Kvalifikace ME 2012

Jediná střela nestačila. Česko španělské šampióny neokradlo

25. března 2011 21:38 - GRANADA

Směs statečnosti, obětavosti a nasazení v podání českého týmu nestačila. Jediná vydařená střela za celý zápas prostě na úspěch stačit nemohla. Španělé, úřadující mistři světa a Evropy, v páteční noci v Granadě při pokračování fotbalové kvalifikace o ME 2012 žádné překvapení nepřipustili a svěřenci trenéra Michala Bílka se museli nejlepšímu týmu planety poklonit.

Reuters

Pranic jim nebylo platné, že dlouho vzdorovali a do nachystané defenzivní pasti útoky domácích borců chytali. A když už selhali, dlouho je držel nad vodou naprosto mimořádně chytající Petr Čech. Po přestávce totiž Španělé odpor soka ze středu Evropy zlomili a slavili vítězství 2:1.

Úvodní tři minuty byli Češi jak ve svírací kazajce. Španělé se do soupeře zakousli. Devětasedmdesát vteřin trvalo, než se dokázali svěřenci trenéra Bílka poprvé dotknout míče: šťastlivcem v bílém dresu byl Plašil. Domácí v bleskovém sledu zahrávali tři rohové kopy, vůbec nepustili soka za půlku a vřítili se do vyložené šance: Iniestu však senzačním zákrokem vychytal Čech.

On-line reportáž utkání Španělsko - ČR zde

S přibývajícími vteřinami získával český tým sebevědomí. Hráči precizně vyplňovali prostory v blízkosti pokutového území, nešetřili pohybem ani důrazem. Nenápadně se jim dařilo zasévat nejistotu do hlav mistrů světa.

Český fotbalista Tomáš Sivok brání Davida Villu v kvalifikačním utkání v Granadě.Český fotbalista Tomáš Sivok brání Davida Villu v kvalifikačním utkání v Granadě.foto: ČTK/AP

Španělská zdrcující ofenziva nabírala na síle. Jenže čím více se domácí hnali do ofenzivy, tím se větším hrdinou stával Čech. Po třiadvaceti minutách sebral míč z nohy Villy po kolmici Iniesty a o tři minuty později zázračně zneškodnil dělovku téhož útočníka, když poněkolikáté zaskřípala spolupráce stoperské dvojice, v níž zejména Hubník těžko chytal „dech“.

A pak přišel jediný výpad českého týmu za celý poločas a první střela na španělskou branku: Rosický zprava přiťukl pětadvacet metrů od branky míč do středu hřiště Plašilovi, který bez rozpaků švihl levačkou, balón z jeho nohy se otřel o levou tyč Casillasovy svatyně a zapadl do sítě - 0:1.

Další nebezpečí už nikdo ze Španělů před vlastní brankou hasit nemusel. Český tým se zatáhl na vlastní polovinu a lapal domácí borce do nachystaných defenzivních sítí. Mnohdy se sice objevila výrazná trhlina, ale pak bravurně vše látal brankář Čech. Když tlak domácích před pauzou gradoval, tygřím skokem k pravé tyči zneškodnil hlavičku Villy. Španělům se začínala lepit na nohy nervozita. Iniesta s Xavim ztráceli nepochopitelně míče v jasných pozicích. Poločasový zmar domácích pak korunoval Rosický housličkami Busquetsovi.

Jan Rezek fauluje ve vápně Andrese Iniestu. Po jeho zákroku proměnil David Villa pokutový kop.Jan Rezek fauluje ve vápně Andrese Iniestu. Po jeho zákroku proměnil David Villa pokutový kop.foto: Reuters

Španělé při nástupu do druhé půle přitlačili na ofenzivu a nasadili Torrese, brzy ho pak na hřiště následoval ještě Cazorla. Hrálo se prakticky jen na polovině českého týmu. A tlak domácích nepříjemně narůstal. Čech tasil další fantastické zákroky, když vychytal Villu a zneškodnil i neposednou střelu Cazorly.

Obětavost Bílkových svěřenců při bránění Španělů byla obdivuhodná, ale v 69. minutě ani skok Hubníka se Sivokem do Villovy střely zpoza pokutového území nezabránil vyrovnání.

Defenziva českého týmu se začínala s přibývající defenzivou drolit. Pak stačily další tři minuty a pohroma byla dokonána, když Rezek v pokutovém území sestřelil Iniestu a sudí nařídil penaltu. Čech na Villovu ránu k pravé tyči sice sáhnul, ale vytěsnit ji nedokázal - 2:1.

David Villa proměňuje penaltu proti Petru Čechovi.David Villa proměňuje penaltu proti Petru Čechovi.foto: Reuters

Ve zbývajících minutách Španělé z ofenzivního uragánu sice ubrali a rovněž díky bravurním zákrokům Čecha při střelách Torrese a Iniesty jistotu tří bodů neměli, nicméně žádné překvapení nepřipustili, a tak svěřenci trenéra Bílka opouštěli trávník se svěšenými hlavami.

Kvalifikace o postup na Euro 2012
Španělsko - Česká republika 2:1  on-line
Branky: 69. a 72. z pen. Villa - 29. Plašil. Rozhodčí Kassai (Maďarsko), žluté karty Alonso, Arbeloa - Pospěch, Rezek, 16 200 diváků, poločas 0:1
Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Capdevila (58. Cazorla) - Busquets, Xavi, Alonso (46. Torres) - Navas (86. Marchena), Iniesta - Villa.
Česko: Čech - Pospěch, Hubník, Sivok, Kadlec - Hübschman - Rezek (84. Necid), Rosický, Plašil, Pudil (78. Hloušek) - Baroš.