Rubriky:

Španělsko

Vzletné plány se stadióny utnuly Realu Madrid a Arsenalu rozhodnutí soudů

2. srpna 2014 12:33 - Madrid/Londýn

Soud v Madridu zkřížil plány fotbalového velkoklubu Realu Madrid na kompletní rekonstrukci stadiónu, která má stát zhruba 400 miliónů eur (11 miliard korun). Soud totiž v pátek zrušil dohodu mezi klubem a městem o využití sousedních pozemků. S neúspěchem odešel v týdnu od soudu také londýnský Arsenal. Kanonýři chtěli zdvojnásobit počet letních koncertů na Emirates stadium na šest, aby generovali více peněz pro fotbalový tým.

 

Real Madrid

Plány nového stadiónu San Bernabéu zahrnují i vybudování luxusního hotelu a nákupního centra. Jenže Evropská komise nyní začala zkoumat, zda státní podpora pro tuto výstavbu není protiprávní. Dohoda mezi klubem a městem je přitom k dokončení projektu klíčová.
Projekt má na starosti německá architektonická kancelář GMP. Začít stavět se má už letos a nový stadión měl mít Real do tří let. Nové má být nejen okolí, ale celkový vzhled, střecha a například kapacita má být zvýšena na 90 tisíc míst.

Vedení Realu počítá s tím, že náklady na přestavbu pokryje z poloviny z prodeje práv na název stadiónu. Druhou část chce splatit z dluhopisů, které si koupí členové klubu. Představitelé Bílého baletu nemají v plánu brát si bankovní úvěr.

Stadión madridského klubu byl otevřen v roce 1947, prošel rekonstrukcí před mistrovstvím světa ve Španělsku v roce 1982 a pak znovu před 13 lety.

Když si Arsenal koupil Özila, další peníze prý nepotřebuje

Vedení londýnského Arsenalu se pokoušelo u vyšší instance domoci změny rozhodnutí inspektora, které jim v lednu znemožnilo zvýšit počet letních koncertů na Emirates stadium ze tří na šest. Podle Kanonýrů, kteří se tímto způsobem snažili v konkurenci miliardářů v Premier League zvýšit své příjmy, došlo při práci inspektora ke zjevnému pochybení. Soudkyně v Londýně měla ale jiný názor a tak rozhodnutí úředníka platí.

Proti navýšení počtu koncertů se postavili někteří místní občané, poukazující na zvýšený hluk a snížený komfort pro místní obyvatele během těchto akcí. Inspektor si nespokojené občany z lokality Ashburton Grove, kde nový stadión Arsenalu v minulém desetiletí vyrostl, získal především zajímavým tvrzením, kterým obhájil své rozhodnutí více koncertů nepovolit: „Pokud si Arsenal může dovolit pořídit z Realu Madrid za 43 miliónů liber hráče, jako je Mesut Özil, nevypadá to, že by klub trpěl chudobou.“

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Španělsko

Filtr článků - Španělsko


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..