Rubriky:

Španělsko

Hvězdný Messi v potížích. Ve Španělsku je podezřelý z daňových podvodů, hrozí mu čtyři roky vězení

12. června 2013 16:17 - Madrid
(Aktualizováno: 12. června 2013 22:18)

Čtyřnásobný nejlepší fotbalista světa Lionel Messi a jeho otec se dostali do problémů. Ve Španělsku totiž čelí obvinění z daňových podvodů. Podle státního zástupce připravili kanonýr Barcelony a Jorge Horacio Messi stát v letech 2006 až 2009 o více než čtyři milióny eur (přes 102 miliónů korun). V těchto čtyřech letech údajně podali falešná daňová přiznání. Oba vinu popírají.

 

Marcos Brindicci, Reuters

O tom, zda slavný argentinský reprezentant a jeho otec stanou před soudem, rozhodne soudce v Gavě u Barcelony, kde Messi bydlí. Pokud by byli s otcem uznáni vinnými, hrozí jim podle agentury Reuters až čtyři roky vězení.

"Zrovna jsme se z médií dozvěděli o žalobě podané španělskými daňovými úřady. Jsme tím překvapení, protože jsme nikdy nic neporušili," uvedl Messi v prohlášení na svém facebookovém profilu. "Vždycky jsme splnili všechny své daňové povinnosti podle doporučení našich daňových poradců, kteří budou mít na starosti vyjasnění této situace," dodal jeden z nejlépe placených fotbalistů světa.

Messi podle agentury EFE část svých milionových příjmů z marketingu převáděl přes firmy v daňovém ráji Belize, Uruguayi, Švýcarsku a Británii, takže je zatajil před španělskými úřady. Pětadvacetiletý útočník vydělává podle odhadů v katalánském klubu 15 milionů eur, které musí zdanit 56 procenty. Dalších zhruba 20 milionů eur mu vynesou reklamní smlouvy.

Vedení Barcy se k případu nevyjádřilo

Fotbalista je momentálně s argentinskou reprezentací, která v úterý remizovala v kvalifikaci mistrovství světa v Ekvádoru 1:1. V pátek ji čeká přípravný zápas proti Guatemale.

Vedení Barcelony se k podezření, že Messi podváděl na daních, nevyjádřilo. Argentinský hráč působí ve slavném klubu celou dosavadní profesionální kariéru a má smlouvu do roku 2018. Letos vyhrál s týmem pošesté španělskou ligu a v letech 2006, 2009 a 2011 mu pomohl k triumfu v Lize mistrů.

Španělské úřady se snaží v době ekonomické krize zakročit proti daňovým únikům v rámci snahy o zlepšení stavu veřejných financí. Ministr financí Cristóbal Montoro v dubnu vyzval fotbalisty v zemi, aby se přesvědčili, že mají daňové záležitosti v pořádku.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Španělsko

Filtr článků - Španělsko


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..