Real Madrid - Osasuna 4:2Mourinho se s Realem rozloučil výhrou nad Pamplonou

Madrid

Trenér José Mourinho se v sobotu s fotbalisty Realu Madrid rozloučil vítězstvím. "Bílý balet" v posledním utkání pod vedením portugalského kouče, který by měl po sezóně zamířit do Chelsea, porazil v závěrečném kole španělské ligy Pamplonu 4:2. Barcelona zdolala Málagu 4:1 a ziskem sta bodů vyrovnala rekord Realu z poslední sezóny.

José Mourinho opouští hřiště po posledním zápase v roli trenéra Realu Madrid.

První gól zápasu vstřelil v 35. minutě kapitán Gonzalo Higuaín a postaral se tak o to, že Real i ve čtvrtém ročníku za sebou dosáhl na hranici sto branek v sezóně. Do dvougólového vedení poslal domácí takřka vzápětí Michael Essien, který zásah věnoval Mourinhovi. Kouč ho totiž v minulosti vedl v Chelsea a přivedl ho i do Španělska.

Pamplona dokázala po přestávce vyrovnat, vedení ale Realu vrátil v 70. minutě Karim Benzema. Konečnou podobu výsledku dal čtyři minuty před koncem José Callejón.

Padesátiletý Mourinho vedl Real tři roky, během kterých dovedl klub k ligovému titulu a pohárovému triumfu. V sobotu končící sezóně obsadil druhé místo za rivalem z Barcelony a navíc si znepřátelil část fanoušků, když z oblíbeného brankáře Ikera Casillase udělal náhradníka.

Před dvěma týdny se proto vedení klubu s Mourinhem dohodlo na ukončení spolupráce. Bývalý vítěz Ligy mistrů s Portem a Interem Milán by měl nyní zamířit do Chelsea, kterou vedl už v letech 2004 až 2007 a dvakrát s ní vyhrál anglickou ligu.

S klubem, kde působí i český brankář Petr Čech, už Mourinho podle britských médií podepsal smlouvu na čtyři roky, během nichž vydělá 40 miliónů liber. Oficálně by měl být v Londýně představen příští týden.

Z týmu vedle Mourinha odejde i útočník Higuaín, který v Madridu strávil sedm let. "Chci jít do jiného klubu, za novými výzvami," uvedl pětadvacetiletý Argentinec, o kterého má údajně zájem italský mistr Juventus.

Abidal se rozloučil

Barcelona vykročila za rekordním zápisem už ve čtvrté minutě, kdy z dorážky otevřel skóre David Villa. Po čtvrthodině už vedli Katalánci 3:0 díky Cesku Fábregasovi, který si při pohledném sólu narazil s Andrésem Iniestou, a voleji obránce Martína Montoyi.

Po změně stran přidal čtvrtý gól Iniesta, za soupeře už jen snížil Pedro Andrés Morales. Barcelona kromě zisku sta bodů zdolala i další rekord, když jako první tým v historii španělské soutěže dokázala skórovat alespoň jednou ve všech zápasech v sezóně.

Na Nou Campu se ve špalíru spoluhráčů v mistrovských tričkách s Barcelonou rozloučil obránce Éric Abidal. Třiatřicetiletý zadák, jenž loni podstoupil transplantaci jater, strávil v katalánském klubu šest let, ale vedení s ním neprodlouží smlouvu.

Čtyřmi góly v rozmezí 21 minut se blýskl Álvaro Negredo, jehož zásluhou porazila Sevilla na domácí půdě 4:3 Valencii. Až poslední kolo rozhodlo o sestupujících. Nejvyšší soutěž opouštějí Mallorca, La Coruňa a Zaragoza, přičemž Mallorce k záchraně nestačilo ani vítězství 4:2 nad Valladolidem. Na sedmnáctou Celtu Vigo ztratila jediný bod.

Španělská fotbalová liga - 38. kolo
Real Madrid - Pamplona 4:2 (35. Higuaín, 38. Essien, 69. Benzema, 86. Callejón - 51. R. Torres, 63. Cejudo)
FC Barcelona - Málaga 4:1 (4. Villa, 14. Fábregas, 16. Montoya, 52. Iniesta - 56. Morales)
FC Sevilla - Valencie 4:3 (40., 44. z pen., 57. a 61. Negredo - 56. a 88. Soldado, 12. Banega)
Granada - Getafe 2:0 (29. Nolito, 63. El Arabí)
La Coruňa - San Sebastian 0:1 (22. Griezmann)
Levante - Betis Sevilla 1:1 (51. Rios - 67. Molina)
Mallorca - Valladolid 4:2 (17. Alfaro, 43. Marti, 58. Dos Santos, 68. Márguez - 30. Bueno, 72. Omar)
Vallecano - Bilbao 2:2 (19. Vázguez, 55. Piti - 31. Susaeta, 48. Aurtenetxe
Vigo - Espaňol Barcelona 1:0 (16. Insa)
Zaragoza - Atlético Madrid 1:3 (89. Postiga - 90. a 90.+1 Costa, 84. Turan).