co bude, když…

Hodláte na Skotsko povolat další hráče, které jste proti Litvě nepoužil?

Změn moc nebude, mužstvu nadále věřím. V našich očích jsme vybrali to nejlepší, co jsme vybrat mohli. Sledovat budeme třeba obránce Zápotočného, naopak víme, že třeba Jarošík reprezentovat nechce. Stále počítám například i s Davidem Jarolímem, ale momentálně víc spoléháme na záložníky, které jsme povolali.

Litevský trenér si pochvaloval, jak dobře vaši hru přečetl. Není to alarmující, když vás čekají ještě těžší soupeři Skotsko a Španělsko?

To po vítězném utkání přece řekne každý trenér, jsou to běžné řeči. Také Litva hrála přesně to, co jsme od ní čekali, jenže jsme se proti ní bohužel neprosadili. A to je samozřejmě velká komplikace na cestě k mistrovství Evropy.

Uvažujete alespoň o změně rozestavení?

Za tím si stojím. Kadlec se sice lépe cítí na svém levém kraji obrany, ale je rychlý a my potřebovali eliminovat přednost soupeře, jíž je rychlý přechod. Proto by mi znovu vyšel jako stoper. V záloze máme dva ofenzivní hráče Rosického a Plašila. Defenzivního Hübschmana a Poláka, který má podporovat hroty a střílet zdálky. K tomu se bohužel nedostal.

Tři ze čtyř povolaných útočníků ve svých klubech ztratili místo v základu. Nominujete další?

Nepočítáme s tím. Mluvil jsem i s trenérem jedenadvacítky Kubou Dovalilem, nikoho mi do áčka nedoporučil.

A co Baroš, jemuž zápas nevyšel?

To je pravda, ale nechal jsem ho na hřišti až do konce, protože je schopný se střelecky prosadit i v utkání, v němž se mu nedaří. Bohužel se tak nestalo.

Pavel Dosadil, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Kvalifikace ME 2012

Filtr článků - Kvalifikace ME 2012