Rubriky:

Kvalifikace ME 2012

Vaclík se bál, že si z něj spoluhráči tropí legraci

16. března 2011 11:20

Oči valil na vrch hlavy a nevěřil, že nejde o vtip. Když v pondělí brankáři Tomáši Vaclíkovi z druholigového Žižkova zazvonil telefon s neznámým číslem a ozval se reprezentační trenér Michal Bílek, měl mladý gólman podezření, že si z něj utahuje některý z klubových spoluhráčů. „Expertů schopných takového vtipu máme ve Viktorce několik,“ smál se jednadvacetiletý gólman už v okamžiku, kdy nominace českého reprezentačního týmu včetně jeho jména byla oficiální.

Kdy jste se o premiérovém zařazení do reprezentačního áčka dozvěděl? Měl jste tušení, že se vás trenér Bílek chystá nominovat do kádru pro zápasy ve Španělsku a s Lichtenštejnskem?

V pondělí mi volal pan Bílek. Byl jsem strašně překvapený. Nejprve jsem se domníval, že jde o nějaký žert. Vážně jsem přemýšlel, jestli si některý ze žižkovských spoluhráčů neudělal legraci a nestřílí si ze mě. Ve Viktorce je spousta kluků, kteří by takového vtípku byli schopní. Navíc jsem pana Bílka nepoznal podle hlasu, takže jsem se ještě jednou zeptal, kdo volá, abych si byl jistý, že skutečně mluvím s reprezentačním trenérem.

A kdy jste tedy definitivně uvěřil, že nejde o vtip?

Tak už v průběhu telefonátu. I když ještě chvíli po tom hovoru jsem byl pěkně vykulený a říkal si, jestli náhodou nesním. Ale následně mi volali z fotbalového svazu kvůli velikosti obleku, tudíž jsem uvěřil.

Komu jste se svěřil s překvapující informací o nominaci?

Měli jsme volný den, takže jsem byl v Ostravě a seděl jsem u kávy s bývalými spoluhráči z Vítkovic. Poznali na mě, že se něco děje. Tudíž první o mém zařazení do áčka věděli oni. Pak jsem volal agentovi a večer jsem vše sdělil rodičům.

Uvědomil jste si hned, že prvním reprezentačním srazem pro vás bude dvojzápas zahrnující bitvu s úřadujícími mistry světa a Evropy ze Španělska?

Všude v novinách a na internetu se o blížícím utkání se Španělskem hodně moc píše, takže už při rozhovoru s trenérem Bílkem jsem věděl, co mě čeká. Je to jako sen. Strašně moc se těším. Uvidím nejlepší hráče světa na vlastní oči. Těžko jsem si mohl přát víc.

V českém týmu je jeden z nejlepších brankářů světa Petr Čech. Už jste se s gólmanem Chelsea setkal? Co pro vás možnost společné přípravy v reprezentaci znamená?

Upřímně říkám, že z Petra budu nervózní. Vždyť on toho tolik dokázal... Budu se snažit během těch několika dnů přiučit maximum.

Jaký ohlas měla vaše nominace mezi spoluhráči v žižkovské kabině?

Kluci mi gratulovali. A hned hlásili, že pokladník musí vymyslet novou sazbu, protože náš řád v kabině na možnost reprezentačních povinností nepamatuje. S největší pravděpodobností tak budu muset pozvat celé mužstvo na večeři. Ale pohostím kluky rád.

Předhazoval vám někdo, že pojedete na sraz coby hráč druholigového českého klubu, což byl naposledy případ Karla Poborského v průběhu jara 2006 před mistrovstvím světa v Německu, jenž tehdy po vyhazovu ze Sparty hrál v Českých Budějovicích?

Samozřejmě jsem si vyslechl své. Hlavně kluci na Žižkově mi říkali, že už může být v reprezentaci každý. A našlo se i pár takových, kteří se u mě hlásili, abych za ně ztratil u reprezentačního trenéra Bílka slovo.

Sice budete s elitním českým výběrem zbrojit na Španělsko a posléze Lichtenštejnsko, ale přijdete o zápasy reprezentační jednadvacítky, do jejíhož kádru stále patříte a jejímž dresu pojedete v červnu na mistrovství Evropy. Přitom je takřka jisté, že oba zápasy národního týmu se Španělskem a Lichtenštejnskem odsedíte jen na tribuně.

Samozřejmě je mi jasné, že na trávník se v utkání nedostanu. Ale i tak půjde o nepředstavitelnou školu. Naberu velké zkušenosti. Mrzí mě, že nebudu s jednadvacítkou. Nicméně reprezentační áčko je pro člověka největší meta. A pan Bílek zajisté moje zařazení do áčka probral s trenérem jednadvacítky Jakubem Dovalilem. Takže vše beru především jako možnost studia fotbalového řemesla u jednoho z nejlepších brankářů světa.

Radek Malina, Právo

Zrušit


Časová osa: Kvalifikace ME 2012

Filtr článků - Kvalifikace ME 2012