Výhru nad Lichtenštejnskem zajistily mladé pušky - Necid a debutující Kadlec

VADUZ

Úkol splněn. Čeští fotbalisté po vítězství nad Skotskem porazili ve Vaduzu také domácí Lichtenštejnsko. Tři body do kvalifikační tabulky I za výhru 2:0 zajistili svěřencům Michala Bílka mladí útočníci Tomáš Necid a debutující Václav Kadlec, který se stal nejmladším střelcem v historii českého fotbalu. Na oba góly přihrával kapitán Tomáš Rosický.

Tomáš Necid v utkání proti Lichtenštejnsku

Trenér Bílek poslal do zápasu s Lichtenštejnskem téměř totožnou sestavu jako v utkání proti Skotsku. V útoku pouze Lukáše Mageru nahradil debutující Václav Kadlec, který se tak stal nejmladším českým reprezentantem v historii, který nastoupil v základní sestavě. Útočník Sparty vytvořil ofenzivní duo s Tomášem Necidem.

Úvodní minuty přinesly hodně vzruchu před oběma brankami. Český tým začal aktivně a už v páté minutě se mohl radovat z první branky, povedenou střelou se prezentoval aktivní pravý obránce Pospěch. Domácí brankář Jehle pohotovým zákrokem vyrazil na roh.

O tři minuty později se mohli radovat Lichtenštejnci. Suchý se nedohodl s Čechem a odkopl míč na roh. Na míč letící z následného centru si naběhl Martin Stocklasa, který však hlavičkoval pouze nad. To českým obráncům jako varování nestačilo a hned v následující minutě se bezmocný Čech díval na míč letící z další standardní situace, tentokrát zprostředka hřiště, který jeden z domácích hráčů přizvedl a balón skončil na tyči.

Ofenzivní iniciativu poté převzal Rosický, jenž se podobně jako v předchozích duelech pohyboval po celé šířce hřiště. Záložník Arsenalu ve 12. minutě našel nabízejícího se Necida, jenž se hbitě zbavil obránce, vypálil z hranice velkého vápna a nedal Jehlovi šanci.

Náskok zvýšil Václav Kadlec

I u druhého gólového momentu byl český kapitán. Ve 28. minutě se Rosický krásně uvolnil uprostřed pole a poslal míč Václavu Kadlecovi, který nezaváhal ani na vteřinu a přesnou přízemní střelou k tyči náskok českého týmu navýšil. Kadlec se tak stal nejmladším střelcem v historii českého fotbalu.

V průběhu druhé půle se na hřišti objevili Štajner, který vystřídal Poláka, a Bednář, jenž nahradil Kadlece. I nadále měli čeští reprezentanti většinu času míč na svých kopačkách a dařilo se jim vypracovávat si střelecké příležitosti. Tu Bednářovu zlikvidoval pohotovým vyběhnutím gólman Jehle, stejně jako Štajnerovu ránu o několik minut později.

Další šancí pohrdl Bednář osm minut před koncem zápasu, když po vydařené akci Rosického a po zemi centrujícího Michala Kadlece měl útočník West Bromwiche před sebou prázdnou bránu. Míč se mu však svezl po kopačce. O další dvě minuty později se gólu dočkal aktivní Štajner, radost mu však zkazil zdvižený praporek asistenta rozhodčího.

Debutu se dočkal také plzeňský Milan Petržela, který krátce před koncem druhé půle vystřídal Necida. Čeští fotbalisté nakonec zvítězili 2:0 a připsali si tři body do kvalifikační skupiny I.

Utkání skupiny I kvalifikace ME ve Vaduzu:
Lichtenštejnsko - Česká republika 0:2 (0:2)on-line
Branky: 12. Necid, 28. V. Kadlec. Rozhodčí: Suchina - Kalugin, Drozdov (všichni Rus.). ŽK: Polverino, Michael Stocklasa - Štajner. Diváci: 2555.
Lichtenštejnsko: Jehle - Oehri, Michael Stocklasa, Martin Stocklasa, Rechsteiner - Wieser (84. Büchel) - Burgmeier, Erne (78. Hanselmann), Frick, Polverino - Beck (67. N. Hasler). Trenér: Zaugg.
Česko: Čech - Pospěch, Hubník, Suchý, M. Kadlec - Rosický, Hübschman, Plašil, Polák (59. Štajner) - Necid (89. Petržela), V. Kadlec (64. Bednář). Trenér: Bílek.