Kvalifikace ME 2012

Češi jsou našimi hlavními rivaly, zbrojí španělský kouč Del Bosque

14. října 2010 15:43 - MADRID

Tři zápasy, tři výhry. To je předem očekávaná bilance španělských fotbalistů v kvalifikační skupině I o postup na mistrovství Evropy. Poslední evropští i světoví mistři postupně zvítězili nad Lichtenštejnskem, Litvou a v posledním letošním utkání nad Skotskem. V březnu příštího roku Španělé přivítají svěřence Michala Bílka. „Nyní je Česká republika naším hlavním rivalem,“ říká kouč země z Pyrenejského poloostrova Vincent Del Bosque.

Sergio Perez, Reuters

Zatímco čeští reprezentanti mají za sebou již klopýtnutí v podobně domácí porážky s Litvou (0:1), Španělé procházejí kvalifikací prozatím s plným ziskem bodů. V úterý ve Skotsku však museli Španělé odvracet případnou ztrátu bodů až brankou Llorenta v 79. minutě. Úřadující mistři Evropy přitom vedli již 2:0 po brankách Villy a Iniesty, domácí ale dokázali ve druhé půli stav srovnat.

„Většinu zápasu hrál tým dobře. Kontrolovali jsme míč a vytvářeli si velké množství gólových příležitostí. Zejména dobře jsme využívali krajní hráče, kteří vytvářeli šance pro hráče nabíhající zprostředka hřiště,“ říkal po utkání španělský trenér Del Bosque.

Carles Puyol (vlevo) gratuluje Davidu Villovi k brance.Carles Puyol (vlevo) gratuluje Davidu Villovi k brance v utkání proti Skotsku.foto: ČTK/AP/Scott Heppell

Skotský trenér Levein, kritizovaný vlastními fanoušky za příliš defenzivní hru svého týmu, postavil na rozdíl od zápasu s českým výběrem v základní sestavě útočníka Millera. A hlavně ve druhé půli ostrovní celek velkého favorita celé skupiny nepříjemně pozlobil. „S hrou jsem spokojen. Až na dva inkasované góly. Ty však byly zapříčiněné kvalitní hrou Skotů, nikoliv našimi chybami,“ chválil španělský trenér skotské fotbalisty.

„Skotové bojovali až do konce, jak je jejich zvykem. Svou sílu ukazovali hlavně při rychlých protiútocích. Dokázali si vytvořit dvě šance a skórovat z nich. Situaci jsme si tak ztížili, ale o prohře jsme ani na chvíli neuvažovali,“ prohlásil Del Bosque.

Španělský trenér Vincent del Bosque na tréninkuŠpanělský trenér Vincent del Bosque je stále dobře naladěný.foto: Reuters/Russel Cheyne

Jeho svěřenci přivítají v příštím kvalifikačním duelu český výběr, hrát se bude 25. března, a pokud se v utkání prosadí kanonýr David Villa, stane se nejlepším střelcem španělské historie. Gólem z penalty proti Skotsku totiž vyrovnal prozatímní rekord Raúla, jenž nasázel do branek soupeřů 44 gólů. „Jsem za ten gól rád, protože pomohl týmu,“ řekl jen útočník Barcelony po utkání.

„Vítězství nám dodalo klid až do března, kdy soutěž pokračuje. Nyní je Česká republika naším hlavním rivalem. Zvláště poté, co zvítězila nad Lichtenštejnskem,“ poslal Del Bosque vzkaz Michalu Bílkovi a jeho ovečkám. České hráče, kteří jsou momentálně na druhé příčce s tříbodovou ztrátou na Španělsko, čeká nelehký úkol - pokusit se Španělům nějaké body ukořistit.