Rubriky:

Kvalifikace ME 2012

VIDEO: Pod tlakem budeme až do konce kvalifikace, má Bílek jasno

13. října 2010 12:45 - PRAHA

Stále jsou ve hře, i když vstupní domácí porážka s Litvou nadále znamená velký problém. Fotbalová reprezentace však na ni v kvalifikaci EURO 2012 dokázala zareagovat, doma porazila Skotsko 1:0 a vyhrála v Lichtenštejnsku 2:0. „Naším cílem bylo devět bodů, takže zcela spokojeni být nemůžeme. Pod tlakem budeme až do konce kvalifikace,“ uvědomuje si trenér Michal Bílek.

 

Petr Horník, Právo

Povinné tři body jsou doma, outsider skupiny národnímu týmu život nezkomplikoval. „Měli jsme zápas v Lichtenštejnsku po celou dobu pod kontrolou, ale po pauze hra upadala. Přesto jsme měli tři brankové možnosti a nějaký gól jsme měli přidat,“ hodnotí kouč Michal Bílek druhou kvalifikační výhru svého týmu.

Pořád ho však trápí úvodní porážka s Litvou, která může být v konečném účtování klíčová. „Naším cílem bylo získat na podzim devět bodů, takže zcela spokojeni být nemůžeme,“ souhlasí trenér, jehož tým už letos čeká jen listopadový přípravný zápas v Dánsku.

Do duelu se Skotskem šel kouč s nožem na krku. A nejen on, celý tým. „Neúspěšné výsledky se spojují s odchodem trenéra. Věděl jsem, že to může nastat, ale zajímal jsem se především o to, abychom vyhráli. Kdybychom ani druhý zápas nezvládli, už by to mohlo znamenat konec postupových nadějí. Díky příkladnému nasazení jsme Skoty zdolali, v takových výkonech musíme pokračovat,“ přeje si Bílek. „Ale že by se nám nějak zvlášť ulevilo, to zase ne. Vzhledem k porážce s Litvou budeme pod tlakem až do konce kvalifikace,“ dodává hned vzápětí.

Útočníci potěšili, Baroš však mezi nimi zůstává jedničkou

V Lichtenštejnsku se o góly postarali oba útočníci Necid s Kadlecem, přitom osmnáctiletý sparťan teprve debutoval a stal se tak nejmladším střelcem v historii české reprezentace. „Spoléhal jsem na Kadlecovu rychlost, jeho zrychlení v kombinaci je důležité. Nebylo to pro Vaška jednoduché, ovšem on si s tím poradil včetně bravurního zakončení. Jeho reprezentační rozjezd je hodně slibný,“ těší Bílka, který na pár závěrečných minutek poslal na hřiště také dalšího debutanta, plzeňského záložníka Petrželu.

Tomáš Necid v utkání proti LichtenštejnskuTomáš Necid v utkání proti Lichtenštejnskufoto: ČTK/AP/Ennio Leanza

Ve třech zápasech ve skupině vstřelili Češi celkem jen tři góly. „Produktivita nás zatím trápí. Kdyby byla lepší, mohli jsme mít o tři body víc,“ trápí kouče ještě dnes především neplodná převaha proti Litvě.

Herní projev kvarteta útočníků přitom nebyl v posledním dvojzápase špatný. „Rozhodně ne. Magera odvedl se Skotskem dobrou práci, Bednář dokázal hru mužstva oživit. Hodně nahoru šel Necid, přestože v CSKA teď moc nehraje. A mladý Kadlec zvládl v premiéře přesně to, co jsme po něm chtěli, a dal gól.“ Zraněný Baroš však má v útoku dál své místo jisté. „Milan pro mě zůstává útočníkem číslo jedna. Už jen počet vstřelených gólů v mezistátních zápasech o něčem svědčí,“ potvrzuje kouč.

Mistři světa mimo soutěž, rivaly jsou Litevci a Skotové

Pro přátelský duel v Dánsku chce povolat co nejsilnější kádr, další experimenty neplánuje. „Nějaké změny v sestavě budou, chci do hry dostat třeba Holka, který potřebuje získat zkušenosti. Ale moc jich nebude.“ Třeba na přechod hráčů z úspěšné jedenadvacítky do áčka je podle Bílka ještě příliš brzy. „Vzali jsme už Marka Suchého. Dvojzápas zvládl, ale nebyl tak pevný, jak bych si u stopera představoval. Skok mezi jedenadvacítkou a áčkem je přece jen obrovský,“ vysvětluje trenér.

Příští kvalifikační duel čeká národní tým v březnu ve Španělsku. Mistři světa zatím neztratili ani bod, proto Bílek na rovinu říká, že o prvním místě ve skupině vůbec neuvažuje. „Jsme realisté, mistři světa mají nadále skvělou formu. Ale podíváme se na jejich vyrovnaný zápas ve Skotsku, který pro nás může být vodítkem, že i ve hře Španělů nějaké mezery jsou. Pokusíme se tam uspět, pro nás však budou klíčové zápasy ve Skotsku a v Litvě. Přes tyto dva týmy se chceme dostat na druhé místo,“ potvrzuje kouč, že jeho tým se reálně upíná na bitvu o postup do baráže.

Pavel Dosadil, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Kvalifikace ME 2012

Filtr článků - Kvalifikace ME 2012