Rubriky:

Kvalifikace ME 2012

Naděje na přímý postup žije, Češi by ale museli Španěly porazit

6. října 2011 11:58 - PRAHA

Čtyři body ze dvou zbývajících zápasů, to je pro fotbalovou reprezentaci jistota baráže o postup na EURO 2012. Zatímco Češi hrají doma se Španělskem a skupinu I zakončí v Litvě, Skotové mající o dva body méně nastoupí v Lichtenštejnsku a skončí ve Španělsku. Bílkovu týmu může stačit i méně bodů, pokud budou ztrácet také Skotové, kteří mají horší bilanci ze vzájemných zápasů. Češi jsou navíc stále ve hře i o přímý postup na šampionát.

 

Scott Heppell, ČTK/AP

První ve skupině už Češi skončit nemohou, protože postupující Španěly nepřeskočí. Přesto i Bílkův tým má teoretickou možnost, že by se na evropský šampionát mohl dostat přímo. Po skončení devíti základních skupin se vytvoří tabulka všech týmů ze druhých míst, v níž se zemím ze šestičlenných skupin škrtnou zápasy s posledními celky. Lídr této tabulky také postoupí přímo, osm zbývajících sehraje baráž o čtyři zbývající místa.

Právě tento model dává naději národnímu týmu, i když spíše jen teoretickou. Češi jsou v průběžné tabulce týmů ze druhých míst sedmí tři body za vedoucím Dánskem. Tabulka je zatím jen orientační, protože v řadě skupin může nakonec obsadit druhé místo někdo jiný. Přesto je jasné, že Češi by museli oba zbývající zápasy vyhrát a jejich konkurenti hodně bodů poztrácet, aby právě Rosický a spol. onen přímý postup uzmuli.

Tabulka týmů na 2. místech skupin
1.Dánsko64119:413
Zbývá sehrát: Kypr – Dánsko, Dánsko – Portugalsko
2.Bosna a Herc.74128:713
Zbývá sehrát: Bosna – Lucembursko, Francie – Bosna
3.Švédsko640215:812
Zbývá sehrát: Finsko – Švédsko, Švédsko – Nizozemsko
4.Irsko73318:512
Zbývá sehrát: Andorra – Irsko, Irsko – Arménie
5.Řecko63306:312
Zbývá sehrát: Řecko – Chorvatsko, Gruzie – Řecko
6.Černá Hora63215:311
Zbývá sehrát: Černá Hora – Anglie, Švýcarsko – Černá Hora
7.Česká rep.63128:510
Zbývá sehrát: ČR – Španělsko, Litva – ČR
8.Turecko62226:78
Zbývá sehrát: Turecko – Německo, Turecko – Ázerbájdžán
9.Srbsko62226:78
Zbývá sehrát: Srbsko – Itálie, Slovinsko – Srbsko

Důležitější bude závěr v Litvě

„Pochopitelně že o této eventualitě víme, ale předpokládá to vyhrát nad Španělskem. Pokusíme se o to, tento zápas pro nás představuje obrovskou motivaci. Kdybychom vyhráli, bylo by to jenom dobře, ale stejně bychom museli čekat na výsledky ostatních zápasů,“ potvrzuje trenér Michal Bílek, že pomocnou tabulku po očku sleduje.

„Matematická možnost existuje, ale museli bychom zvládnout oba kroky a hlavně první zápas se Španělskem. Pro nás bude ovšem mnohem důležitější a podstatnější zvítězit ve druhém v Litvě, který rozhodne, zda se dostaneme do baráže či nikoli,“ dodává brankář Petr Čech, že mužstvo se k této eventualitě příliš neupíná.

David Villa proměňuje penaltu proti Petru Čechovi.David Villa proměňuje penaltu proti Petru Čechovi.foto: Reuters

Čtyři nasazené týmy začnou baráž venku

Další „vyšší“ matematika přijde ke slovu v případě, že si Češi druhé místo ve skupině udrží a půjdou do listopadové baráže. Pak budou sledovat, zda se před jejím losem dostanou mezi čtyři nasazené týmy, které mají jistotu, že začnou baráž venku a budou mít tudíž výhodu odvety na domácí půdě.

Právě ve zbývajících zápasech kvalifikace se bude rozhodovat i o tom, z jaké pozice týmy do baráže půjdou, na jakého protivníka tudíž narazí a zda budou začínat doma či venku...

„V baráži si člověk nevybere, protože všichni soupeři, kteří do ní postoupí, budou ze stejné kategorie jako my. Výhodou je samozřejmě začínat venku, ale je zbytečné spekulovat, kdo by byl přijatelnějším protivníkem a koho si tudíž vybrat. Spíše záleží na psychickém rozpoložení, v němž se oba celky nachází,“ tvrdí Čech.

„V předchozí kvalifikaci o MS v Jižní Africe jsme třeba přehráli Slovinsko, ale to se dostalo nakonec do baráže a postoupilo na šampionát přes Rusko, i když rozhodně lepším mužstvem nebylo. Využilo ovšem konstelace, která v baráži nastala,“ poukazuje zkušený brankář Chelsea.

Postavení týmů v žebříčku pro baráž
8. Řecko (29 995 bodů), 10. Švédsko (29 235), 12. Dánsko (28 105), 13. Srbsko (27 595), 15. Česko  (26 456), 16. Turecko (26 421), 18. Irsko (25 743), 22. Bosna a Hercegovina (25 498), 33. Černá Hora (21 313).

Češi jsou ohledně nasazení mužstvem na hraně

Pro nasazení do baráže se vede speciální žebříček, který určují výsledky ze tří posledních cyklů. Kvalifikace a finálový turnaj EURO 2008 se na něm podílí z 20%, kvalifikace a finálový turnaj MS 2010 a probíhající kvalifikace EURO 2012 pak po 40%.

V tomto hodnocení jsou Češi týmem na ostré hraně. Za daného stavu by byli posledním nasazeným celkem. Ve zmíněném žebříčku jsou celkově patnáctí, pátí nejlepší z týmů ze druhých míst. A protože přímo postupujících Dánů by se zbavili, nasazení by byli.

Páteční a úterní zápasy však ještě mohou všechno změnit. Hned za Bílkovým týmem jsou totiž nalepení Turci a také Irové.

dos, zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Kvalifikace ME 2012

Filtr článků - Kvalifikace ME 2012